سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۸

یادداشت

زیر پوست جامعه!

سید جلال فیاضی

سید جلال فیاضی

در توفان مناقشات سیاسی و تهاجم رسانه‌ای جریان‌های رقیب درعرصه انتخابات علیه یکدیگر، انتظار می‌رفت انتشار یک خبر وحشتناک اجتماعی برای چند ساعتی در کارزار رقابت انتخاباتی آتش‌بس ایجاد کند و برخی از سیاست ورزان و مسئولان را به اندیشه وادارد، اما متأسفانه دلمشغولی‌های سیاسی کسی را به تأمل و تفکر وا نداشت.

قدس آنلاین: در توفان مناقشات سیاسی و تهاجم رسانه‌ای جریان‌های رقیب درعرصه انتخابات علیه یکدیگر، انتظار می‌رفت انتشار یک خبر وحشتناک اجتماعی برای چند ساعتی در کارزار رقابت انتخاباتی آتش‌بس ایجاد کند و برخی از سیاست ورزان و مسئولان را به اندیشه وادارد، اما متأسفانه دلمشغولی‌های سیاسی کسی را به تأمل و تفکر وا نداشت.

«سالیانه ۱۳۹هزار سقط جنین غیرقانونی در کشور» خبری نیست که به سادگی بتوان از آن عبور کرد وبه خاطرآن به متولیان جامعه هشدار نداد!

برای واکاوی صحت خبر به جست‌وجوی بیشتری پرداختم و با شگفتی به عمق بیشتر فاجعه رسیدم!

چهارماه پیش همین خبر با روایتی وحشتناک‌تربه نقل از رئیس انجمن جنین شناسی کشور منتشر شده و مورد اعتنا قرار نگرفته است. او روایت تلخ‌تری از آمار را به زبان آورده است؛ به باور محمد مهدی آخوندزاده آمار رسمی سقط جنین غیرقانونی به نقل از معاون آموزش وزارت بهداشت بین ۳۰۰ تا  ۵۰۰ هزار یعنی به طور متوسط هرروز تقریباً هزار مورد است و به استناد آمار به گفته موثق دیگری سالیانه ۷۰۰ هزار! (خبرگزاری فارس ۲۳ مرداد ۹۸ ).

به روایت معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد هر چهار دقیقه یک سقط جنین غیرقانونی و بر اساس خبررسمی مورد استناد رئیس انجمن جنین شناسی هر۱/۵ دقیقه یک مورد! و بر اساس آماری که به ادعای وی موثق است هر دقیقه یک سقط جنین غیرقانونی در کشور رخ می‌دهد!

بخشی از این سقط‌ها به خاطر بارداری ناخواسته و عدم تمایل خانواده‌ها به فرزندآوری است که می‌تواند دلایل اقتصادی داشته باشد ویا تحت تأثیراقتضائات زندگی مدرن چنین نگرشی ایجاد شده باشد. اما بدون شک درصدی از سقط جنین‌های غیرقانونی حاصل وضعیت اقتصادی جامعه و فقر و تنگدستی است. زوج‌هایی که نگران تأمین هزینه‌های فرزند خویش هستند و هیچ دلیل پزشکی نیز برای سقط قانونی ندارند، به سقط غیرقانونی روی می‌آورند. دراین میان اما قطعاً بخش قابل توجهی از این اتفاق ناگوار به خاطر ارتباطات ناسالم اجتماعی و روابط نامشروع در جامعه است که در این مورد هم نمی‌توان «فقرو اعتیاد» را به عنوان بستراین روابط نادیده گرفت.

ازدواج سفید- بخوانید سیاه- و نفوذ فساد درجامعه و روابط نامشروع، منجر به بارداری‌های ناخواسته‌ای می‌شود که برای رهایی از آن‌ها چاره‌ای جز روی آوردن به سقط جنین غیرقانونی باقی نمی‌ماند! بنابراین دو عامل «مشکلات اقتصادی» و «فساد اجتماعی» را باید بسترهای اصلی این فاجعه دردناک دانست.

جست‌وجوی راهکارهای مؤثر و برنامه‌ریزی مدبرانه برای حل مشکلات معیشتی مردم نخستین و مهم‌ترین انتظار جامعه از مسئولان برای کاهش این آمار وحشتناک است. حتی در شرایط سخت تحریم امروز نیز با بهره‌گیری از صاحبنظران اقتصادی وتکیه بر امکانات و منابع غنی ایران و نیز کاستن از هزینه‌های غیر ضروری کلان در بدنه ساختارهای اداره کننده کشور، راهکارهای مؤثربرای حل مشکلات اقتصادی دوراز دسترس نیست.

علاوه بر نهادهای رسمی، نیکوکاران و مؤسسات خیریه نیز می‌توانند توجه خود را به سوی خانواده‌هایی که در معرض چنین ناهنجاری‌هایی- به خاطر فقر و مشکلات معیشتی- قرار دارند، معطوف کنند.

در خصوص مقابله با فساد و اصلاح روابط ناسالم اجتماعی نیز زمان آن فرا رسیده است که دستگاه‌های مسئول از تجربیات گذشته درس بگیرند و با بازنگری در روش‌های بی‌نتیجه قبلی، در شیوه‌های مقابله با فساد اجتماعی تجدید نظر کرده و با رویکردی علمی و جامعه شناسانه از روش‌های مؤثر بهره گیرند.

یک نکته: شما برای  مطالعه این نوشتارتقریباً چهار دقیقه وقت گذاشته اید؛ یعنی در این فاصله یک جنین بی گناه در سقط غیرقانونی به قتل رسیده است. این دردناک نیست؟

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.