سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲

انگلیس: هنگ‌کنگ در خطر است؛ چین از لبه پرتگاه یک قدم عقب برود

دومینیک راب

وزیر خارجه انگلیس در پارلمان این کشور ضمن هشدار درباره اقدام چین در اجرای قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ، از پکن خواست در تصمیم خود برای اجرای این قانون عقب بنشیند.

به گزارش قدس آنلاین، ساعتی بعد از رسانه‌ای شدن خبر امضای لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ از سوی رئیس‌جمهور چین به منظور اجرای آن، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس درباره به خطر افتادن «استقلال هنک‌کنگ» هشدار داد.

طبق گزارش رویترز و بی‌بی‌سی، وزیر خارجه انگلیس در نشست امروز پارلمان این کشور اعلام کرد که لندن به زودی در مخالفت با تدارک چین برای اجرای لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ، این موضوع را با «شرکای هم فکر» خود مطرح خواهد کرد.

«دومینیک راب» گفت: «ما در حال همکاری نزدیک با شرکای بین‌المللی‌مان، اتحادیه اروپا، گروه هفت بوده‌ایم و این موضوع را به زودی با شرکای همفکرمان در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح می‌کنیم».

به گفته وزیر خارجه انگلیس، «موفقیت هنگ‌کنگ مبتنی بر استقلالش بوده و این موفقیت بر پایه الگوی یک کشور، دو سیستم ساخته شده است اما مشخص است که اگر چین این مصوبه را اجرایی کند، این (موفقیت هنگ‌کنگ) در خطر است».

وی افزود: «ما از چین می‌خواهیم که یک قدم از لبه پرتگاه عقب بیاید، به حقوق مردم هنگ‌کنگ احترام گذاشته و واقعا به تعهدات بین‌المللی خودش پایبند بماند».

 هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست.

این اظهارنظر وزیر خارجه انگلیس ساعتی بعد از آن مطرح شده که «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین بعد از تصویب لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ آن را برای اجرا مورد امضا قرار داد.

دولت چین اعلام کرد، هدف این لایحه مقابله با براندازی، تروریسم و مداخلات خارجی در امور هنگ‌کنگ است.

طبق گزارش‌ها، این لایحه زمانی اجرایی می‌شود که رسما ابلاغ شود و انتظار می‌رود فردا اول جولای در سالگرد بازگشت هنگ‌کنگ به حاکمیت سرزمینی چین اجرا شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.