چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸

رئیس جمهور مطرح کرد

هشدار صریح تهران به واشنگتن درباره نتایج ضربه سیاسی به برجام

روحانی

رئیس‌جمهور گفت: در این سه سال و نیم که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده است همواره با بی قانونی و اعمال ضد قانونی و ضد بشر حقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است.

قدس آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه دولت با اشاره به توطئه‌های امریکا گفت:‌ در این سه سال و نیم که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده است همواره با بی قانونی و اعمال ضد قانونی و ضد بشر حقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران شاهد بودیم.

متن کامل سخنان روحانی به‌شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در ایام باسعادت میلاد امام هشتم علی‌بن موسی‌الرضا(ع) هستیم؛ مردم کشور ما به همه خاندان رسالت و ائمه هدی(ع) و راه و مسیر آنها عشق می‌ورزند، اما مولای ما علی‌بن موسی الرضا(ع) یک ویژگی خاصی دارد و آن اینکه او میهمان مردم بسیار خوب و ولایتمدار ایران است.

از آن روزی که علی‌رغم خواست و میل خودش و علی‌رغم برنامه‌ای که خودِ ایشان داشت، مجبور شد که از مدینه هجرت کند و وارد ایران شود، در مسیر راه از اهواز گرفته تا نیشابور، همه جا مردم از بیانات آن حضرت بهره و استفاده بردند و در دورانی که آن حضرت در مرو و خراسان بود؛ بیانات و مباحثات آن حضرت، شرکت او در جلسات رسمی و مهم آن زمان، در مباحث اعتقادی، دینی، تاریخی و قرآنی بسیار تأثیرگذار بود؛ تا جایی که امام هشتم را به‌عنوان عالِم آل‌محمد(ص) لقب دادند و فرصتی که امام هشتم پیدا کرد برای تبیین احکام دین، در جلسات رسمی بی‌نظیر بود.

و این نکته را اینجا تأکید کنم؛ امام صادق(ع) را به‌عنوان مؤسس مکتب و مذهب خود می‌شناسیم؛ درست است که در دوران امام باقر(ع) و امام صادق(ع) احکام دین، فقه و تشیع بیشتر تبیین شد؛ اما رسمیت مذهب شیعه مربوط به دوران امام هشتم می‌شود، یعنی آن دورانی که در مرکز خلافت و در مرکز حکومت آن زمان با وضوح و علنی از مذهب شیعه تجلیل می‌شد و حتی خلیفه وقت هم به‌ظاهر در جلسات لحنش به‌گونه‌ای بود که از مذهب شیعه تجلیل و تعریف می‌کرد؛ این اولین بار است که در تاریخ اسلام بعد از وفات پیامبر اسلام(ص) و دوران امیرالمؤمنین(ع) که به خلفای خاص رسید در این دوران مشاهده می‌کنیم.

امام هشتم(ع) امام تدبیر بود؛ یعنی علی‌رغم اینکه مایل نبود از مدینه سفر کند، اما این را پذیرفت و قبول کرد؛ به‌دلیل آثار و مصالحی که برای دنیای اسلام داشت و علی‌رغم اینکه ولایتعهدی را قبول نداشت و رد کرد و به‌ظاهر آن را پذیرفت به‌خاطر مصالحی بود که برای دنیای اسلام ایشان مدنظر قرار داده بود.

این خیلی مهم است که ما پایان کار را ببینیم و در همه برنامه‌ریزی‌های خود مصالح اصلی امت اسلام و ملت و جامعه همواره مدنظر باشد و سیره مبارک آن حضرت می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای همه ما در این جهت باشد.

فردا ۱۲ تیرماه هست؛ روزی که ایرباس ما توسط موشک‌های آمریکایی در تیر ماه سال ۶۷ سرنگون شد و این جنایت بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور تحقق پیدا کرد؛ این‌که یک نیروی نظامی به‌تعمد آن هم در میدان جنگی که به‌ظاهر جنگ ما و عراق بود و آمریکا در این ماههای آخر وارد مداخله این جنگ در خلیج فارس شده بود و به‌جای اینکه بگوید "من اشتباه کردم" اما در عین حال عذرخواهی نکند و بگوید "من فکر کردم این هواپیما، هواپیمای اف۱۴ است و ایرباس نیست"، و علی‌رغم این مدال بدهد به آن کسی که هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده و ۲۹۰ نفر بیگناه را به شهادت رسانده، این شیوه و اخلاق آمریکایی‌هاست؛ این مسیری است که آمریکایی‌ها از آن روز تا امروز همواره مدنظر داشتند؛ وگرنه اگر یک دولت معمولی بود و فرض می‌گیریم که اشتباه کرده، که اشتباه نکرده و ما می‌دانیم ولی حالا برفرض؛ لااقل عذرخواهی می‌کرد؛ لااقل می‌آمد آن کسی که این کار را کرده بود تنبیه و محاکمه می‌کرد، نه اینکه به او مدال بدهد.

