چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵

وزیر کشور: لازم باشد شب انتخابات هم استاندار عوض می‌کنم

آرش خلیل‌خانه

رحمانی فضلی - کراپ‌شده

وزیر کشور در واکنش به انتقاد دبیر شورای نگهبان از تغییرات زیاد در استانداران و فرمانداران و این شائبه کهاین تغییرات به انتخابات مربوط است، با تاکید بر اینکه تغییرات استانداران و فرمانداران در اختیار وزیر کشور است، گفت: اگر لازم باشد سب انتخابات هم این کار را انجام می‌دهم.

قدس آنلاین: رضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به انتقاد آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان از تغییرات گسترده و زیاد فرمانداران و استانداران و این پرسش که آیا این موضوع با انتخابات در ارتباط است، اظهار داشت: تغییرات استانداران و فرمانداران در اختیار وزیر کشور است؛  وزیر با توجه به مسئولیتی که دارد هر زمان احساس کند منافع مردم، اجرای قانون و انجام ماموریت‌ها و مسئولیت ها، در جابجایی استانداران و فرمانداران است حتما این کار انجام می شود، حتی اگر شب انتخابات باشد.

وی با اشاره به اینکه قبلا حضوری برای ایشان(دبیر شورای نگهبان) توضیح داده‌ام که 15 یا 16 نفر از استانداران ما بازنشسته شدند و طبق قانون نباید بر سر کار می‌ماندند لذا تغییر آنها الزامی و اجباری بود، اضافه کرد: یکی دو مورد هم جابجا شدند چون پست های بالاتر گرفتند مانند سازمان تامین اجتماعی. معاونان سیاسی هم به همین شکل و بقیه موارد را هم هر وقت تشخیص دهیم انجام می‌دهیم. 

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: اما اینکه آیا این تغییرات در مسیر انتخابات است یا نه، باید گفت این حتما در جهت انجام صحیح قانونی و سالم انتخابات است اگر کسی خلاف این را در عمل دید به نظارت و بازرسان شکایت کند و محاکم هم رسیدگی کنند.

شبهه انداختن در انتخابات موجب دلسردی مردم است
 
وزیر کشور گفت: اینکه پیشاپیش حدس بزنیم یا براساس برخی گزارشات به نوعی به فرمانداران و استانداران که مجری انتخابات هستند مطالبی بدون اثبات و گزارش‌های صحیح گفته شود، به نظر من این شبهه انداختن در امر مشارکت در انتخابات است. چون اگر القا شود خدای ناکرده انتخابات سالم برگزار نمی‌شود، موجب دلسردی مردم می‌شود و این خلاف نظر مقام معظم رهبری است که روی مشارکت تاکید دارند.

وی افزود:  هر موردی که پیدا کردند حتما پیگیری می شود. خواهش می‌کنم در حوزه نظارت هم همین قدر دقت شود تا نظارت، صدا و سیما، قوه قضاییه همه در کنار هم انتخابات سالم، باشکوه، قانونی و در بستر امن برگزار شود.

محال است بگذاریم حق کسی از بین برود

وی تاکید کرد: به عنوان وزیر کشور محال است بگذارم حق قانونی کسی چه در حوزه رای دهنده و چه در حوزه شرکت کننده و انتخاباتی خدای ناکرده از بین برود و همه تلاشم را خواهم کرد. به همه اطمینان می‌دهم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. در بحث شکایت‌ها هم در انتخابات ریاست جمهوری از وزارت کشور شکایت متعدد کردند و در محافل و جوامع رسانه‌ای هم این مسائل مطرح شد؛ قوه قضاییه تا اینجا که پرونده‌ها را رسیدگی کرده بیش از ۸۸ درصد شکایت‌ها تبرئه شدند.

رحمانی فضلی گفت: خواهش می کنم فضا را آرام نگه داریم در یک فضای با آرامش، با وحدت، با هماهنگی هماهنگی و تعامل خوبی کشور را به پیش ببریم و فضای کنونی جامعه به وحدت و نشاط سیاسی نیاز دارد و چنین خواهد شد.

وزیر کشور همچنین درباره آواربرداری در مناطق زلزله زده، گفت: از لحظه‌های نخست کار آغاز و همه نیروهای ما آنجا مستقر شده‌اند و آواربرداری انجام شده است.
وی اضافه کرد: رئیس جمهوری دستور دادند با توجه به سردی هوا خانه هایی که زیاد آسیب دیده اند زیر چادر نمانند؛ بدین صورت که به آنها پول اجاره را پرداخت کنیم تا منزلی اجاره کنند. طرح ساخت را هم بنیاد مسکن بازدید کرد و ظرف هفته آینده همه ارزیابی‌های نهایی که باید صورت بگیرد، تصویب و در اسرع وقت انجام می‌شود.
وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که آیا در بحث آلودگی هوا بین شهرداری و راهنمایی رانندگی مشکلاتی وجود دارد و آیا این مورد را تایید می کنید، اظهارداشت: نه؛ مشکلی بین شهرداری راهنمایی رانندگی نبود. ترافیک در بخشی از تهران واقعا سنگین بود و مشکل ایجاد کرد و دستور داده شد فعلا در آنجا نمایشگاه برگزار نشود. دیروز هم ستاد رسیدگی به این امر در تهران تشکیل شد و شهردار و استاندار موضوع را بررسی کردند.
رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد: با تصمیمات گرفته شده و انجام برخی کارهای مهندسی شده، مشکلات رفع شود. دیروز از آقای کلانتری هم خواستم با جدیت بیشتری وارد این موضوع شود و دستگاه‌ها را مکلف کند تا به وظایف خود عمل کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.