دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

در آستانه سالگرد درگذشت چهره سرشناس ادبیات و طنز معاصر ایران ؛

همایش ملی نکوداشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد در یزد برگزار می‌شود

استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد

یزد – رئیس حوزه هنری استان یزد گفت: همایش ملی نکوداشت طنزپرداز برجسته معاصر زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد با حضور چهره‌های سرشناس طنز و ادبیات کشور در یزد برگزار می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازروابط عمومی حوزه هنری استان یزد، محمدصادق کوچک زاده با بیان این خبراظهارداشت : هم‌زمان با سالگرد درگذشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد به همت دانشگاه یزد، دفتر طنز حوزه هنری کشور، حوزه هنری استان یزد و با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای علمی، فرهنگی استان همایش ملی نکوداشت این شاعر، نویسنده، پژوهشگر و طنزپرداز برجسته کشور ۶ تا ۸ آذرماه در دانشگاه یزد برگزار برگزار می‌شود.

وی افزود: تحلیل و بررسی وجوه شخصیت ادبی، پژوهشی و اجرایی این ادیب توانا و شناساندن هر چه بیشتر وعلمی‌تر ابعاد شخصیتی و آثار وی از جمله اهداف این همایش عنوان شده است.

کوچک زاده تصریح کرد: در این همایش، تازه‌ترین تحقیقات و پژوهش‌ها در زمینه وجوه ادبی و علمی آثار این چهره سرشناس و کم‌نظیر ادبیات و طنز معاصر ایران در قالب مقاله و سخنرانی ارائه می‌شود و برگزاری شب شعر یاد استاد (ویژه برنامه محفل طنز قندشکن) با موضوع اخوانیه‌ای برای ابوالفضل زرویی نصرآباد، گفتگو درباره تجربه‌های طنز سرایی و طنزنویسی، برگزاری کارگاه آموزشی، کارگاه مبانی طنز مطبوعاتی، مبانی داستان کوتاه طنز و ارائه مقالات از برنامه‌های این مراسم است.

وی خاطرنشان ساخت : همایش ملی نکوداشت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد با حضور مسئولان، چهره‌های سرشناس طنز و ادبیات کشور، پژوهشگران، نویسندگان، شاعران، هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب ۶ تا ۸ آذرماه در دانشگاه یزد برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است: ابوالفضل زرویی نصرآباد پایه‌گذار دفتر طنز حوزه هنری کشور و بنیان‌گذار نخستین شب شعر طنز در ایران با عنوان «در حلقه رندان» و صاحب آثار متعدد در حوزه ادبیات و طنز است که کیومرث صابری‌فومنی(گل آقا) و دکتر سیدعلی موسوی گرمارودی، او را در طنزنویسی عبید زاکانی و علامه دهخدای روزگار ما دانسته‌اند.

وی سال‌ها به عنوان شاعر و نویسنده‌ی طنزپرداز در نشریاتی چون گل آقا، همشهری، جام جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی و ... قلم زده و نوشته‌هایش در نشریات با اسامی مستعار ملانصرالدین، چغندر میرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیز ممتقی، میرزا یحیی و عبدُل شناخته می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.