پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴

قدس در گفت وگو با کارشناسان ابهامات حضور سهام عدالت در بورس را بررسی می کند

جاماندگان سهام عدالت، سهامدار می‌شوند؟

زهراطوسی

سهام عدالت

با آزادسازی سهام‌عدالت این روزها شاهد ورود ۴۹میلیون نفر از شهروندان به باشگاه بزرگ سرمایه‌ کشور هستیم که سهامدار ۴۹شرکتی هستند که در سبد سهام‌عدالت قرار دارند.

قدس آنلاین: با آزادسازی سهام‌عدالت این روزها شاهد ورود ۴۹میلیون نفر از شهروندان به باشگاه بزرگ سرمایه‌ کشور هستیم که سهامدار ۴۹شرکتی هستند که در سبد سهام‌عدالت قرار دارند.

از سال ۸۲ با توسعه تالارهای بورس در سراسر کشور، سالانه ۲۰هزار نفر وارد بورس کشور شدند، در سال ۸۵ و با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی این مقدار ورودی پنج برابر شده و سالانه ۱۰۰هزار نفر به جرگه بورس‌بازان افزوده شدند. شرایط اقتصادی در سال ۹۸ موجب شد در این سال حدود ۶۸۰ هزار نفر ترجیح بدهند تا دارایی خود را وارد این بازار کنند. با بیشتر شدن عطش خرید سهام، از ابتدای سال تاکنون  یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفر دیگر نیز وارد بورس شدند تا به معامله ۶۵۰شرکت پذیرفته شده در تالار شیشه‌ای بپردازند.

ورود ۴۰هزار میلیارد تومان به بورس

عطش خرید سهام در بازارسرمایه همچنان وجود دارد و سبب شده تا۴۰هزار میلیارد تومان منابع جدید در چند هفته اخیر به سمت این بازار گسیل شود، به طوری که اکنون ارزش درصدی از سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی با هیچ معیار، منطق و کار کارشناسی همخوانی ندارد و اگر این مسئله استمرار یابد، به جای استفاده از فرصت بازارسرمایه برای جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید، فروریختن قیمت‌ها را خواهیم دید و این برای مردم و شرکت‌ها نگران‌کننده است.

در چنین شرایطی که افت و خیز بازار زیر ذره‌بین تحلیلگران قرار دارد، ۴۹میلیون نفری که سهام عدالت به نامشان ثبت شده نیز وارد بازارسرمایه خواهند شد تا مدیریت سهام خویش را در اختیار گیرند، از این تعداد حدود ۵ میلیون نفر درخواست مدیریت مستقیم سهام عدالت خود را ارائه داده‌اند. قرار است ۸ خرداد ماه سال جاری پس از مشخص شدن تعداد واقعی سهامدارانی که روش مستقیم و غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، خریدو فروش سهام‌عدالت آغاز شود.

کارشناسان معتقدند حضور مردم در بازارسرمایه بسیار ارزنده است، اما بازارسرمایه تخصصی است و اطلاعات مردم از بازار بورس زیاد نیست. اکثر مردم نمی‌دانند چه کنند سهام خود را بفروشند یا نگه دارند و عموماً از اصلاحات بورسی که در این ایام بیان می‌شود، اطلاع کاملی ندارند.   احساس نیاز به آگاهی از این بازار سبب شده تا در یک ماه ۸۰ گروه جدید در فضای‌مجازی درباره بورس ایجاد و ۱۶ میلیون پیام درباره بازارسرمایه در آن‌ها ارسال  شود.

آن طور که کارشناسان بورس تحلیل می‌کنند بازارسرمایه در ماه‌های آینده فراز و فرودهایی خواهد داشت و اصلاحات قیمتی انجام می‌دهد و برآیند این بازار براساس شرایط کلی اقتصاد کشور تغییر خواهد کرد و تازه‌واردها باید مراقب دارایی خود در این بازار باشند.

توصیه به تازه‌واردان بورس

نخستین مسئله‌ای که باید سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی به‌ویژه تازه‌واردان به بازار سهام مورد توجه قرار دهند، شناخت و آگاهی کامل نسبت به ماهیت ابزارهای مالی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. اگر سرمایه‌گذاران نوورود شناخت کافی نسبت به ویژگی‌های بازار سهام ندارند، از افراد خبره، مطلع و نهادهای رسمی بازارسرمایه که به منظور ارائه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری شکل گرفته، استفاده کنند. پیشنهاد کارشناسان بورس این است که سبدی از ترکیب سهام‌های مختلف داشته باشید و مجذوب بازدهی بالای برخی از سهام‌های پرریسک نشوید، چرا که این بازدهی‌ها با ریسک همراه است و احتمال دارد شما اصل دارایی خود را نیز از دست بدهید. پس متوجه جریان‌های تغییر در قیمت و بازدهی سهام که توسط بازارسازان ایجاد می‌شود باشید و با رویکرد بلندمدت در بورس سرمایه‌گذاری کنید.

