جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷

شاخص سهام برای هفتمین هفته متوالی مثبت ماند

دو نیمه متفاوت هفته ۱۱ درصدی بورس تهران

سید احمد موسوی

مدیر بورس اوراق بهادار استان‌های خراسان رضوی

بورس تهران هفته گذشته با رفتار دوگانه همراه شد و در نهایت شاخص کل این بازار با ثبت بازدهی بیش از ۱۱درصدی به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین؛ بورس تهران هفته گذشته با رفتار دوگانه همراه شد و در نهایت شاخص کل این بازار با ثبت بازدهی بیش از ۱۱درصدی به کار خود پایان داد. در ابتدای هفته شاخص کل با تداوم رشد به محدوده ۹۹۵هزارو ۹۶۶ واحدی و در  بالاترین سطح خود تاریخی خود قرار گرفت اما پس از آن با ورود بازار به دوره استراحت شاخص شاهد افت هر چند اندک این نماگر بودیم.

از دیدگاه کارشناسان هر چند بازار با مباحث غیر سازنده‌ای در هفته گذشته مواجه بود اما تاثیر این مباحث بر ورود بازار به دوره اصلاح و استراحت ناچیز بوده و حمایت‌های صورت گرفته موجب دلگرمی معامله‌گران و افزایش حجم معاملات ارزیابی می شود. از دیدگاه کارشناسان دوره‌های اصلاح و استراحت برای بازار سرمایه از اهمیت بالایی برخودار است و انتظار می رود بازار پس از دوره رشد شدید به دوره اصلاح و استراحت و همچنین جابجایی گروه‌های پیش رو وارد شود. مساله‌ای که همواره در گذشته نیز در بازار مطرح بوده است. در همین حال نگاه‌ها همچنان به دولت و مساله عرضه سهام شرکت‌های دولتی است. در حالی که بازار سهام در انتظار عرضه سهام دولتی است همچنان دولت در حال از دست دادن زمان است.  

بازار سرمایه همچنین در پایان هفته شاهد بهبود قابل ملاحظه شرایط بازار جهانی بود. بهای هر بشکه نفت برنت به مرز ۳۰دلار در هر بشکه بازگشت و بهای هر تن مس به ۵هزار و ۲۸۰ دلار و بهای دو فلز سرب و روی به ترتیب یک هزار و ۶۴۷دلار و دو هزار دلار گزارش شد.

در گروه فولادی طی دستوری عجیب وزارت صمت از فولادی‌ها خواست صادرات را کاهش دهند. داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت طی نامه‌ای، واحدهای تولیدکننده میلگرد و تیرآهن را «ملزم» به این کرده است که تنها ۲۵ درصد تولید خود را صادر کنند. معنای ابلاغیه جدید وزارت صمت صراحتاً این است که «صادرات فولاد باید در سال جاری کاهش یابد». این در حالی است که به دلیل رکود در صنعت ساختمان، مصرف داخلی مقاطع طویل فولادی نیز کاهش یافته و اتفاقاً کشور در سال «جهش تولید» به صادرات بیشتر نیاز دارد. در همین حال آمار منتشره نشان دهنده تداوم شرایط مطلوب صنعت فولاد است. براساس آمار ایران در بین رقبا در خاورمیانه از نظر تولید و صادرات حرف اول را می‌زند و انتظار می‌رود تا ۱۴۰۴ از سطح دهم جهانی هم با ارتقای جایگاه به رده هفتم برسد.

در گروه خودرویی در حالی که قیمت در بازار داخلی در حال افزایش است رییس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد: شورای رقابت هفته جاری فرمول قیمت‌گذاری خودرو را ارائه می‌کند و قیمت خودرو بر اساس این فرمول تعیین می‌شود.

در گروه معدنی مدیر اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: اکنون آنومانی ۱۹ D از سوی چادرملو تا مرحله عمومی اکتشاف را پشت سر گذاشته و برای بحث‌های حفاری آن آماده می شویم. علی اصغرزاده عنوان کرد: چادرملو طرح های جدید اکتشافی را نیز در برنامه دارد و مشغول انجام رایزنی برای در اختیار گرفتن آن‌ها است و پس از گذشت این مرحله می توان اطلاعات تکمیل تری در این خصوص ارائه داد.

در این گروه سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات از اعلام استعفای مدیرعامل این شرکت به اعضای هیات مدیره خبر داد. عزیز الله عصاری مدیرعامل "ومعادن" گفت: اینجانب استعفا را از سمت مدیرعاملی و عضو هیات مدیره به هیات مدیره اعلام کردم. گفته می شود معاون وزیر صمت یونس الستی جایگزین وی خواهد شد.

در گروه پتروشیمی مدیرعامل پتروشیمی تندگویان با اشاره به عدم در دستور کار بودن فعلی تجدید ارزیابی دارایی ها از افزایش ۳ درصدی تولید طی سال گذشته و پیش بینی افزایش ۱۸ درصدی در سال جدید خبر داد.

رضا قاسمی شهری در خصوص افزایش سرمایه این شرکت اظهار داشت: برنامه‌ای برای افزایش سرمایه تاکنون در دستور کار قرار نگرفته و طبق آمار منتشر شده آخرین افزایش سرمایه در سال ۹۲ و از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت گرفته بود.

وی به راهکارهای این شرکت جهت جلوگیری از خروج ارز اشاره کرد و افزود: یکی از این راهکارها تولید چادر مشکی بوده که آمادگی عرضه این محصول با هدف جلوگیری از خروج ارز به بازار وجود دارد.

در گروه سرمایه گذاری صباتامین اعلام کردکه ۹۹/۹۹ درصد از سهام شرکت کارگزاری باهنر (سهامی خاص)، با سرمایه ثبتی ۱۰۰ میلیارد ریال و  به بهای تمام شده ۱۳۹ میلیارد ریال، پس از دریافت مجوز سازمان بورس، به مبلغ ۴۲۱ میلیارد ریال به شــرکت سرمایه‌گذاری توسعه توکا واگذار و از این محل مبلغ ۲۷۸ میلیارد ریال سود حاصل از واگذاری سرمایه گذاریها برای این شرکت شناسایی شده است.

در گروه سرمایه‌گذاری همچنین شرکت سرمایه‌گذاری پویا با نماد «وپویا» در بازار فرابورس درج نماد شد. همچنین شمس، رئیس مرکز روابط‌ عمومی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از ورود شرکت سرمایه‌گذاری صندوق فولاد پس از شستا به بازار سرمایه خبر داد.

در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری در حال استراحت بود که شاخص کل در آن با ۰.۲۷ درصد کاهش مواجه و به رقم ۹۷۷هزار و ۹۲۳واحد رسید. ارزش معاملات نیز (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۱۳هزار و ۳۰۶میلیارد تومان رسید و در فرابورس نیز ارزش معاملات به ۵هزار و ۱۷۵میلیارد تومان رسید.

انتهای پیام/