پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲

معترضان به دریافت کمک های حمایتی بهتراست بی خیال شوند

قطع یارانه و بررسی مالیاتی درقبال بازبینی!

یارانه نقدی

با گذشت حدود یک ماه از ثبت درخواست معترضان به عدم دریافت یارانه معیشتی، برخی از مردم با فعال شدن مجدد سامانه حمایت به این سایت مراجعه کرده و با مشاهده صفحه «نمایش شناسنامه اقتصادی خانوار» از میزان گردش حساب خود در سامانه حمایت شگفت زده شدند.

زهرا طوسی/

با گذشت حدود یک ماه از ثبت درخواست معترضان به عدم دریافت یارانه معیشتی، برخی از مردم با فعال شدن مجدد سامانه حمایت به این سایت مراجعه کرده و با مشاهده صفحه «نمایش شناسنامه اقتصادی خانوار» از میزان گردش حساب خود در سامانه حمایت شگفت زده شدند.

دومین کمک معیشتی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد، اما تعداد زیادی از کارگران و اقشار حقوق‌بگیر و کم‌درآمد که موفق به دریافت این بسته حمایتی نشده بودند، اعتراض خود را نسبت به این موضوع در سامانه اعلامی دولت ثبت کردند. طبق اعلام متولیان بیش از ۶ میلیون سرپرست خانوار درخواست خود را برای دریافت یارانه بنزین ثبت کردند که تنها نیمی از آن‌ها یعنی ۳ میلیون نفر شرایط این طرح مبنی بر رصد حساب‌های بانکی را پذیرفته و اعتراض خودشان را ثبت کردند.

نمایش گردش مالی ۵/۲ میلیون خانوار در سایت حمایت

برخی از این افراد که اعتراض خود را ثبت کرده بودند، از سوی وزارت رفاه، کار و تعاون‌اجتماعی مورد تأیید واقع شدند و بدین ترتیب ۴۱۹ هزار و ۳۰۴ نفر به فهرست یارانه‌بگیران معیشتی افزوده شد. مبلغ حمایت معیشتی برای خانوارهای یک ‌نفره ۵۵ هزار تومان، برای خانوارهای دونفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوارهای سه‌ نفره ۱۳۸ هزار تومان، ‌ خانوارهای چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج ‌نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان برای هر ماه است که این افراد مبلغ یارانه دو ماه را یک جا دریافت کردند.

در این میان نزدیک به ۵/۲ میلیون نفر نیز با مراجعه به سایت اعتراض خود را پیگیری کردند. بسیاری از این افراد با پیغام‌هایی مواجه شدند که به آن‌ها نشان می‌داد حساب بانکی‌شان گردش بالایی دارد. چند تن از این افراد در تماس با روزنامه قدس اعلام کردند دریافتی ۲ میلیون تومانی دارند ولی گردش حساب بالای ۵۰۰ و ۷۰۰ میلیون تومان برای آن‌ها لحاظ شده و از یارانه معیشتی محروم شده‌اند.

قطع یارانه و بررسی مالیاتی در صورت درخواست بررسی مجدد

در صفحه نمایش شناسنامه اقتصادی این خانوارها در سامانه حمایت به آن‌ها اعلام شده امکان اعتراض دوباره به عدم دریافت یارانه معیشتی وجود دارد، اما شروطی برای این امر در نظر گرفته شده و افراد برای ثبت درخواست بازبینی یارانه معیشتی باید یک رضایت‌نامه را بپذیریند که در آن متعهد می‌شوند در صورتی که محرز شود متوسط درآمد ماهانه خانوار بیش از مبلغ اعلامی دولت باشد، بسته حمایت معیشتی و یارانه خانواری آن‌ها قطع و اطلاعات مالی آن‌ها نیز به سازمان مالیاتی ارسال شود.

در  صفحه اطلاعات اقتصادی یکی از معترضان که به قدس مراجعه کرده بود، آمده است: «با توجه به اطلاعات شناسنامه اقتصادی اجتماعی خانوار، بسته حمایت معیشتی به خانوار سه نفره شما تعلق نمی‌گیرد. در صورت تمایل به بررسی مجدد وضعیت خانوار طی ۶ ماه آینده لازم است رضایت‌نامه زیر را تأیید فرمایید:

_ مجموع درآمد ماهیانه خانوار اینجانب کمتر از ۶ میلیون تومان است.

- اطلاعات خانوار اینجانب در اختیار سازمان امور مالیاتی و نظام بانکی قرار گیرد و مبنای تصمیم‌گیری در خصوص اخذ مالیات و ارائه تسهیلات درخواستی باشد.

