چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷

زیارت با چاشنی ماسک و مواد ضدعفونی کننده/ مراسم روز زیارتی امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

سیاه پوشی حرم در ایام شهادت آخر ماه صفر

بیست و سوم ذیقعده روز زیارتی امام رضا(ع) است روزی که در سال‌های گذشته با حضور خیل عظیمی از زائران در حرم مطهر رضوی حال و هوای مشهد هم امام رضایی‌تر می‌شد، اما امروز این روز متفاوت‌تر از همیشه برپا شد.

به گزارش قدس آنلاین، بیست و سوم ذیقعده روز زیارتی امام رضا(ع) است روزی که در سال‌های گذشته با حضور خیل عظیمی از زائران در حرم مطهر رضوی حال و هوای مشهد هم امام رضایی‌تر می‌شد، اما امروز که ماه‌ها از شیوع کرونا گذشته، بیم ابتلا به ویروس سبب شده افراد بسیاری امروز را از پشت دیوار خانه‌ها به زیارت امام رضا(ع) بپردازند.

وارد حرم مطهر رضوی می‌شوی، برای رسیدن به صحن انقلاب از صحن‌های جامع رضوی، کوثر و صحن آزادی عبور می‌کنی، در هر صحن افراد کمی برای زیارت حضور دارند و با رعایت موارد بهداشتی مشغول راز و نیاز با حضرت و انجام اعمال روز زیارتی امام رضا(ع) هستند.

چند هفته‌ای است که ماسک، الزامی‌ترین وسیله برای ورود به حرم و انجام زیارت است، برای همین خادمان امام رضا(ع) بر رعایت این تصل بهداشتی از سوی زائران تاکید می‌کنند و با تعارف ماسک و مواد ضدعفونی کننده دست، از زائران پذیرایی می‌کنند.

داخل صحن انقلاب که نسبت به دیگر صحن‌ها ازدحام بیشتری دارد، سنگ فرش‌ با فاصله مفروش شده و زائران ایستاده یا نشسته مشغول عبادت هستند.

مراسم روز زیارتی امام رضا(ع) در رواق امام خمینی(ره) برگزار شده و زائران از نمایشگرهای داخل هر صحن به مراسم قرائت زیارت جامعه کبیره چشم دوخته یا از طریق سیستم‌های صوتی به آن گوش سپردند.

زائران با رعایت فاصله به پنجره فولاد نزدیک می‌شوند، با راهنمایی خدام بدون توقف عرض ادب می‌کنند و به سوی دیگری از صحن راهنمایی می‌شوند، توقف چند ثانیه‌ای برای عرض ادب و ارادت که هیچ‌گاه پایان‌پذیر نیست، فرصت کوتاهی است، فرصتی که حتی پس از زیارت احساس دلتنگی‌ات بیشتر و بیشتر می‌شود، پس به نقطه‌ای دورتر اما روبه‌روی پنجره فولاد می‌روی، می‌نشینی تا از دلتنگی بگویی و روز زیارتی که حالا باید متفاوت‌تر از همیشه زیارت کنی.

کمی بعد این صدای جعفر ملائکه است که از بلندگوهای صحن بلند می‌شود و از ارادت به خاندان اهل بیت(ع) به ویژه امام رضا(ع) می‌گوید.

رفته رفته به تعداد زائران هم افزوده می‌شود، حالا آیت الله علم الهدی سخنران مراسم روز زیارتی امام رضا(ع) است که از اهمیت زیارت در این روز و تاکید پیامبر بر زیارت امام رضا(ع) می‌گوید.

با توجه به اینکه طبق روایاتی امروز، روز شهادت امام رضا(ع) است از روز گذشته حرم مطهر رضوی سیاه پوشیده و در و دیوار، پرچم گنبد، پرچم اطراف سقاخانه و هر آنچه آنجاست، رنگ عزا بر تن دارد.

کم کم مردم برای اقامه نماز ظهر حاضر می‌شوند و سخنرانی آیت الله علم الهدی هم رو به اتمام است، حالا امیر عارف مدیحه‌سرایی می‌کند اشک از چشمان همه جاری می‌شود.

طبق توصیه‌ امام رضا(ع) به ابن شبیب که هرگاه خواستی گریه کنی بر جد شهیدمان امام حسین(ع) اشک بریز، امروز هم امیر عارف از امام حسین(ع) می‌خواند و صحرای کربلا.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.