شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹

نمایندگان مجلس در گفت وگو با قدس آنلاین پاسخ دادند

آیا مدرس خیابانی گزینه مناسبی برای وزارت صمت است؟

سید احمد موسوی

مدرس خیابانی

روز چهارشنبه ۲۲ مرداد جلسه رای اعتماد به »مدرس خیابانی» وزیر پیشنهادی وزارت صمت در صحن علنی مجلس برگزار خواهد شد؛ برخی نمایندگان مجلس در گفت و گو با قدس آنلاین در این رابطه اظهار نظر کرده‌اند.

قدس آنلاین؛ «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رییس جمهوری عصر سه شنبه از معرفی «حسین مدرس خیابانی» به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی چهارشنبه ۲۲ مردادماه در صحن مجلس برگزار خواهد شد.

وی با اعلام این خبر افزود: رییس جمهوری طبق اصل ۱۳۳ قانون اساسی در نامه‌ای به رییس مجلس شورای اسلامی، مدرس خیابانی را به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت معرفی کرد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری با بیان اینکه این موضوع - چهارشنبه - در صحن علنی مجلس اعلام وصول می‌شود، یادآور شد: روز چهارشنبه( ۲۲ مرداد) جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی وزارت صمت در صحن علنی مجلس برگزار خواهد شد.

اما انتخاب مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با واکنش‌های متفاوتی از سوی نمایندگان مجلس یازدهم مواجه شده است.

در ادامه پاسخ برخی نمایندگان مجلس شواری اسلامی به این پرسش خبرنگار قدس آنلاین مبنی بر اینکه آیا مدرس خیابانی را گزینه مناسبی برای وزارت صمت می دانید؟ را می‌خوانید.

درختی که سال اول میوه نداد سال دوم هم نخواهد داد

«ولی اسماعیلی»، نایب رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با معرفی آقای «مدرس خیابانی» به عنوان وزیر صمت عملا موضوع تفکیک وزارتخانه و تشکیل وزارت بازرگانی منتفی است. با توجه به تجربه قبلی ایشان در حوزه صنعت و قائم مقامی وزارت در زمان دکتر رضا رحمانی و سرپرستی چندین ماهه، گزینه مناسبی برای تصدی وزارت صمت است.

«جعفر قادری» نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اما هرگونه اظهار نظر در این رابطه را منوط به برگزاری کمیسیون‌های مربوطه و بررسی کارنامه «مدرس خیابانی» دانست.

«محسن علیزاده» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه انتظاری که ما از وزارت صمت داشتیم در طی ۸ ماهی که آقای «مدرس خیابانی» تصدی این وزارت خانه را در حالی که تمامی اختیارات یک وزیر را داشتند برآورده نکردند.

وی با بیان اینکه به قول معروف درختی که سال اول میوه نداد سال دوم هم نخواهد داد، تأکید کرد: ایشان اگر بنا به کار کردن داشتند طی همین مدت ۸ ماهه که فرصت محک ایشان به حساب می‌آمد، باید انجام می دادند؛ در بحث قیمت کالاهای اساسی در بازار و حوزه بازرگانی ما دچار ضعف بسیاری زیادی هستیم و بخش عمده گرانی هایی که در بازار شاهد هستیم به دلیل عدم نظارت در زمان تصدی گری ایشان بوده است.

وی تاکید کرد: بنده با شفافیت کامل عنوان می‌کنم که از نظر بنده «مدرس خیابانی» گزینه مناسبی برای وزارت صمت نیست و در جلسه رأی اعتماد پیش رو همین اظهار نظر را به عنوان مخالف ایشان در صحن مجلس نیز بیان خواهم کرد.

«سید احسان خاندوزی» نماینده تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با جلسه رأی اعتماد پیش رو  با بیان اینکه به دلیل اینکه طی روزهای اخیر درگیر اصلاح ماده (۵۴) مکرر قانون مالیات های مستقیم بودیم در این رابطه بررسی های لازم را انجام نداده‌ام، اظهارنظر در این رابطه را نیازمند بررسی‌های بیشتر دانست.

سرپرستی وزارت صمت، قائم مقام وزیر در امور بازرگانی، قائم مقام وزارت بازرگانی داخلی، مدیر کل برنامه‌ریزی وزارت بازرگانی، مدیر کل دفتر تنظیم بازار، مدیر کل تامین و توزیع کالا، مدیر عامل شرکت سیمان غرب، مدیر عامل شرکت سیمان فیروزکوه و عضو هیئت مدیره شرکت سیمان شاهرود از سوابق اجرایی «حسین مدرس خیابانی» است.

انتهای پیام/