- در صورتی که محرز شود متوسط درآمد ماهانه خانوار اینجانب بیش از مبلغ فوق است، بسته حمایت معیشتی و یارانه خانوار اینجانب قطع شود».

این شهروند به قدس گفت: هر چند کسانی که دادوستد می‌کنند و ماشین‌ها و خانه‌های میلیاردی را خریدوفروش می‌کنند یا ‌بساز بفروش هستند و ساخت‌وساز می‌کنند مستحق گرفتن بسته معیشتی نیستند و گردش مالی آن‌ها مهم است، اما باید این موضوع نیز مدنظر باشد ممکن است عده‌ای به واسطه کار خود در  حسابشان گردش مالی بالایی داشته باشند مثلاً کسانی که در یک شرکت، رستوران یا موارد مشابه کارپرداز یا مسئول خرید هستند ولی حقوقشان زیر سقف موردنظر است.

بررسی ۱۱ شاخص بانکی در رصد حساب‌ها

به گفته حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی دولت برای بررسی اطلاعات بانکی متقاضیان دریافت کمک معیشتی، کد ملی افراد متقاضی را  به صورت سیستمی برای بانک مرکزی ارسال می‌کند تا اطلاعات مالی این خانوارها براساس ۱۱ شاخص بانکی در ۵۰ گروه بررسی شود. این شاخص‌ها از جمله مانده اول و آخر سال تراکنش‌های گردش حساب و امثال آن‌ها از سه سال قبل تاکنون به صورت معدل بررسی می‌شود.

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی از یک مهلت دوباره برای ثبت درخواست‌ها خبر داده و در عین حال تأکید کرده است مهلت ۱۴ روزه ثبت درخواست تنها برای خانواده‌هایی است که یارانه نقدی نمی‌گرفتند یا در مهلت مقرر با کد دستوری #۶۳۶۹* تقاضای خود را ثبت کرده‌اند.

براساس گفته‌های سخنگوی ستاد، حدود ۶۶۶ هزار نفر پیش از  این یارانه نقدی دریافت نمی‌کردند و به تبع آن سبد حمایت معیشتی نیز به آن‌ها تعلق نگرفت. بر این اساس مقرر شده از ۱۰ تا ۲۴ دی ماه این افراد که پیش از این درخواست خود را در کد دستوری #۶۳۶۹* ثبت کرده بودند به سایت  hemayat.mcls.gov.ir مراجعه و اطلاعات خانوار خود را تکمیل کنند.

بدین ترتیب هم‌اکنون دو دسته می‌توانند وارد سایت  hemayat.mcls.gov.ir شوند، نخست خانواده‌هایی که پیش از این در فهرست دریافت یارانه نقدی نبودند و دیگر خانواده‌هایی که پیش از این اطلاعات آن‌ها در هیچ‌جا ثبت نشده و از طریق پیامک به آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود تا درخواست خود را ثبت کنند.

زمان پاسخگویی به درخواست‌ها نیز یک ماه اعلام شده تا در این ظرف زمانی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی در وزارتخانه رفاه بتوانند درخواست‌ها را بررسی و نتیجه را اعلام کنند.

یادآوری می‌شود، بیشتر خانوارهای دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور همزمان یا خانوارهای دارای دو واحد ملکی و همچنین خانوارهایی که ارزش ملک آن‌ها در تهران و کلانشهرها ۱۲ میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها ۹ میلیارد ریال باشد، مشمول دریافت یارانه معیشتی نشدند. همچنین خانوارهایی که دارای خودرو سواری به ارزش بیش از ۳ میلیارد ریال یا خودرو عمومی دارای ارزش بیش از ۴ میلیارد ریال بودند، بسته معیشتی به آن‌ها تعلق نگرفته است.

کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز، خانوارهای دارای بیش از سه سفرخارجی غیر زیارتی و گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ بیش از ۳ میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول این کمک‌ها نشده‌اند. میزان درآمد نیز یکی‌دیگر از شاخص‌ها برای پرداخت سبد حمایت معیشتی بود که براساس این شاخص حداقل درآمد ماهانه خانواده یک‌نفره باید ۴ میلیون تومان، خانواده دونفره ۵ میلیون تومان، خانواده سه‌نفره ۶میلیون تومان، خانواده چهارنفره ۷ میلیون تومان و خانواده پنج نفر و بیشتر ۸ میلیون تومان باشد و در صورتی که برای دولت احراز شود درآمد خانوارها نسبت به بعد خانوار بیش از این مبلغ است، از دریافت یارانه محروم می‌شوند.