جاماندگان سهام‌عدالت را ثبت‌نام کنید

اما در چند روز گذشته که آزادسازی سهام عدالت اعلام شده، عده زیادی از مردم که عموماً از ۶ دهک پایین جامعه یعنی واجدین شرایط سهام‌عدالت هستند، متوجه شدند که جزو جاماندگان سهام‌عدالت هستند. بسیاری از این افراد به نمایندگان مراجعه کرده و خواستار ثبت‌نام سهام‌عدالت شده‌اند و مجلسی‌ها نیز در پاسخ به مراجعات مردم، خواستار اضافه شدن سه گروه بازماندگان، اضافه‌شدگان و جاماندگان سهام‌عدالت به جمع مشمولان سهام‌عدالت هستند.

براساس قانون سهام‌عدالت، باید ۶ دهک پایین درآمدی مشمول این سهام می‌شدند، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد این نبود و بسیاری افراد واجد شرایط از ثبت‌نام جا ماندند. این موضوع از این جهت مهم است که ارزش سهام‌عدالت یک میلیون‌ تومانی در اسفند ماه سال گذشته حدود ۹برابر شده و در حال حاضر با رشد بسیار بالای بورس، ارزش این سهام چه بسا تا ۱۲، ۱۳ برابر افزایش پیدا کرده است، حال اگر این رقم در تعداد خانوار ضرب شود آن هم در شرایطی که مردم مشکلات معیشتی دارند، این عدد قابل‌توجه می‌شود.

نمایندگان مردم می‌گویند قطعاً دولت شرکت‌های متعددی دارد که اموال و دارایی آن‌ها متعلق به دولت و خود مردم است و از آن محل می‌تواند سهام‌عدالت را به مشمولان جدید اختصاص دهد، بنابراین باید سازوکاری فراهم شود که افراد محروم و کم‌درآمد نیز از مزایای این سهام بهره‌مند شوند. آن‌ها اعلام کرده‌اند در صورتی که دولت با مشکلی تحت‌عنوان خلأ قانونی برای تخصیص سهام‌عدالت به مشمولان جدید مواجه است، این آمادگی در مجلس یازدهم وجود دارد که قوانین و مقررات مورد نیاز را در این رابطه به تصویب برساند. در حال حاضر نیز کمیته‌ای در کمیسیون اقتصادی تشکیل شده تا وضعیت افرادی را که سهام‌عدالت دریافت نکرده‌اند و حقشان تضییع شده است، پیگیری کند.  

