پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور:

خانه تاریخی رئیس‌التجار در نیشابور تخریب شد

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور گفت: خانه تاریخی رئیس‌التجار که مربوط به دوره قاجاریه و اوایل پهلوی بود، در نیشابور تخریب شد.

به گزارش قدس آنلاین، اسماعیل اعتمادی با اشاره به اینکه خانه تاریخی رئیس‌التجار با قدمتی چندین ساله که مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی است، اظهار کرد: این خانه تاریخی یکی از زیباترین آثار تاریخی در داخل بافت تاریخی شهر نیشابور محسوب می‌شود که چند روز پیش توسط مالک آن تخریب شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور با بیان اینکه خانه تاریخی رئیس‌التجار از حدود ۴۰ سال قبل متروکه شده است، افزود: این بنا تا حدود بیست سال قبل دارای سرایدار و نگهبان بود ولی بعد از آن هم توسط مالکین تخلیه و کاملاً متروکه شده است.

وی تصریح کرد: علی رغم چندین بار پیگیری کارشناسان میراث فرهنگی جهت ثبت این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی، مالکین منزل اجازه ثبت ندادند.

اعتمادی ادامه داد: از لحاظ قانونی تا زمانی که اثری در فهرست آثار ملی ثبت نشده باشد، امکان تخصیص اعتبارات عمرانی و حمایت‌های قانونی برای این اثر وجود ندارد.

وی تاکید کرد: علیرغم چندین بار اعزام مأمورین یگان حفاظت جهت جلوگیری از تخریب بنا و همچنین اطلاع به شهرداری جهت جلوگیری از تخریب، متأسفانه مالک منزل در روز جمعه و همزمان با برگزاری انتخابات یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، با یک دستگاه لودر اقدام به تخریب عمارت کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور با اشاره به تخریب خانه‌های تاریخی در نیشابور، عنوان کرد: خانه‌هایی که دارای ارزش معماری ویژه بوده‌اند و طی ۴۰ سال اخیر تخریب شده‌اند بیش از ۱۰ مورد است.

منبع: مهر
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.