دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲

پردیس معراج برای بازشناسی دفاع مقدس ضروری است

معراج شهدا

رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح در گناباد گفت: باید از ظرفیت‌های مختلف از جمله پردیس معراج شهدا برای تبیین رشادت‌های شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس بهره گرفت.

به گزارش قدس آنلاین، سردار سرتیپ دوم پاسدار ناصر سعیدی  در نخستین نشست هیات امنای پردیس معراج شهدای کشور در گناباد گفت: انتقال ارزش‌های دوران دفاع مقدس ضرورت دفاع از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی است و ایجاد پردیس معراج شهدا علاوه بر توسعه گردشگری نقش مهمی در انتقال فرهنگ و باورهای معنوی در جامعه دارد.

وی اظهار داشت: معارف دوران دفاع مقدس باید با شیوه‌های جذاب برای نسل‌های بعدی تبیین شود و ستاد کل نیروهای مسلح در قالب باغ موزه‌های دفاع مقدس عنایت خاصی به این امر دارد.

وی گفت: واحد تعاون و رزم به عنوان یکی از واحدهای مهم و محوری در دوران دفاع مقدس رسالت خطیر توجه به خانواده‌های رزمندگان و شهدا و ایثارگران و بازماندگان این دوران  را بر عهده داشت و ۹۰ درصد نیروهای این واحد در رده‌های مختلف نیروهای مسلح گنابادی بوده و شهیدان سید حسن و سید حسین دوستدار از پایه‌گذاران این واحد بودند.

سردار سعیدی افزود: با عنایت به جذابیت‌های فرهنگی و گردشگری گناباد و پیشگامی این شهرستان در فعالیت‌های معراج شهدا، نخستین پردیس معراج شهدا در مجموعه‌ای به وسعت حدود سه هکتار با اهداف ایجاد ظرفیت جدید برای رونق بخشی صنایع دستی و گردشگری و معرفی و تبیین فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از طریق میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی در بوستان امت گناباد احداث می‌شود.

وی مهمترین اهداف راه اندازی مرکز فرهنگی و گردشگی و تفریحی معراج شهدای گناباد را حفاظت و صیانت از نقش بی بدیل ایثارگران و رزمندگان این شهرستان در دفاع مقدس و سرمایه ممتاز گنابادی‌ها در تعاون رزم و معراج شهدا در این دوران و انتقال این سرمایه به نسل‌های آینده، بهره گیری از مشارکت حداکثری مردم و تشکل‌های مردم نهاد در توسعه اشتغال مستقیم و غیر مستقیم با رعایت موازین ارزشی، ایجاد پدافند غیر عامل برای تحت تاثیر قرار دادن فعالیت‌های جریانات انحرافی در منطقه و تکریم و پاسداشت خانواده‌های شهدا و جانبازان و ایثارگران ذکر کرد.

وی تبیین نقش معراج شهدا در کاهش آسیب‌های اجتماعی، نهادینه سازی ابعاد ناگفته جنگ تحمیلی با جمع آوری و نگهداری آثار ارزشمند رزمندگان فعال در این بخش و جریان سازی سبک زندگی و روش شهدا و الگو سازی اسطوره‌های معنوی برای جوانان و ظرفیت سازی فرهنگی و گردشگری منطقه  برای پرورش و تربیت روحیه انقلابی و حماسی و جهادی جوانان و ایجاد فضای مناسب و مفرح و آرامش بخش برای هم گرایی و هم افزایی همه گروه‌ها و اقوام را از دیگر اهداف راه‌اندازی این مرکز برشمرد.

سردار سعیدی گفت: استاندار خراسان رضوی توجه خاصی به راه‌اندازی پردیس معراج شهدا در گناباد دارد و آن را از اولویت‌های فرهنگی این شهرستان می‌داند.

وی افزود: بعد از راه‌اندازی این مرکز با دعوت از هنرمندان شاخص کشور نظیر استاد فرشچیان آثار متنوع آنان در موضوع ایثار و شهادت و  میراث معنوی و فرهنگی گناباد به همراه اسامی حدود ۴۰۰ شهید گنابادی در دوران دفاع مقدس با شرحی از فعالیت‌های آنان در این دوران به زبان‌های فارسی و چند زبان خارجی به صورت المان‌های حک شده در معرض دید مردم و گردشگران قرار خواهد گرفت.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: استکبار جهانی و ایادی سرسپرده آنها با ترفندهای مختلف به دنبال نیل به اهداف خصمانه خود هستند ولی با درایت رهبر معظم انقلاب و بیداری مردم با بصیرت ایران اسلامی به اهداف خود نمی‌رسند بطوریکه سخنان ۲ روز پیش رهبر معظم انقلاب آب سردی بر آتش برافروخته دشمنان ریخت و موجب امیدواری مردم شد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار حسینعلی یوسفعلی زاده افزود: ملت ایران با روحیه ایثارگری و انقلابی، عزت و عظمتی را که به برکت جانفشانی‌های شهدا و ایثارگران در دوران دفاع مقدس کسب شده فراموش نمی‌کند و با حضور گسترده خود در صحنه دفاع از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی نمی‌گذارد دشمنان به اهداف ددمنشانه خود دست یابند.

وی اظهار داشت: با توجه به افتخارات گناباد در دوران دفاع مقدس از جمله نقش آفرینی و پیشگامی در زمینه فعالیت‌های معراج شهدا راه‌اندازی مرکز فرهنگی و گردشگری معراج شهدا در این شهرستان به عنوان یک ضرورت از چندی قبل در دستور کار قرار گرفت که با همراهی استانداری خراسان رضوی و ستاد کل نیروهای مسلح این مهم محقق شد.

حامد قربانی فرماندار گناباد هم گفت: طرح جامع گردشگری پردیس معراج شهدا فرصت مغتنمی برای معرفی ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و گردشگری این شهرستان به شمار می‌رود و پیگیری‌هایی برای قرار دادن این مرکز در ردیف طرح‌های استانی برای جذب اعتبار در دست اقدام است و با بهره گیری از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف تلاش می‌شود طی چند ماه آینده این مرکز به بهره برداری برسد.

شهید سید حسین دوستدار مسوول معراج شهدای قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس به همراه همرزمان خود از مهمترین عناصر تشکیل دهنده معراج شهدا در این دوران به شمار می‌روند و بیش از ۳۰۰ نفر از گنابادی‌ها در این فعالیت‌های نیروهای مسلح سازماندهی شده و فعالیت داشتند.

از مجموع ۶ هزار و ۵۰۰ رزمنده گنابادی در دوران دفاع مقدس یک هزار و ۲۵۰ نفر جانباز و ۳۵۷ نفر به فیض شهادت نایل شدند و از ۱۴ رزمنده مدافع حرم این شهرستان ۲ نفر شهید و ۲ نفر جانباز شدند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.