یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵

از شایعه تا واقعیت تولید شربت کرونا در مازندران

کرونا

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره تولید شربت کرونا در مازندران، گفت: تا زمانی که مطالعات این شربت کامل نشود و با نتایج علمی به اثبات نرسد، بنده نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

قدس آنلاین: مجید سعیدی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره تولیدی شربت کرونا در شهر آمل که توسط برخی از رسانه‌ها مطرح شده است، اظهار کرد: تولید این شربت یک طرح تحقیقاتی بوده است.

وی با اعلام اینکه مجوز اجرای این طرح توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران صادر شده است، افزود: با توجه به اینکه داور هنوز قابل عرضه به بازار نیست، درخواست کردیم که تنها به بیماران داده شود.

سعیدی ادامه داد: برای اعلام اثربخشی؛ دارو باید مورد مطالعه قرار گیرد، مجری طرح به دانشگاه علوم پزشکی گزارش داده است، در حال حاضر به لحاظ علمی و به صورت قطعی نمی‌توانیم که این داور موثر است به این دلیل که تعداد نمونه‌ها ما کم بوده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: برای تایید نهایی لازم است که روی تعداد نمونه‌های بیشتر آزمایش شود ما براساس قانونی که مسائل پژوهشی دارد به مجری طرح اعلام کردیم که درخواست‌شان را مطرح و در شورا مطرح کرده و اگر موافقت شد روی تعداد نفرات بیشتری ادامه دهند.

وی با بیان اینکه ما به دنبال اثربخشی دارو هستیم اما روند علمی آنها باید طی شود، اضافه کرد: خود مجری طرح اعلام کرده براساس داده‌های ما قابل استناد نیست و باید روی نفرات بیشتری آزمایش شود.

وی ادامه داد: اگر این مرحله انجام شود، دارو توسط کمیته علمی وزارتخانه نتایج را مورد بررسی قرار دهد و بعد از آن همکاران ما در سازمان غذا و دارو تهران مجوز فراورده‌ها را دریافت کردند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط با مطرح شدن تولید شربت کرونا توسط برخی از رسانه‌ها، افزود: برخی از افرادی که در این  طرح بوده این موضوع را رسانه‌ای کرده و حتی بحث کشف آن را انتشار دادند، مطالب مطرح شده فاقد پایه‌های علمی است.

وی با اعلام اینکه بنده نمی‌توانم این دارو را رد یا تایید کنم، گفت: تا زمانی که مطالعات این شربت کامل نشود و با نتایج علمی به اثبات نرسد، بنده نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

سعیدی یادآور شد: دارو تولید شده را تایید نکرده و از طرفی آن را رد هم نمی‌کنم از طرفی تایید این مسئله باید روند خاص قانونی خویش را طی کند.

به گزارش فارس، برخی رسانه‌ها خبر از تولید شربت درمان کرونا در شهرستان آمل خبر داده بودند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.