چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳

بارندگی امسال 40 درصد از متوسط دراز مدت بیشتر بود/ در مقابل سیلاب آمادگی داشتیم

آرش خلیل‌خانه

اردکانیان - کراپ‌شده

وزیر نیرو گفت: بارش‌هایی که از ابتدای سال‌ آبی جاری یعنی از مهر ماه در کشور رخ داده حدود ۴۰ درصد از متوسط دراز مدت بیشتر است.

قدس آنلاین: رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت افزود: بارش‌هایی که از ابتدای سال‌ آبی جاری (مهرماه۹۸ تا پایان شهریور۹۹) در کشور رخ داده حدود ۴۰ درصد از متوسط دراز مدت بیشتر است.

وی درباره آمادگی و برنامه ریزی برای بارش‌ها افزود: وجود ۱۰ الی ۱۲ سال خشکسالی در کشور و سپس بارش های اخیر این ذهنیت را در برخی ایجاد کرده که آمادگی برای این بارش ها وجود نداشته که این مطلب صحیح نیست.

وزیر نیرو اضافه کرد: وقوع سیل در فروردین ماه امسال باعث شد تا توجه بیشتری برای تامین منابع مالی طرح های لایروبی و مهندسی رودخانه ها شود  که تا حدود زیادی هم تاثیر گذار بود.

اردکانیان گفت: نکته قابل توجه در سیلاب وسیعی که در منطقه سیستان و بلوچستان رخ داد این بود که در سیلاب های قبلی تلفات جانی مشاهده می شد اما امسال در اثر آمادگی ها و تلاش های صورت گرفته و نیز همکاری خود مردم تلفات جانی رخ نداد.

وی با بیان اینکه اکنون این آمادگی وجود دارد تا از این سیلاب ها حداکثر استفاده شود، افزود: اکنون وضعیت سدها در وضعیت خیلی خوبی است و اگر با همین روند جلو برویم و با همکاری مردم در مصرف، تابستان آرامی را در پیش رو خواهیم داشت.

اردکانیان درباره اختصاص بخشی از درآمد حاصل از صادرات برق برای تسویه بدهی بخشی از تولید کنندگان بخش خصوصی برق که بدهی ارزی به صندوق توسعه ملی دارند، گفت: وزارت نیرو تعهدات وسیعی به خانواده بزرگ چند صد هزار نفره فعال در بخش خصوصی صنعت برق دارد؛ درآمدهای وزارت نیرو متعلق به همه اعضای این خانواده است نه گروهی که تاخیر در بازپرداخت به بانک‌ها دارند.

وی با بیان اینکه در واقع آنها در اثر تغییر نرخ ارز با مشکلات جدی مواجه شده اند، اضافه کرد: وزارت نیرو از چند ماه پیش در صدد رفع مشکل این گروه از سرمایه گذارانی است که باید اقساط وام های خود را به صورت ارزی بازپرداخت کنند.

اردکانیان ادامه داد: تلاش می شود این موضوع از کانال خودش دنبال شود؛ وصل کردن این موضوع به موضوع درآمدهای ارزی ناشی از صادرات برق کار کارشناسانه ای نیست و نمایندگان مردم هم متوجه این موضوع هستند.

۲۲۷ پروژه طرح پویش «هر هفته  الف- ب- ایران» تا پایان سال اجرایی می شوند

عضو هیات دولت گفت: وزارت نیرو نقش مهم و مسوولیت بسیار سنگینی برای تامین زیر ساخت ها در بخش برق دارد، چنانکه روز گذشته در همدان چهار هزار و ۳۰۰ طرح توزیع با بودجه دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری افتتاح شد که از محل اجرای آنها ۷۲۰ هزار مشترک جدید در بخش خانگی، صنعت و کشاورزی در شهرها و روستاها اضافه شد.

وی ادامه داد: براین اساس و تا پایان سال هر ۲۲۷ طرح بزرگ صنعت آب و برق کشور با سرمایه‌گذاری ۳۳۰ هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری می رسد.

همکاری با دولت افغانستان برای حق آبه هیرمند

اردکانیان در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین درباره  پیگیری وصول حق آبه کامل ایران از رودخانه  هیرمند با توجه به بارندگی‌های اخیر گفت: حق آبه‌ها یک فرایند قانونی دارند و لزوما به ترسالی و خشک سالی بستگی ندارد.

وزیر نیرو افزود: همکاری خوبی با دولت افغانستان برای پیگیری مسایل حق آبه ها برقرار است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.