یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱

ناگفته‌های پوتین از بمب‌های ساعتی قانون اساسی شوروی

پوتین

حزب کمونیست به خودی خود، بدون هیچ گونه ضربات خارجی از درون شروع به فروپاشی کرد و کشور نیز پشت سر آن فرو ریخت. این کاملاً غیرقابل قبول است.

رئیس جمهوری روسیه اظهار کرد: حق خروج جمهوری‌ها از اتحاد جماهیر شوروی که در قانون اساسی آن زمان نوشته شده بود و سپس حق انحصار قدرت به حزب کمونیست در سند اصلی این کشور در سال ۱۹۷۷، به مین‌های تاخیری تبدیل شده بودند.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه تلویزیونی با کانال "روسیه-۱" گفت: "حزب کمونیست، هسته اصلی کل سیستم دولتی بود و هیچ حقی برای خروج از حزب کمونیست به نمایندگان نهادهای مختلف ملی داده نشده بود. حزب کمونیست همه چیز را در اختیار گرفته بود. درباره خروج از اتحاد جماهیر شوروی، در قانون اساسی ... قانون اساسی سال ۱۹۷۷ و قانون‌های اساسی پیشین در واقع انحصار قدرت برای حزب کمونیست ثبت شده بود."

به گفته رئیس جمهوری روسیه، "در واقع، حزب کمونیست سرنوشت خود و منافع گروهی‌اش را با منافع کل کشور پیوند زده بود."

پوتین ادامه داد: " این گونه بود که (حزب کمونیست) به خودی خود، بدون هیچ گونه ضربات خارجی از درون شروع به فروپاشی کرد و کشور نیز پشت سر آن فرو ریخت. این کاملاً غیرقابل قبول است. این همان مین تاخیری (بمب ساعتی) است. این مینی است که در سال ۱۹۲۲ در زمان شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی کار گذاشته شد و سپس این قاعده در قانون‌های اساسی بعدی سال‌های ۲۴، ۳۶ و ۷۷ تکرار شد. باید از چنین مواردی دوری کنیم."

وی اضافه کرد: "من کاملا به این نتیجه رسیده‌ام ما زمانی که اصلاحات قانون اساسی را مطرح کردیم اقدام درستی انجام دادیم. این اصلاحات جایگاه کشور ما را تقویت خواهند کرد و شرایط را برای توسعه تدریجی کشور برای دهه‌های آینده آماده خواهند کرد."

چند روز پیش شهروندان روسیه به برخی اصلاحات در قانون اساسی روسیه رای دادند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.