یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به مدیرکل:

توییت ترامپ نماد حمایت همه‌جانبه از گروه‌های افراطی در تخریب میراث فرهنگی کشورهاست

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به در نامه‌ای به مدیرکل نوشت: اینک که به برکت فداکاری و جانفشانی مردم منطقه و رشادت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی ریشه داعش در منطقه خشکانده شد، تفکر و اندیشه خطرناک داعش به زبان رئیس‌جمهور آمریکا بازتولید می‌شود.

قدس آنلاین: رییس جمهور ایالات متحده آمریکا در تازه‌ترین توییت خود ایران را تهدید کرده و نوشته «اگر ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکایی حمله کند، ۵۲ سایت ایران، با ارزش بالا و با اهمیت برای فرهنگ ایران - به نمایندگی از ۵۲ گروگان آمریکایی که سال‌ها پیش توسط ایران گروگان گرفته شدند- هدف قرار می‌گیرند.» به دنبال این اتفاق حجت‌الله ایوبی - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران – نیز در نامه‌ای به «اودری ازوله» – مدیر کل سازمان علمی فرهنگی و آموزشی یونسکو – درخواست کرد تا علاوه بر محکوم کردن این اقدام افکار عمومی را از خطرات چنین رفتارهایی آگاه کند.

ایوبی در نامه‌ی خود بعد از تبریک سال نو مسیحی، نوشته است: «همان‌طور که مستحضرید، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در اقدامی شگفت‌آور و غیرمتمدنانه در توییت مورخ ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ مکان‌های مهم فرهنگیِ تمدن چندین هزار ساله ایرانی را تهدید به تخریب و نابودی کرده است. به‌خوبی می‌دانید که براساس مصوبه سازمان ملل متحد، این اقدام ناقض هنجارهای بنیادین جامعه جهانی به شمار می‌رود.

متاسفانه در دهه گذشته جهان شاهد ظهور گروه‌های افراطی مانند داعش است که با چنین اندیشه‌های خطرناکی ضربه‌هایی کاری و جبران ناپذیر به میراث فرهنگی بشری در کشورهای منطقه ما وارد آوردند. آنها با تخریب بناهای تاریخی و کهن، فرهنگ و تمدن بشری را مورد هدف قرار دادند.

اینک که به برکت فداکاری و جانفشانی مردم منطقه و رشادت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی ریشه داعش در منطقه خشکانده شد، تفکر و اندیشه خطرناک داعش به زبان رئیس‌جمهور آمریکا بازتولید می‌شود. توییت اخیر رهبر یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان به وضوح نماد حمایت همه جانبه از گروه‌های افراطی در تخریب میراث فرهنگی کشورهاست و مجوزی است برای ادامه این کار در آینده.

با توجه به نقش کلیدی یونسکو در حفظ میراث فرهنگی و با تأکید ویژه بر کنوانسیون ۱۹۵۴ حفظ میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همین‌طور در راستای رسالت اصلی یونسکو که استقرار صلح و ترویج همزیستی مسالمت‌آمیز میان ملت‌ها است، از سرکارعالی خواستارم، ضمن محکوم کردن این اقدام افکار عمومی را از خطرات چنین رفتارهایی آگاه نمایید. بی‌گمان جامعه فرهنگی، نخبگان و دوستداران تاریخ و فرهنگ جهان، منتظر اعلام موضع مناسب سازمان علمی و آموزشی یونسکو به‌عنوان مهم‌ترین سازمان فرهنگی جهان هستند.»

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.