امروز هم همین مسیر و راه را متاسفانه شاهد هستیم و دیروز در سازمان ملل یک محل نمایشی بود برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران؛ در این ۳ سال و نیم از زمانی که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده، با بی قانونی، اعمال ضد قانونی، ضد بشر، ضد حقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران مواجه بودیم؛ حالا ممکن است آمریکایی‌ها در محاسبات خود بگویند که در بخش اقتصادی یک موفقیتی بدست آوردیم و توانستیم ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دهیم اما قطعا از لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی در طول مدت ۳ سال و نیم بارها و بارها مواجه با شکست شدند و دیروز هم باز یک نوع شکست جدیدی برای آمریکایی‌ها بود.

آمریکایی‌ها در این هفته‌های اخیر دو شکست بزرگ سیاسی را متحمل شدند؛ یکی راجع به پیش‌نویس قطعنامه‌ای که علیه ایران تهیه کردند و تا امروز در واقع همه آنهایی که در شورای امنیت فعال هستند به نحوی مخالفت کردند و آمریکایی‌ها موفقیتی برای اینکه زمینه را در شورای امنیت آماده کنند، بدست نیاوردند؛ در افکار عمومی دنیا هم بدست نیاورند و شکست دوم آنها دیروز در صحن شورای امنیت بود که غیر خودِ آمریکا ۱۴ عضو دیگر همگی از برجام تعریف و تایید و پشتیبانی کردند؛ یعنی آمریکایی‌ها ۳ سال و نیم است که در دنیا تلاش می‌کنند برای اینکه برجام را بشکنند، اما بعد از ۳ سال و نیم باز هم وقتی شورای امنیت سازمان ملل تشکیل می‌شود، غیر خودشان ۱۴ عضو دیگر از برجام و از قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند.

از لحاظ اخلاقی و حقوقی هم معلوم است همیشه آمریکایی‌ها با شکست مواجه بودند و  امروز هم مواجه با شکست هستند.

البته می‌خواهم بر این نکته تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها اعلام کرده، باز هم اعلام می‌کنیم، هر روز و هر ساعتی که طرف مقابل، یعنی همین الان ۱+۴ حاضر شوند به تمامی تعهدات خود در برجام عمل کنند، ایران نیز بلافاصله به طور کامل به تعهدات خود برمی‌گردد. یکسال تمام صبر کردیم، به تمامی تعهدات خود عمل کردیم و آنها نتوانستند کاری را پیش ببرند. در سال دوم هم مرحله‌ای قدم به قدم در ۵ مرحله پیش رفتیم و آنها باز نتوانستند کاری انجام بدهند.

در اینجا تاکید می‌کنم اگر فردا ۱+۴ آماده شود به همه تعهدات خود عمل کند، بداند همان فردا ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم. ایران به تعهد سیاسی خود، به تعهد حقوقی خود، به تعهد اخلاقی خود در طول تاریخ مخصوصا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه پایبند بوده و امروز هم پایبند هستیم.

تاکنون ضربه آمریکا به برجام ضربه اقتصادی بوده و ایران در مقابل بخشی از تعهدات خود کنار گذاشت و تحمل کرد، اما اگر آمریکایی‌ها باز هم بخواهند به برجام ضربه بزنند، بخواهند ضربه سیاسی بزنند، بدانند جمهوری اسلامی ایران تحمل نخواهد کرد و همانطور که بارها به ۱+۴ گفتیم، اقدام قاطع خود را در این زمینه نشان می‌دهد.

البته دوستان ایران در روسیه و چین در طول این ۳ سال و نیم، همواره مواضع سیاسی بسیار خوبی اتخاذ کردند، دیروز هم مواضع سیاسی خوبی اتخاذ کردند.

نکته دیگری که می‌خواهم بیان کنم، جلسه ویدئوکنفرانسی است که امروز بعداز ظهر با رئیس جمهور روسیه و رئیس جمهور ترکیه خواهیم داشت. میزبان این اجلاس سه جانبه ایران است. بنا بود این اجلاس در تهران یا یکی از شهرستان‌های ایران برگزار شود، اما به خاطر مسائل بهداشتی به صورت ویدئوکنفرانس برقرار می‌شود.

