چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶

توسط کشت‌وصنعت تربت حیدریه صورت گرفته است؛

رشد ۲۵ درصدی برداشت کلزا؛ گامی در راستای تحقق جهش تولید

دانه های روغنی کلزا

مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی گفت: رشد ۲۵ درصدی برداشت کلزا از مزارع این مجموعه در سال جاری، گامی در راستای تحقق جهش تولید است.

احمد هراتی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: سطح زیر کشت این کلزا در سال زراعی جاری ۱۶۳ هکتار شامل ۱۲۰ هکتار در مزرعه محمدآباد و ۴۳ هکتار در مزرعه سلامی بوده که از این مساحت در مجموع ۵۵۸ تن محصول برداشت شده است.

وی افزود: سال گذشته نیز حدود ۳۷۶ تن کلزا از مزارع این کشت و صنعت برداشت شد.

مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه خاطرنشان کرد: برداشت این محصول از از اوایل خرداد آغاز شد و تا اواخر تیر ماه به طول انجامید و محصول برداشت شده به شرکت های تعاونی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی تحویل داده شده است.

وی با اشاره به استفاده از ارقام امپریو، نپتون و هایولا در کشت امسال کلزا تصریح کرد: ارقام مذکور طی آزمایشات مربوط به طرح تیمار شاهد، عملکرد بهتری در مقایسه با سایر رقم ها داشته، به همین دلیل برای کشت انتخاب شده اند.

هراتی ادامه داد: کشت و صنعت تربت حیدریه همچنین به منظور افزایش راندمان تولید، اقداماتی نظیر استفاده از بذور اصلاح شده و مبارزه به موقع با علف های هرز و آفات را انجام داده است.

وی در پاسخ به این سوال آیا در سال زراعی جاری اقدام متفاوتی در روند کاشت و داشت این محصول انجام داده اید؟ گفت: استفاده از پهباد برای کنترل آفات و همچنین تغذیه گیاه به صورت محلول پاشی از جمله نقاط قوت کشت امسال کلزا به شمار می رود.

هراتی با بیان این که اراضی مذکور با استفاده از سیستم های تیپ و بارانی آبیاری شده است، گفت: سامانه های نوین آبیاری با هدف بالا بردن بهره وری آب و سهولت تغذیه در این اراضی استفاده شده است.

مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه ادامه داد: سال گذشته نیز حدود ۷۰ هکتار از اراضی این مجموعه با بهره گیری از سیستم های جدید آبیاری شد.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.