دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷

احتمال تعطیلی اماکن مذهبی شیراز در دهه اول محرم

شاه چراغ

رئیس شورای هیات های مذهبی استان فارس گفت:احتمال تعطیلی اماکن مذهبی همانند مرقد مطهر حضرت شاهچراغ(ع) در دهه اول محرم وجود دارد.

قدس آنلاین: رضا محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه ریزی ها و تمهیدات اندیشیده شده برای برگزاری هرچه بهتر مراسم ماه محرم گفت: تعطیلی حرم های مطهر در دهه اول محرم جهت جلوگیری از ازدحام جمعیت و حفظ فاصله فیزیکی و ایجاد نظم بیشتر در برگزاری مراسم عزاداری محرم از مهم‌ترین پیشنهادات ارائه شده است.

وی افزود: این پیشنهاد بعد از بررسی و اعلام نظر استاندار رئیس ستاد مقابله با کرونای استان فارس و آیت الله دژکام اعلام می‌گردد.

محمدیان با یادآوری توصیه‌های مقام معظم رهبری در خصوص پیروی از نظرات ستاد ملی کرونا گفت: تمام هیأت‌های مذهبی پس از فرمایشات مقام معظم رهبری بر همین اصل تاکید دارند تا انشالله مراسم عزاداری محرم با رعایت اصول کامل بهداشتی و با حفظ سلامت شهروندان برگزار شود.

محمدیان در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با ستاد مقابله با کرونا افزود: در تمام جلسات بر رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های ستاد کرونا تاکید داشتیم و تقاضا بر این بود که ستاد مقابله با کرونا با توجه فضای معنوی ویژه محرم توصیه‌های بهداشتی را لحاظ کنند.

رئیس شورای هیأت‌های مذهبی فارس با بیان اینکه امیدواریم هرچه زودتر وضعیت شهرها و استان‌های کشور از وضعیت قرمز به وضعیت زرد و سفید بازگردد، گفت: همانطور که در بحث‌های معیشتی و اقتصادی که نیاز مردم و جامعه است و ناچار به فعالیت با رعایت پروتکل بهداشتی هستیم، توجه به نیازهای معنوی و مذهبی مردم نیز می‌بایست به همین شکل مطرح و انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا ممکن است تا مدتها شرایط زندگی را برای مردم دشوار کند افزود: راهی به جز تطبیق شرایط و مدیریت شرایط نداریم.

شیراز سیاه پوش شود

وی در خصوص طرح‌های مختلف مطرح و تأیید شده بصورت قطعی نیز گفت: بر اساس برنامه ریزی و هماهنگی‌های صورت گرفته مقرر شد تمامی ادارات و سازمان‌های مختلف اداری و نظامی استان اهتمام ویژه ای در سیاه پوشی شهرها برای ایجاد فضای معنوی متناسب با دهه محرم داشته باشند و شهرداری نیز در بحث ضدعفونی و جمع آوری پسماند یاری رسان این مراسم باشد.

محمدیان با بیان اینکه از ادارات و سازمانها و شهرداری‌های خواسته شده است فضای باز، زمین‌های ورزشی و همچنین فضای باز پارک‌ها و بوستانها را در اختیار هیأت‌های مذهبی دارای مجوز قرار دهند، گفت: بر این اساس هیأت‌های مذهبی می‌توانند با رعایت فاصله فیزیکی مراسم خود را طبق اعلام قبلی برگزار کنند.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی یادآور شد: تمامی مراسم دهه محرم با حفظ فاصله فیزیکی، استفاده الزامی از ماسک، ضدعفونی مستمر مکان‌ها و برگزاری مراسم در فضای باز با مدت زمان مشخص برگزار خواهد شد.

رئیس شورای هیأت‌های مذهبی فارس در خصوص مسائل مربوط به پخت و توزیع نذورات نیز گفت: در نظر داریم که نذورات به شکل بسته‌های معیشتی به دست نیازمندان برسد اما نذوراتی که معذورات شرعی دارند بصورت بسته بندی شده و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی در آشپزخانه‌های مورد تأیید و بهداشتی طبخ و با حضور افراد مجهز به دستکش و ماسک بسته بندی و توزیع شود.

