سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰

«شیان-20» بمب افکن پنهانکار و فراصوت چین تمام محاسبات آمریکا را به هم می‌زند

رسانه های آمریکایی از حضور قریب الوقوع یک بمب افکن فراصوت چین در خدمت نیروی هوایی این کشور خبر دادند.

به گزارش قدس آنلاین، همزمان با شدت یافتن تنشهای آمریکا و چین، برخی رسانه های آمریکایی به آماده شدن یک بمب افکن پنهانکار و فراصوت چین به نام «شیان-ایچ20» اشاره کردند.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «فاکس نیوز» این بمب افکن فراصوت برد عملیاتی نیروی هوایی چین را افزایش داده و گفته میشود سال جاری آماده حضور در ارتش این کشور است. این بمب افکن پنهانکار تمام شبه جزیره کره، استرالیا و ژاپن را در برد خود دارد و چالشی برای ایالات متحده محسوب میشود.

بنابر اعلام  سازمان اطلاعات دفاعی ارتش آمریکا، این بمب افکن با نمونه های آمریکایی «بی-1»، «بی-2» و «پاکدا» روسی قیاس میشود.

برخی گمانه زنیها از نمایش این غول پرنده جدید چین در نمایشگاه هوایی «ژوهای» در نوامبر (آبان) سال جاری حکایت دارد.

نیروی هوایی چین چندی قبل در اقدامی قابل توجه برای نخستین بار هفت فروند جنگنده نسل پنجم «جی-20» را به پرواز درآورد.

«وانگ یانان» از تحلیلگران نظامی چین در این زمینه اظهار داشت: «با توجه به پرواز هفت فروند از جنگنده‌های جی 20، این هواپیماهای مجهز به سلاح‌های هوا به هوا و هوا به زمین، به طور قابل توجهی قابلیت تهاجمی خواهند داشت.»

چندی قبل نیز وبگاه «چاینامورنینگ پست» نوشت که نیروی هوایی آمریکا برای پی بردن به برخی رموز مقابله با جنگنده‌ای نسل پنجم جی _20، ماکتی از آن را ساخته و در یکی از پایگاه‌های هوایی خود مستقر کرده است.

در حالی‌مقام‌های نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند که ماکتی هم اندازه با  جنگنده  جی-20 با کاربردهای آموزشی ساخته شده که  تحلیلگران این اقدام را  نشانگر ترس فزاینده واشنگتن از قدرت هوایی چین برشمردند. از جنگنده جی-20 به عنوان رقیب اصلی جنگنده «اف-35» ساخت آمریکا یاد می‌شود و کارشناسان بر این باورند ارتش آمریکا، نیروی هوایی چین به ویژه جنگنده جی-20 این کشور را تهدیدی قابل توجه در نظر می‌گیرد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.