نظرات

 • کارپرداز ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ - ۱۴:۵۴
  0 0
  سلام. من کارپرداز دانشگاهم که پول دانشگاه برای خرید به حساب من واریز میشه. و حساب مرا بالا نشان می‌دهد. توروخدا پیگیری کنید. همه کارپردازان این مشکلو دارن.
 • محمد ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ - ۱۲:۰۴
  0 0
  سلام.من درخواست بازبینی مجدد دادم.اما حالا پشیمانم. نمیخوام یارانه ام هم قطع شود چه کنم؟ برای لغو بررسی مجدد چه باید کرد؟ تورو خدا کمک کنید؟
  • ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۲۳:۱۰
   0 0
   انصراف رو بزن،در ضمن یارانه۲۴میلیون رو حذف میکنن چه انصراف بدی چه ندی
 • ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۰۳:۴۰
  1 0
  شوهرمنم مأمورپخشه وکارش دریافت پول ازمشتری وتحویل دادن به شرکتیه که توش کارمیکنه هم ازکارت خودش هم از کارت اعضای خونواده استفاده میکرد ه اگه بررسی کنین متوحه میشین پولایی که واریز میشده هموروز یا نهایتاًفردای همون روز به حساب شرکت ریخته میشده،درآمدشوهرم ۲/۵میلیونه ولی دلیل مشمول نشدنمون به خاطر تراکنش مالی زیاد عنوان شده مستأجریم وماشین وملکی هم نداریم باسه تابچه واین وضع گرونی تکلیفمون چیه
 • علی ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۲۱:۰۳
  0 0
  سلام.ایا واقعا ثبت اعتراض مجدد بزنی یارانه قطع میشه ؟ خواهشا خبرنگاری حرف مردم به گوش مسئولین برسونه. اونایی که اشتباهی ثبت اعتراض زدن راهی برای لغو اعتراض هست ؟ ایا واقعا با یک اعتراض معیشت یارانه نمیدن ؟پول وام ازدواج به حسابم واریز شده ولی جزء درامد حساب کردن
 • امیر ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۲۱:۰۷
  0 1
  سلام.ایا واقعا ثبت اعتراض مجدد بزنی یارانه قطع میشه ؟ خواهشا خبرنگاری حرف مردم به گوش مسئولین برسونه. اونایی که اشتباهی ثبت اعتراض زدن راهی برای لغو اعتراض هست ؟ ایا واقعا با یک اعتراض معیشت یارانه نمیدن ؟پول وام ازدواج به حسابم واریز شده ولی جزء درامد حساب کردن
 • ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ - ۱۴:۳۹
  0 0
  با سلام لطف کنید و به فریاد خانواده هایی که مادر حضانت فرزند را دارد برسید من حضانت فرزند ۱۵ ساله ام را دارم و در شرایط مالی مناسبی نیستم و بسته معیشتی به من تعلق نگرفته و در خواست بازبینی دادم و بخاطر وامی ک در خرداد ماه گرفتم از بانک و بعد از اون پول را انتقال دادم به حساب کارتی دیگر مشمول معیشتی نشدم و متاسفانه در خواست بازبینی مجدد دادم و می ترسم یارانه ام قطع شود تو روخدا کمک کنید
 • ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۴:۴۰
  0 0
  سلام.خاهشا بدادمون برسید شوهرم به خاطر کارش گردش مال ی بالایی داره ولی درامدمون خیلی کمه تو امورات عادی زندگی میمونیم یارانه معیشتی بهمون تعلق نگرفته چکارکنیم.تا قبل از این فقط با یارانه زندگی میکردیم
 • سیداحمد ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۰۸:۱۵
  0 0
  سلام من نقاش ساختمان هستم و کارم فصلی هست وچون خانمم وام خانگی داره .گردش مالی منو بالا نشون دادن ...پولی که تو حساب من میاد مال خودم نیست مال مردم هست ...تکلیف ما چه میشه..
 • ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۹:۵۳
  0 0
  سلام.به این آقای میرزایی بگین برگ سبز ماشین رو مد نظرقرار بده نه کارت ماشین رو با سه دونگ ماشین یارانه مارو قطع کرده چون تو کارت ماشین اسم مابوده
 • احمدی ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ - ۱۳:۲۴
  0 0
  چه کار کنیم برای لغو اعتراض به کجا مراجعه کنیم خواهشا راهنمایی کنید

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.