چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴

پایگاه اروپایی: هنوز هیچ مبادله‌ای از خلال اینستکس با ایران انجام نشده است

اروپا

منابع خبری به یک پایگاه فعال در انتشار اخبار مربوط به سیاست‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند هنوز هیچ مبادله‌ای از خلال ساز و کار اینستکس با ایران انجام نشده است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، یک پایگاه خبری که به صورت تخصصی اخبار و تحلیل‌های مربوط به سیاست‌های اتحادیه اروپا را پوشش می‌دهد در تحلیلی نوشته ساز و کار موسوم به «اینستکس» در حمایت از تجارت مشروع میان ایران و اتحادیه اروپا ناکام مانده است. 

پایگاه Euractive در این تحلیل به تصمیم دیروز فرانسه، بریتانیا و آلمان برای فعال کردن مکانیسم موسوم به «ساز و کار حل و فصل اختلاف» در برجام اشاره کرده و یادآوری کرده بروکسل این ساز و کار را ژانویه سال 2019 به عنوان ابزاری خاص جهت کمک به شرکت‌های اروپایی برای تجارت با ایران راه‌اندازی کرده است. 

این رسانه ادامه اقدام ایران در کاستن از تعهداتش ذیل برجام را نیز مورد بررسی قرار داده و نوشته ایران آخرین گام خودش را روز 4 ژانویه برداشته و اعلام کرده به محدودیت‌های برجام در زمینه غنی‌سازی اورانیوم پایبند نخواهد بود. 

 Euractive با وجود این، درباره گام‌های برجامی ایران نوشته است: «با وجود این، ایران همواره تأکید کرده که این گام‌ها به محض عمل کردن اروپا به تعهداتش و برداشتن گام‌های عملی در جهت حفاظت از تجارت دوجانبه ایران و اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا قابل بازگشت هستند.»

در ادامه این تحلیل، به ناکامی اروپا در اجرای تعهداتش اشاره شده است: «طبق اعلام اتاق مشترک تجارت ایران و آلمان از ژانویه تا پایان اکتبر 2019، حجم تجارت بین اتحادیه اروپا و ایران مجموعه به 4.3 میلیارد یورو رسیده که کاهش 75 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. »

این رسانه خاطرنشان کرده تلاش‌های اروپا برای ضمانت تجارت با تهران اثرات ناچیزی داشته و تردیدها درباره کارآمدی ساز و کار اینستکس در ایجاد بهبود برای اقتصاد ایران را افزایش داده است. 

Euroactive در ادامه نوشته چندین منبع در گفت‌وگو با این رسانهف حتی گفته‌اند با آنکه اینستکس عملیاتی شده و کارکنان آن مشخص شده‌اند هنوز هیچ مبادله‌ای از خلال این مکانیسم انجام نشده است. این منابع گفته‌اند با وجود این، این امیدواری وجود دارد که این معاملات به زودی انجام شوند. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.