صرف غذا در هیأت‌ها ممنوع است

وی یادآور شد: هرگونه پذیرایی، سفره انداختن و صرف غذا در هیأت‌ها ممنوع است.

محمدیان با بیان اینکه با گذشت چندین ماه از همه گیری ویروس کرونا با برگزاری برنامه‌های مختلف هفتگی و مناسبتی تاکنون موردی مبنی بر آلودگی و درگیری با ویروس کرونا در مراسم مذهبی گزارش نشده است، گفت: در تمام برنامه‌ها همانند برنامه‌های ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر، دعای ندبه و دعای عرفه پروتکل‌های بهداشتی بصورت ویژه‌تری در هیأت‌های مذهبی دنبال شد و موردی از ابتلاء توسط دانشگاه علوم پزشکی تأیید نشده است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت اعضای هیأت‌های مذهبی در زمینه ضدعفونی مکان‌ها، تولید ماسک در مساجد و هیأت‌های مذهبی، گفت: هیأت‌های مذهبی شعار امسال را تاکید بر سلامتی مردم اعلام کردیم و معتقدیم که سلامت مردم برای ما اهمیت ویژه ای دارد.

محمدیان با بیان اینکه باید در برگزاری مراسم‌ها خلاقیت ویژه ای داشته باشیم گفت: باید بتوانیم مراسم‌ها را به شکلی متفاوت و در راستای ایجاد فضای معنوی و در راستای سلامت مردم با حفظ شأن و جایگاه سیدالشهدا برگزار کنیم.

وی با یادآوری اینکه در استان فارس خوشبختانه تمامی مسئولین هم نظر هستند و حمایت ویژه ای داشتند افزود: در شهرستانها نیز مسئولین هیأت‌های شهرستان‌ها با حضور فرماندار و امام جمعه و نماینده علوم پزشکی جلساتی برگزار کنند و طبق شرایط شهرستان مراسم را به بهترین شکل برگزار کنند.

محمدیان یادآور شد: پروتکل‌های پیشنهادی در خصوص برگزاری مراسم و همچنین محل طبخ نذورات و توزیع آن ارائه شده و دانشگاه علوم پزشکی تا چند روز آینده نتایج نهایی را اعلام می‌کنند.

کارگروه تبلیغات اسلامی ستاد کرونا در فارس

وی در خصوص برگزاری جلسات هماهنگی مسائل مربوط به هیأت‌های مذهبی و مراسم ماه محرم گفت: در جلسه ستاد تبلیغات استانی مقابله با کرونا مقرر شد شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها جلسات کارگروه تبلیغات اسلامی ستاد کرونای استان فارس برای بررسی مسائل روزمره و موارد پیش بینی نشده برگزار و پس از بررسی، مصوبات به تمامی استان ابلاغ شود.

رئیس شورای هیأت‌های مذهبی فارس در خصوص ساعت مجاز و مصوب فعالیت هیأت‌های مذهبی، گفت: برای هر برنامه ۲ ساعت در نظر گرفته شده است و همچنین مقرر شد که مراسم با رعایت تمامی موارد بهداشتی و در فضای باز برگزار شود.

محمدیان در خصوص فعالیت و تردد گروه‌های عزاداری سنتی و زنجیر زنی با بیان اینکه فعالیت این هیأت‌ها محله محور خواهد بود گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده از تداخل و تجمیع دسته‌های عزاداری و زنجیر زنی جلوگیری شده است و دسته‌های عزاداری تنها مجاز به فعالیت در محدوده محله خود هستند.

وی همچنین با اشاره به تعطیلی برنامه‌های تعزیه از جایگزینی برنامه‌های دیگری همانند طبق گردانی و علم گردانی خبر داد و افزود: با برگزاری حضوری و مجازی جلسات توجیهی با هیأت‌ها و مداحان در روزهای آینده انشالله شاهد محرمی با ایجاد فضای معنوی در استان باشیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.