چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲

یک آمریکایی به ۴ سال زندان به اتهام جاسوسی برای چین محکوم شد

آمریکا چین

یک مرد چینی-آمریکایی به چهار سال زندان به اتهام جاسوسی برای چین متهم شده است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، یک متصدی تورهای گردشگری در سان‌فرانسیسکو آمریکا که طبق گفته مقام‌های قضایی ایالات متحده «اطلاعات حساس را به چین انتقال می‌داده است» دیروز سه‌شنبه به جرم جاسوسی به چهار سال زندان محکوم شد.

ادوارد پنگ شویهوآ که شهروندی آمریکا را نیز دارد، در ماه سپتامبر گذشته به دلیل برنامه‌ریزی برای انتقال پول به جاسوسان دو جانبه و همچنین انتقال کارت‌های حافظه اس.دی با داده های دزیده شده به مقامات امنیتی چینی، در کالیفرنیا دستگیر شده بود.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که او از جانب دستگاه اطلاعاتی چین به این کار اقدام کرده است.

دادگاه فدرال در اوکلند کالیفرنیا او را به دلیل اقدام غیرقانونی به‌عنوان نماینده غیر مجاز یک دولت خارجی گناهکار شناخت و وی را به چهار سال زندان و 30 هزار دلار جریمه محکوم کرد.

ادوارد پنگ 56 ساله از سال 2015 تحت نظر بود. کارآگاهان وقتی به ادوارد پینگ شک جدی کردند که او یک کارت حافظه را که اطلاعات سری آمریکا در آن بود و یک مامور دو جانبه در کتابی جا سازی کرده بود، از هتلی در کالیفرنیا برداشت.

ماهها بعد، ماموران اطلاعاتی آمریکا او را در حال برداشتن کتاب دیگری از همان هتل دیدند که یک کارت حاففظه در آن جاسازی شده بود. او سپس به پکن پرواز کرد و به گفته ماموران اطلاعاتی آمریکا با ماموران وزارت امنیت چین تماس گرفت و کارت حافظه را به آنها تحویل داد.

پلیس فدرال آمریکا در سالهای 2016 و 2018 در چندین نوبت ادوارد پنگ را دنبال کرد و به این نتیجه رسید که وی اطلاعات به چین منتقل می‌کند یا پول به جاسوسان دوجانبه می‌رساند.

ادوارد پنگ نخستین بار در سال 2001 با ویزای کار وارد آمریکا شد، او در سال 2006 ازدواج کرد و در سال 2006 اقامت دائم آمریکا را کسب کرد و شش سال بعد شهروند آمریکا شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.