دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۲

به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛

کتاب «جستارهایی پیرامون جریان شناسی علوم قرآن در دوره معاصر» منتشر شد

بنیاد پژوهش ها

کتاب «جستارهایی پیرامون جریان شناسی علوم قرآن در دوره معاصر» به تازگی از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش قدس آنلاین، قرآن کریم؛ کتاب آسمانی و معجزه جاوید پیامبر گرامی اسلام(ص) است که فراوانی آموزه های این کتاب شریف، در کنار زیبائی ها و ویژگی های منحصر به فرد آن موجب شده به عنوان کتاب زندگی در بستر زمان جاری شده و مورد توجه قرار گیرد.

شمار عالمان مسلمان و حتی غیر مسلمان که هر یک از زاویه ای به قرآن نگریسته اند بسیار فراوان بلکه حیرت انگیز است  و حاصل این تلاش های علمی که در قالب هایی چون کتاب، مقاله، سخنرانی و آثار هنری انتشار یافته نیز گواه این مدعی است؛ آثار و عنوان هایی که هر یک، کتاب شناسی هایی را به خود اختصاص داده و زینت بخش کتابخانه ها در سراسر جهان شده است.

علوم قرآنی تنها یکی از دهها دانشی است که به برکت تدبر در قرآن به وجود آمده و برای خود جایگاهی والا در میان دیگر علوم اسلامی یافته است؛ بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز به عنوان مرکزی پژوهشی و اسلامی، توفیق داشته آثار متعددی را در حوزه علوم قرآنی منتشر و روانه بازار نشر کند.

کتاب «جستارهایی پیرامون جریان شناسی علوم قرآن در دوره معاصر» نشانی دیگر از اهتمام این مرکز به قرآن کریم و نشر آموزه ها و معارف اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است که روزآمدی بحث های مطرح شده و کنار هم بودن مجموعه جستارهایی از استادان و فضلای عصر حاضر، از ویژگی های این کتاب بشمار می آید.

این اثر در ۷ فصل به مباحث و موضوعاتی همچون «مطالعات معاصر در حوزه مبانی و قواعد تفسیر»، «علوم قرآن در دوره معاصر، گسترده، مسائل جدید»، «مطالعات معاصر در حوزه روش ها و گرایش های تفسیر»، «جایگاه وحی در مطالعات قرآنی معاصر»، «جایگاه محکم و متشابه در مطالعات قرآنی معاصر»، «جایگاه اسباب نزول در مطالعات قرآنی معاصر» و... و. می پردازد.

پیشینه علوم قرآن جدید، قرآن، هنر و فنون، زبانی بودن وحی قرآن، آثار وحی پژوهانه سده اخیر، پیشنیه نسخ، نسخ در اصطلاح جدید، ملاک های بررسی فعالیت های معاصر در حوزه علوم و فنون قرائات و... برخی دیگر از مباحثی است که در این اثر به آن پرداخته شده است.

گفتنی است؛ این اثر به قلم محمد فاکر میبدی نگاشته شده و در شمارگان ۳۰۰ نسخه در قطع وزیری به چاپ رسیده و در اختیار علاقمندان به مطالعه کتاب قرار گرفته است.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.