دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶

کشاورزان خراسان رضوی نسبت به آفت کارادرینا هوشیار باشند

کشاورزان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: کشاورزان استان نسبت به آفت کارادرینا و شناسایی و برخورد سریع با آن هوشیار باشند.

به گزارش قدس آنلاین، فاطمه حلاج‌نیا اظهار کرد: این آفت مزارع متعددی نظیر چغندرقند، گوجه‌فرنگی، پیاز، سیب‌زمینی و پنبه را تهدید می‌کند.

وی با بیان این که کارادرینا یک آفت پلی‌فاژ است به این معنا که از برگ و سایر اندام‌های هوایی گیاهان تغذیه می‌کند ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همه ساله برای پیشگیری از بروز این آفت و توجیه کشاورزان در این خصوص، کلاسها و جلسات آموزشی متعددی برگزار می‌کند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: کشاورزانی که مزارعشان را به موقع کشت کردند چون اندام‌های هوایی محصول به خوبی رشد کرده نسبت به مزارع دیگر خسارت کمتری دیده‌اند.

حلاج‌نیا افزود: در برخی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی به خصوص در مزارع چقندر قند و پنبه با طغیان آفت کارادرینا مواجهیم.

وی ادامه داد: تا کنون با مجموع آفات و بیماری‌های پنبه در سطح ۶۰۰ هکتار مبارزه انجام شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: لازم است کشاورزان با طغیانی شدن آفت به شبکه مراقبت و کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و کلینیک‌های دارای پروانه از سازمان جهاد کشاورزی مراجعه کنند و از روش صحیح مبارزه با آفت آگاه شوند.

حلاج‌نیا افزود: بهترین زمان سمپاشی علیه آفت کارادرینا، شب هنگام است زیرا دمای مناسب محیط سبب می‌شود این آفت برای تغذیه از شکافها و درزها بیرون بیاید و البته عملیات سمپاشی باید تا چند بار تکرار شود تا تخمهایی که به مرور باز می‌شوند تحت تاثیر سموم قرار گیرند.

وی ادامه داد: در مورد چگونگی مبارزه شیمیایی با کارادرینا، کشاورزان به مدیریت‌ها و مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند و سم مجوزدار را از فروشگاههای مجاز سموم تهیه کنند تا از آسیب رسیدن به محیط زیست جلوگیری شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.