این هم نکته بسیار مهمی است که یکی از تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم همواره این بود که به گفتمان خود در برابر مردم پایبند باشد. گفتمان دولت از اول در داخل اعتدال و در جهان تعامل سازنده بوده است. این گفتمان دو بعدی همواره مدنظر دولت بوده و امروز هم مدنظر ماست. در داخل افراط را نمی‌پسندیم، در داخل تندروی را نمی‌پسندیم و می‌دانیم به ضرر کشور خواهد بود. از همه دوستان درخواست می‌کنیم در این شرایط بسیار پیچیده و سختی که برای جمهوری اسلامی ایران پیش آمده است، بین قوای سه‌گانه، بین ارکان کشور، نیروهای مسلح، مردم، جناح‌های سیاسی و تفکرات مختلف، راه وحدت، اتحاد، تعاون، برادری و مهربانی را برگزینیم.

امروز روز وحدت و انسجام است، باید در کنار یکدیگر باشیم. کاه را در مشکلات کشور کوه کردن هنر نیست و در طرف خودشان کوه را کاه کردن هم اخلاقی نیست. کشور سختی‌ها و مشکلاتی دارد، همه می‌دانیم در یک شرایط تحریم سخت هستیم، همه می‌دانیم در شرایط کرونا هستیم، همه می‌دانیم کرونا در صادرات اثر گذاشته، در واردات، در تجارت، در مشاغل، در حمل و نقل و در گردشگری اثر گذاشته است. همه می‌دانیم به هر حال دنیا هم با این مساله مواجه است. کدام کشور دنیا را می‌بینید که از لحاظ اقتصادی تحت تاثیر شیوع کرونا قرار نگرفته باشد. همه کشورها بدون استثنا تحت تاثیر این موضوع قرار گرفتند. کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامتی را تهدید می‌کند؛ جامعه، اقتصاد، سبک زندگی را تهدید می‌کند. یک بیماری ویژه و خاصی است و همه دنیا با آن درگیر است. جمهوری اسلامی ایران هم تا امروز به خوبی با این ویروس مواجه شده است. به ویژه کادر بهداشت و درمان با همه توان و فداکاری شبانه‌روزی در این زمینه تلاش کردند و در این شرایط سخت باید مراقبت کنیم و اعتدال و میانه‌روی میان همه جناح‌ها و همه گروهها را همواره مدنظر قرار دهیم.

خودِ قرآن مجید راجع به پیغمبر می‌گوید: وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّکَ یَضِیقُ صَدْرُکَ بِمَا یَقُولُونَ. می‌گوید پیغمبر، می‌دانیم که به خاطر حرف‌های ناصواب و ناعادلانه و غیرمنصفانه‌ای که در برابر تو می‌زنند تو دلگیر می‌شوی، دلت می‌گیرد. یضیق صدرک، حالا او که پیغمبر بوده با آن عظمت، وقتی حرف‌های نابجا را می‌شنید دلش می‌گرفته و خداوند می‌گوید که می‌دانیم دل تو گرفته، فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَکُنْ مِنَ السَّاجِدِینَ، به عبادت خدا بپرداز، به تسبیح بپرداز، سجده کن تا ما گره دلت را باز کنیم.

می‌دانیم به هر حال یک گروهی که در صحنه کار و تلاش می‌کنند، وقتی حرف ناروا می‌شنوند در آنها تاثیر می‌گذارد، اما در برابر حرف ناروا باید به خدا پناه ببریم. برویم کنار حق و از او استمداد بطلبیم و بدانیم امروز روز تحمل است و روز کار است. هم باید تلاش کنیم، هم باید فعالیت کنیم، هم باید تحمل کنیم. این در بخش اعتدال.

در بخش تعامل سازنده از آغاز تاکنون از این گفتمان سود فراوانی بردیم که یکی از آنها همکاری و وحدتی است که با کشورهای مختلف برقرار کردیم البته یکی از مهمترین آنها برجام بود که می‌توانست به نفع همه جامعه ما و منطقه و جهان باشد و برای مدتی هم برجام منافع خود را در سال ۹۴، ۹۵ و۹۶ نشان داد و آثار آن را دیدیم و یک عده‌ای نتوانستند تحمل کنند که صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه هم از آن اول نمی‌توانستند تحمل کنند، از این توافق عصبانی بودند، از این توافق شب خوابشان نمی‌برد و تندروهای آمریکا هم همینطور که اینها همیشه اینجور بودند و اینها به هم گره خوردند و یک آدم ناتوانی از لحاظ مهارت‌های سیاسی هم در کاخ سفید روی کار آمد که توانستند روی او تاثیر بگذارند و او از برجام جدا شد و به برجام لطمه زد.

