پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰

نمایش قدیمی‌ترین تصاویر حرم رضوی در نمایشگاه مجازی

معاون امور موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی به مناسبت دهه کرامت، مجموعه ارزشمندی از تصاویر تاریخی حرم مطهر رضوی را در قالب نمایشگاه مجازی به نمایش گذاشت.

به گزارش قدس آنلاین، مجموعه‌ای از تصاویر کمتر دیده شده از حرم رضوی مربوط به دوره قاجار تا معاصر به صورت نمایشگاه مجازی در درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رضوی معرض نمایش قرار گرفت.
مهدی قیصری‌نیک معاون امور موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این باره گفت: این مجموعه تصاویر شامل تصاویر قدیمی از گنبد طلا، گلدسته، ایوان طلای نادری و پنجره فولاد در صحن عتیق "انقلاب اسلامی" در دوره قاجار، سقاخانه اسماعیل طلایی در صحن عتیق، ضریح فولادی "سومین ضریح رضوی"، ایوان غربی صحن نو "صحن آزادی" معروف به ایوان طلای ناصری، ایوان ساعت و نهر آب خیابان در صحن عتیق در سال ۱۳۲۵ خورشیدی است.
او افزود: تصاویر هوایی حرم رضوی همچون ساختمان کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، عکس هوایی حرم مطهر رضوی بعد ازایجاد اولین فلکه حضرت و نمای ساختمان قدیم موزه و کتابخانه آستان قدس رضوی در صحن موزه در رواق امام خمینی (ره) از فراز گنبد مسجد گوهرشاد از دیگر تصاویر این مجموعه است.
معاون امور موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی امه داد: تصاویری از خادمان، فراشان و دربانان حرم مطهر در کنار پنجره فولاد در صحن عتیق مربوط به سال ۱۳۱۳ خورشیدی، نمای پشت مسجد گوهرشاد و عملیات عمرانی در ضلع جنوب غربی حرم مطهر رضوی در دوره قاجار، سردرِ ورودی به صحن عتیق از پایین خیابان، تصاویری از ورودی بست پایین خیابان "خیابان نوّاب صفوی" در دوره پهلوی اول و تصاویر قدیمی از ساختمان قدیم موزه و کتابخانه آستان قدس رضوی در صحن موزه در رواق امام خمینی (ره) نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.
قیصری‌نیک بیان کرد: این تصاویر به صورت دائمی در گنجینه تاریخ مشهد موزه مرکزی آستان قدس رضوی برپاست که در ایام محدودیت‌های کرونایی، به صورت مجازی به نمایش درآمده است و علاقه‌مندان می‌توانند از این نمایشگاه مجازی بر روی پایگاه موزه‌های آستان قدس رضوی بازدید نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.