دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷

چین: ورود آمریکا با زور به کنسولگری ما نقض قوانین بین‌المللی است

جنگ تجاری چین و آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه چین اقدام نیروهای آمریکایی در ورود با زور به کنسولگری این کشور در شهر «هیوستون» ترا محکوم کرد.

به گزارش قدس آنلاین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه اقدام مأموران آمریکایی در ورود به کنسولگری چین در شهر «هیوستون» را محکوم کرد.

«وانگ ون‌بین»، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین گفت: «کنسولگری چین در هیوستن، مقر دیپلماتیک و کنسولی چین و جزو املاک دولت این کشور است.»

وی اضافه کرد: «طبق کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی و کنوانسیون روابط کنسولی چین-آمریکا طرف آمریکایی نباید به هیچ طریقی به زور وارد چنین مقرهایی شود. چین این اقدام را محکوم کرده و مخالفت قاطعانه خودش را با ورود نیروهای آمریکایی با زور به این ساختمان اعلام می‌کند.»

رسانه‌ها چند روز پیش گزارش دادند کنسولگری چین در شهر هیوستون آمریکا اندکی پس از تعطیل شدن، مورد تعرض مقامات آمریکایی قرار گرفت.

جمعه بعدازظهر به وقت محلی، چند ساعت بعد از آن که این کنسولگری رسماً تعطیل شد مأموران آمریکایی با توسل به زور درب پشتی ساختمان کنسولگری را باز کردند.

آمریکا در ادامه سیاست خود برای فشار علیه چین چند روز پیش از پکن خواست کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالت تگزاس را ظرف ۷۲ ساعت آینده تعطیل کند.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همان روز دستور این کشور برای تعطیلی کنسولگری چین در ایالت تگزاس را تأیید کرد و درباره دلیل آن مدعی شد: «دستور تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون را به‌خاطر محافظت از مالکیت معنوی و اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها صادر کردیم».

وزارت خارجه چین در واکنش اعلام کرد اتهام‌زنی‌های آمریکا روابط دوجانبه را تضعیف می‌کند و افزود به زودی اقدام متقابل مناسب را اعلام می‌کند. در واکنش، چین هم روز جمعه به آمریکا دستور داد ظرف ۷۲ ساعت کنسولگری‌اش در شهر چنگدو را تعطیل کند.

ایالات متحده چهار ساختمان دیپلماتیک در چین دارد که شامل یک سفارتخانه در پکن و سه کنسولگری در چنگدو، شانگهای و شنیانگ است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.