سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷

مدیرکل ثبت احوال استان در گفتگو با قدس آنلاین:

کاهش ۷.۵درصدی آمار نوزادان خراسان رضوی/ بیش از یک میلیون نفر در صف انتظار صدور کارت ملی هوشمند

رضاطلبی

نوزاد

مدیرکل ثبت احوال خراسان رضوی گفت: آمار نوزادان استان ۷.۵درصد کاهش پیدا کرد.

سیدحسین نیری در گفتگو با قدس آنلاین اظهار کرد: آمار موالید  خراسان رضوی ۷.۵درصد کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در چهارماهه ابتدایی سال جاری ۳۷ هزار و ۱۸۹واقعه تولد در استان  به ثبت رسیده است در حالی که این آمار در مدت مشابه سال قبل ۴۰هزار و ۲۰۹واقعه بوده است.   

وی درباره چرایی عدم  صدور کارت ملی  هوشمند نیز  بیان داشت: مشکل اصلی عدم صدور کارت های ملی  هوشمند که در نوبت چاپ قرار دارند تامین کارت خام است که به طور اساسی هنوز این مشکل  حل نشده است و در صورتی که این موضوع برطرف شود ثبت احوال از آمادگی کامل برای چاپ و تحویل این کارت ها  به افراد برخوردار می باشد.

نیری ادامه داد: افرادی که برای درخواست  کارت ملی هوشمند هنوز اقدامی نکرده اند توصیه می شود هرچه زودتر به ادارات و دفاتر پیشخوان مراجعه کنند  تا با رسیدی که پس از پایان ثبت نام به آنها تحویل داده می شود و دارای کد رهگیری است فعالیت های بانکی و اداری خود را انجام دهند، زیرا کارت های ملی قبلی فاقد اعتبار است  و در صورت مراجعه افراد به اداره ها و بانک ها و ارائه این کارت ها پاسخگویی به آنها صورت نخواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰دفتر پیشخوان در سطح شهر مشهد و ۷دفتر نیز در روستاهای این شهرستان ثبت درخواست صدور کارت ملی هوشمند را انجام می دهند ،  تصریح کرد: از ابتدای اجرای طرح کارت ملی هوشمند در خراسان رضوی  از کل جمعیت مشمول دریافت این طرح که جمعیتی بالغ بر ۴میلیون و ۷۷۱هزار نفر هستند ، ۴میلیون و ۴۱۹هزار درخواست دریافت شده است که آماری در حدود ۹۲.۶درصد می باشد و  ۳۵۳هزار هنوز برای ثبت درخواست کارت ملی هوشمند در استان مراجعه نکرده اند.

رئیس اداره ثبت احوال خراسان رضوی با بیان اینکه  حدود ۷۰درصد افراد دارای شرایط، کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده اند ، ادامه داد:  تاکنون ۳میلیون و ۱۰۱هزار کارت ملی هوشمند در استان تحویل افراد شده و  ۲۸هزار و ۱۰۰کارت ملی هوشمندنیز  صادر شده و در ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان آماده تحویل است اما هنوز افراد برای دریافت آنها مراجعه نکرده اند.

 نیری با بیان اینکه در ۴ماهه ابتدایی سال جاری ۱۴۰هزار درخواست صدور کارت ملی هوشمند در سطح استان ثبت شده است، افزود:  بیش از یک میلیون نفر نیز در صف انتظار چاپ و صدور کارت ملی هوشمند در خراسان رضوی هستند   که به محض برطرف شدن مساله تامین کارت خام ، کارت ملی هوشمند آنها صادر  و از طریق پیامک برای تحویل به آنها اطلاع رسانی می شود.

وی همچنین درباره چگونگی فرآیند دریافت شناسنامه برای افرادی که دارای مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی  هستند ، نیز گفت: اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری این موضوع را پیگیری و مدارک لازم را   به افراد جامعه هدف اطلاع رسانی  می کند و پس از  تکمیل مدارک، افراد برای تنظیم سند به اداره ثبت احوال معرفی می شوند . از طرفی برای دریافت شناسنامه برای اینگونه افراد تحقیقات و استعلاماتی  از سازمان هایی که در قانون مشخص شده است صورت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: به طور مرتب  ازادارات ثبت احوال و  دفاتر پیشخوان در  سطح استان بازرسی صورت می گیرد که بالغ بر ۹۰درصد آنها دستورالعمل های بهداشتی را به طور کامل رعایت می کنند از طرفی   ازدحام جمعیتی که در برخی از این دفاتر وجود دارد در باره دریافت کد بورسی است و ارتباطی به فعالیت های ثبت احوال ندارد.

نیری افزود:  بخش نامه ها  و دستور العمل های ستاد کرونا که از استانداری به این اداره  ارسال می شود به همه ادارات زیرمجموعه و دفاتر پیشخوان ابلاغ  می گردد  و در تلاش هستیم انجام فعالیت های ثبت احوال به صورت غیر حضوری  را افزایش دهیم به طوری که در حال حاضر  شناسنامه های نوزادان و همچنین شناسنامه های تعویضی را از طریق پست ارسال می کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.