دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

کرونا| چین خواستار لغو فوری تحریم‌های ایران شد

سخنگوی وزارت خارجه چین

دولت چین با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌ها علیه ایران روی روند مقابله با ویروس جدید کرونا، از کشورهای جهان خواست هرچه سریعتر این تحریم‌ها را لغو کنند.

به گزارش قدس آنلاین، «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) از کشورهای جهان خواست به دلیل شیوع ویروس «کووید۱۹»، هرچه سریعتر تحریم‌های غیرانسانی علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کنند.

به نوشته وبگاه «چاینا دیلی»، شوانگ بعد از اظهارات امروز «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران درباره تحریم‌های آمریکا، گفت: «تحریم‌های یک‌جانبه بر ایران در چنین برهه حساسی، تاثیر شدیدی بر [توانایی] این کشور در مبارزه با کروناویروس جدید می‌گذارد».

وی با «غیرانسانی» خواندن تحریم‌های آمریکا و دیگر کشورها بر ایران، تاکید کرد: «چنین تحریم‌های غیرانسانی فقط اوضاع را برای کسانی که در دشواری قرار دارند، بدتر می‌کند. چین از کشورهای مرتبط می‌خواهد فوراً این تحریم‌های ایران را لغو کنند».

پیش از این نیز «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین طی نامه‌ای به همتای ایرانی خود عزم چین برای ادامه کمک به ایران برای مقابله با ویروس کرونا خبر داده بود.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز با انتشار لیستی از تجهیزات پزشکی مورد نیاز ایران برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، از جهانیان خواست برای تأمین این نیازها تبعیض قائل نشوند. (جزئیات بیشتر)

وزیر خارجه ایران همچنین تشدید تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران و تاثیرات آن بر مرگ شهروندان ایرانی مبتلا به ویروس کرونا را محکوم کرد.

دولت چین تا کنون چند تیم متخصصان پزشکی و محموله‌های درمانی شامل کیت‌های تشخیص ابتلا به کرونا، ماسک و دیگر تجهیزات پزشکی را در اختیار ایران قرار داده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.