پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸

روسیه تلاش‌ها برای به شکست کشاندن برجام را محکوم کرد

زاخاروا

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تأکید کرد: حفظ برجام تنها با تلاش همه طرفین باقی مانده در آن و حمایت سایر اعضای جامعه جهانی ممکن است و اقدامات مخالفان توافق هسته‌ای، سزاوا جدی‌ترین و قاطع‌ترین محکومیت‌هاست.

قدس آنلاین: "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اقدامات مخالفان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران مستحق جدی‌ترین و قاطعترین محکومیت‌هاست.

زاخارووا در یک کنفرانس مطبوعاتی در این باره گفت: «حفظ توافق هسته‌ای با ایران و اطمینان از اجرای کامل قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت (سازمان ملل) در باره آن، فقط با تلاش جمعی امکان پذیر خواهد بود و این امر مستلزم انجام تمامی تعهدات برعهده گرفته شده از سوی همه طرف‌های شرکت کننده در برجام و همچنین حمایت قاطع سایر اعضای جامعه بین المللی است.»

به گفته وی، مسکو امیدوار است که هم دبیرخانه و هم مقامات بلندپایه سازمان ملل متحد با دوری جستن از هرگونه آرزویی با هدف تضعیف تصمیمات اجماع از شورای امنیت سازمان ملل، به این مسئله کمک کنند.

این دیپلمات روس تأکید کرد: «به عقیده ما، اقدامات مخالفان برجام، سزاوا جدی‌ترین و قاطع‌ترین محکومیت‌هاست و نباید در برابر آنها ساکت نشست.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین گفت که این کشور در نشست شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 30 ژوئن (10 تیر ماه) ارزیابی خود از گزارش دبیر کل درباره توافق هسته‌ای با ایران را ارائه خواهد کرد.

زاخارووا گفت: «طرف روسی در نشست 30 ژوئن شورای امنیت، تجزیه و تحلیل مفصلی از گزارش دبیر کل بر اساس روش‌ها و برخوردهای تعیین شده فعلی را ارائه خواهد داد. البته آنطور که از قبل مشخص شده، مباحثات در این باره آسان نخواهد بود.»

در اوایل ماه ژوئن، "برایان هوک" نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط به ایران اعلام کرد که واشنگتن انتظار دارد که تهران به پیشنهاد مربوط به توافق جدید درباره برنامه هسته‌ای ایران که توسط دونالد ترامپ، پیشنهاد شده، پاسخ دهد.

پیش از این، "مایک پامپئو" وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته بود که ایالات متحده به دنبال گسترش تحریم تسلیحاتی از طرف سازمان ملل علیه ایران است و از همه فرصت‌های دیپلماتیک برای این منظور استفاده خواهد کرد.

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز به نوبه خود یادآور شد که آمریکا تنها بر اساس منافع خود، بدون توجه به نظر دیگران و حتی با نقض قطعنامه‌ شورای امنیت، به تلاش برای به شکست کشاندن توافق هسته‌ای با ایران ادامه می‌دهد و این مسئله می‌تواند به بحران جدی در بین اعضای شورای امنیت منجر شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.