نظرات

 • حسین ژیانجو ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ - ۲۱:۳۲
  2 0
  آزادسازی
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۰۲:۱۰
  0 0
  سلام من یک زن بی سرپرست هستم که دو فرزند دارم سهام عدالت برای من ثبت نام نشده لطفا رسیدگی کنید
 • شیوا ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۰۲:۱۴
  0 0
  سلام لطفا برای جاماندگان سهام عدالت فکری کنید ممنون
 • یوسف ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۰۴:۳۹
  0 0
  سلام علیکم از سال 85 تا 87 که منطقه محروم در حال خدمت بودم و بعد اون هم هرچه گوش به زنگ بودم یا اقشار دیگه ثبت نام می شد یا پایان زمان ثبت نام رو مطلع شدم، به هر حال حق کسی رو که نباید پایمال کنند.
 • موج ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۰:۴۸
  0 0
  اگر اسم این شیوه، شریک کردن مردم در سرمایه ملی است و حاکمیت قصد دارد به داد مردم برسد که اسم آنرا سهام عدالت گذاشته پس نباید دیگرانی که واجد شرایشط هستند و به هر دلیلی جا مانده اند از این خوان پهن شده بی بهره باشند .حتی باید سازوکاری اندیشده شود تا هر کودک ایرانی که پا به عرصه وجود میگذارد بطور خودکار وارد این چرخه شود .عدالت حکم میکند چنین شود .اما همیشه بین حرف تا عمل ویوار حاشا بلند بوده ..
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۲:۳۱
  0 0
  سلام این سهام بی عدالتیه افرادی مرفه از این سهام بهرمند و عده ای با وضعیت ضعیف اونم تو این اوضاع بی بهره اند
 • محمد کوشکی ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۴:۲۱
  0 0
  ازاد سازی سهام عدالت
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۴:۵۸
  0 0
  این سهام خجالت است نه عدالت
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۶:۱۵
  0 0
  سلام فکر نمی کنم اسمش سهام عدالت باشه حداقل وضعیت خانواده رو بررسی می کردند الان خانواده ما ضعیف است و سهام عدالت شامل ما نشده ولی کسانی که شغل دارند و مشغول به کارهستند و وضعیت مالی اونها خوبه به کاروانها تعلق گرفته کمی لازم هست تجدیدنظر کنید
 • 1620331144سید محمود هاشمی ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۷:۴۱
  0 0
  اینجانب همان ابتدا ثبت نام کردم سرپرست خانوار هستم برای همسرم ویکی از پسرهایم سهام داده اند ولی برای خودم وان یکی فرزندم هنوز سهام نیامده چه طور میشود برای سرپرست سهام نیامده ولی برای برای افراد تحت تکلیف که خودم ثبت نامش کردم امده لطفا رسیدگی کنید تا حق ما پایمال نشود متشکرم
 • 1620331144 ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۷:۵۲
  0 0
  من سرپرست خانوار هستم و همان ابتدا ثبت نام کردم ولی سهام برای همسرم ویکی از فرزندان آمده برای خودم یکی دیگر از فرزندم نیامده لطفا پیگیری کنید
 • بدون نام ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۰۱:۰۲
  0 0
  سلام .من درسال ۸۷ برای سهام عدالت ثبت نام کردم و کد رهگیری به من دادند و گفتن به شما خبر می دهیم .اما اطلاع ندادن و الان که کد رهگیری رو بردم :می گویند بی اعتبار است ما باید کجا مراجعه کنیم؟؟ با سپاس
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۰۱:۰۵
  0 0
  سلام من سال٨٤برای سهام عدالت ثبت نام کردم وفرمهای ثبت نام راهم دارم ولی درحال حاضر واجدشرایط دریافت سهام نیستم میگویند ثبت نام نشدم لطفامراراهنمایی کنید ممنونم
 • خواهشا آنهایی که ثبت نام نکردن رسیدگی شود
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۰۲:۵۶
  0 0
  سلام نامش سهام عدالت است ولی بی عدالتی زیاد است چون اونایی که ثبت نام نکرده اند به کنار تکلیف اون بچه‌ها که تازه متولد شده چیه
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۰۴:۳۹
  0 0
  سلام من هم دوتا بچه دارم که برای هردو دعوتنامه صادر شده ولی برگ عضویت ندارند و سهام ندارند با این که تاریخ دعوت نامه هم سال 1393 هست. واقعا از نماینده های آینده می خواهم به این بی عدالتی آشکار پایان بدهند.
 • علیرضا ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۱۳:۵۹
  1 0
  تاحالا سهام عدالت نگرفتم و چطور ثبت نام کنم
 • ۱۳۹۹/۰۲/۲۸ - ۰۰:۱۳
  0 0
  سلام ..شما دولت مردان مثل یگ پدر برای افراد جامعه هستید باید سهام عدالت ببین مردم مساوی تقسیم شود نه این که گروهی را کنار گذاشته و رسیگی نکنید اگر من به جای ریس جمهور بودم حتما بهتر به کارهای مملکت رسیدگی میکردم
 • امید ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۰۰:۵۱
  0 0
  سلام .منم دارای دو فرزند هستم و ن شغلی حتی یه موتورسیکلت به نامم نیست و مستاجرم و از ثبت نام جاموندم لطفا رسیدگی کنید
 • غلام ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۱۱:۱۹
  0 0
  سلام زمانی که دولت در خطرست کشور احتیاج به طبقه ۳داره وقشرضیف دارن باید قشر ضیف جلو برو و خودت را فدا کشور کنن زمانی که صبحت از عدالت پیش میاید طبقه ۳ وقشر ضیف مرده وجود نداره و به آنها تعلق نمگیرد لطف به ما رسیدگی کنید با تشکر
 • علی ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۱۳:۰۳
  0 0
  اون سالها به ما هم ندادند گفتند باید شورای روستا اسمتون رو بنویسه شورای روستا میگفت شما چون برادر شهیدی بنیاد شهید ثبت نام تون میکنه ولی هیچ کدوم ثبت نام نکردند اگه به جامانده ها ندهند سهام عدالت نیست سهام بی عدالتی است
 • سیدهاشم جعفری ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۲۲:۰۲
  0 0
  خودم فرزندم همسرم سهام نداریم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.