چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴

جدیدترین اخبار اعتراضات عراق؛ دو بانک مهم و یک شرکت نفتی بسته شدند

اعتراضات عراق

در سایه تداوم نافرمانی مدنی در برخی استان‌های عراق، دو بانک مهم و یک شرکت نفتی بسته شد و شمار زیادی از مراکز آموزشی در حال تعطیلی و استانداری کربلا و بصره هدف معترضان قرار گرفتند.

به گزارش قدس آنلاین وبه نقل از فارس، تظاهرات‌های مردمی عراق امروز (چهارشنبه ۶ نوامبر) نیز در بغداد و استانهای مرکزی و جنوبی این کشور ادامه دارد اما در میدان التحریر و سایر میدان‌های تحصن در استانهای معترض عراقی، آرامش حکمفرماست.

دستگیری عامل حمله به کنسولگری ایران در کربلا، صدور حکم بازداشت برای 23 عضو شورای استانداری دیوانیه در سایه تداوم نافرمانی مدنی در این استان، ممانعت از به آتش کشیده شدن استانداری‌های بصره و کربلا، تعطیلی یک شرکت نفتی در ذی‌قار، تعطیلی دو بانک مهم در پایتخت عراق و ...از جدیدترین تحولات امروز عراق است.

بازداشت «الصَرخی»؛ شایعه‌ای که هنوز تأیید نشده است

سه‌شنبه شب یک منبع خبری در عراق از دستگیری «محمود الصرخی» که خود را یکی از مراجع دینی در عراق معرفی می‌کند و خود را آیت‌الله و مرجع می‌داند، در شهر کربلای معلی خبر دادند اما این شایعه هنوز تأیید نشده است. پایگاه خبری «المسلة» با انتشار این خبر نوشت: الصرخی هنگام فرار از دفترش در منطقه «سیف سعد» پس از درگیری شدید با نیروهای مسلح تحت فرمان او، دستگیر شد. اما تاکنون هیچ منبع رسمی عراقی این شایعه را تأیید نکرده است.

بر اساس این گزارش، اطلاعات دقیقی در دست است که نشان می‌دهد، نیروهای الصرخی تلاش داشتند برای انجام حملات تروریستی وارد بخش قدیمی شهر شوند اما نیروهای امنیتی وارد عمل شدند و او را به همراه ۳۰ نیروی وابسته، پس از درگیری مسلحانه شدید، دستگیر کردند.

برخی گزارش‌ها حاکی است که او و شبه‌نظامیان او عامل حمله به کنسولگری ایران در کربلا هستند .

تلاش معترضان برای به آتش کشیدن استانداری‌های کربلا و بصره

خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع امنیتی عراق، از تلاش برخی تظاهرات‌کنندگان برای حمله به ساختمانهای استانداری در کربلا و بصره، خبر داد و نوشت که در جریان مقاومت نیروهای ضد شورش، ۳۰ نفر از تظاهرات‌کنندگان زخمی شدند.

یک منبع در پلیس کربلا اعلام کرد که صدها نفر ساختمان استانداری کربلا را محاصره کرده بودند و قصد داشتند آن را آتش بزنند اما نیروهای امنیتی با استفاده از گازهای اشک‌آور و شلیک تیرهای هوایی، از این امر جلوگیری کردند. در جریان این درگیری‌ها، 5 نفر از معترضان زخمی شدند.

یک مقام امنیتی در پلیس بصره نیز از زخمی شدن 25 تظاهرات‌کننده در جریان حمله به ساختمان استانداری در این شهر خبر داد. اما هنوز طرف‌های رسمی این خبر را تایید یا رد نکرده‌اند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.