همانطور که گفتم ۳ سال و نیم است که ادامه می‌دهد اما در عین حال ما در کنار برجام توافقات و همکاری‌های بسیار خوبی با کشورهای منطقه داشتیم که یکی توافقات کاری بود که بین ایران، روسیه و ترکیه راجع به سوریه انجام شده است و آمریکایی‌ها راجع به سوریه همواره دنبال اخلال در روابط دولت و ملت در سوریه، فشار اقتصادی به سوریه، فشار امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند اما ما در کنار دو کشور دیگر همواره دنبال صلح و امنیت و مبارزه با تروریزم و احیای آزادی بیشتر در منطقه سوریه بودیم و سه کشور همواره با هم تحت عنوان روند آستانه همکاری کردیم و همچنان هم همکاری را ادامه می‌دهیم و امروز بعدازظهر هم یکی از اجلاس‌های ما خواهد بود که البته ویدئوکنفرانسی انجام خواهد شد و البته ما کارهای دیگر هم در منطقه در این ایام انجام دادیم.

روابط بین ایران، روسیه و آذربایجان سه جانبه بوده که باز هم بنا بود این اجلاس را آخر پارسال می‌داشتیم که به خاطر مسائل بهداشتی تاخیر افتاد، روابطی که با اوراسیا برقرار کردیم که از لحاظ اقتصادی برای ما بسیار حائز اهمیت بود، روابطی که بین ایران، افغانستان و هند برقرار شد با مساله چابهار و مساله ترانزیت و اقداماتی که انجام شد، روابطی که با کشورهای اطراف دریای خزر انجام دادیم و توافقاتی که انجام دادیم و اجلاس‌هایی که با اینها داشتیم و همچنین با کشورهای دیگر، کشورهای جنوبی، روابط نزدیک‌تر با عراق و با دیگران این تعامل سازنده مسیری بود که توانست راه را برای همکاری ما با کشورهای منطقه و کشورهای جهان هموار کند.

یکی از آثار تعامل سازنده همین روابط نزدیک و خوبی است که امروز با روسیه و چین داریم که این جزو آن تعامل سازنده است و می‌بینید امروز روابط ما با این دو کشور با گذشته متفاوت است و نزدیک‌تر با هم هستیم و در کنار هم در برابر مسائل منطقه‌ای و در مسائل جهانی قرار می‌گیریم پس ما همواره به گفتمان اعتدال و تعامل سازنده که از روز اول از سال ۹۲ روی این گفتمان ایستاده‌ایم، امروز هم می ایستیم و تا پایان هم خواهیم ایستاد.

اما طبیعی است که این ایام در کشور با مشکلاتی مواجه باشیم که مشکل مسکن و اجاره بها یکی از مشکلاتی بود که این روزها با آن مواجه بودیم و روی مردم فشار زیادی وارد آمد که در ستاد ملی کرونا اولین قدم را برداشتیم و چارچوبی را در تهران و در کلانشهرها برای اجاره بها گذاشتیم و این قدم اول و قدمی بود که برای مساله اجاره برداشته شد.

قدم اصلی و مهمی شروع کردیم که وزارت مسکن در این زمینه بسیار فعال است و اینکه بتوانیم زمین کافی به قیمت ارزان برای شهرک‌سازی و همچنین برای آنهایی که می‌خواهند مسکن در اختیار داشته باشند یا قیمت بسیار کم یا مجانی در اختیار آنها قرار دهیم چون بخش بزرگ هزینه مسکن به زمین مربوط می‌شود و در این یکی دو سال اخیر در مجموع ۱۶۰ هزار واحد مسکونی با تسهیلاتی که در صندوق پس انداز ایجاد شد، مسکن در اختیار خانه اولی‌ها قرار گرفت و زمینه‌های ۳۳۰ هزار واحد مسکونی آماده می‌شود تا اینها صاحب مسکن شوند.

تلاش ما این است که وزارت مسکن بتواند تا پایان دولت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را آماده کند و تحویل دهد و تلاش این است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امسال و سال آینده تا پایان دولت ۲۰۰هزار واحد مسکونی را برای روستاها آماده کند و تحویل دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.