شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶

تلاشهای دولت روسیه برای کاهش تنش بین چین و هند

پوتین هند چین

یک مقام دولت روسیه از رایزنی با چین و هند و توصیه به دو کشور برای تنش زدایی خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، روسیه اعلام کرده که برای جلوگیری از شدت گرفتن تنش بین هند و چین، با این دو کشور در تماس نزدیک است.

به نوشته وبگاه شبکه «زیی نیوز» یک مقام روس در این باره گفت که مسکو در تماس نزدیک با چین و هند است و از تلاشها برای تنش زدایی حمایت کرده  و به این دو کشور استفاده از عوامل مختلف برای توسعه  بالقوه همکاری را توصیه کرده است.

این مقام روس گفته است: «با تمام شرکای خود در ارتباط هستیم و هیچ‌گونه بازی ژئوپلتیک که به بهای تنش برای طرفهای ثالث تمام شود، انجام نمی‌دهیم.»

این در حالی است که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه هرگونه میانجیگری بین این دو کشور را رد کرده است.

«ایگور مورگالوف» معاون وزیر خارجه روسیه  چند روز قبل در این باره گفت : «فکر می‌کنم هرگونه مداخله در چنین موضوع حساس اختلاف مرزی نه تنها ممکن نیست بلکه می‌تواند به تلاش‌های پکن و دهلی نو که به طور مستقل در تلاش برای خروج از این وضعیت هستند، صدمه بزند.»

به نوشته این منبع خبری، هند در روزهای اخیر روسیه را در جریان تنش خو د با چین گذاشته است. روسیه همکاری نزدیک با هند دارد  و در روزهای اخیر تماسهای مختلفی از سوی شماری از مقامات ارشد دو کشور صورت گرفت.

وزارت دفاع هند روز پنجشنبه با بی‌اعتنایی به تهدیدهای آمریکا، موافقت خود با قرارداد خرید ۳۳ فروند جنگنده از روسیه را اعلام کرد.این جنگنده‌ها شامل ۱۲ فروند «سوخو ۳۰» و ۲۱ فروند «میگ ۲۹» هستند و ارزش کلی آن‌ها ۲.۴۳ میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین این قرارداد، به‌روز رسانی ۵۹ هواپیمای جنگی هند و خرید موشک‌های هوا به هوا را نیز شامل می‌شود. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.