چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵

اردکانیان در پاسخ به قدس آنلاین:

امسال ۱۱ درصد بیشتر به بخش صنعت برق دادیم که معنایش رونق تولید است

آرش خلیل‌خانه

اردکانیان - کراپ‌شده

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در اغلب کشورهای دنیا عرضه و تقاضای نفت بر اثر رکود ناشی از کرونا حتی تا ۲۵ درصد کاهش داشته، گفت: امسال ما ۱۰ درصد بیشتر به بخش صنعت برق دادیم که معنایش رونق تولید و پاسخ مثبت این بخش به شعار جهش تولید است.

قدس آنلاین: وزیر نیرو اعلام کرد در قالب پویش الف‌،ب ، ایران تا پایان سال ۲۵۰ پروژه بزرگ با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان به افتتاح می‌رسد.

رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه تا کنون ۵۳ پروژه در این طرح به ثمر رسیده و طی ۱۴ هفته گذشته و فردا با همکاری جهاد کشاورزی، ۲۳ هزار هکتار از اراضی استان‌های کرمانشاه و ایلام در دشت‌های مختلف سبز خواهند شد و نقش موثری در تولید مواد غذایی و اشتغالزایی خواهند داشت، افزود: ایران از تنوع بالایی در  آبریز مشترک و رودخانه‌های مرزی برخوردار است و اکنون ۴۷ رودخانه مرزی داریم و ۱۲ استان در موضع آب‌های مرزی و مشترک هستند. از آب‌های سیستان و بلوچستان گرفته تا خراسان جنوبی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، غربی، کرمانشاه و دیگر شهرهای کشور از همین دسته هستند.

وی  گفت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ما یک سد مرزی با ۶۵۰ میلیون متر مکعب قدرت تنظیم آب در اختیار داشتیم در حالی که آب‌های فراوانی از کشور ما به همسایه در جریان بوده و برای تمام این آب‌ها توافقنامه‌های رسمی بین‌المللی وجود دارد و تمام حق آبه‌ها محترم است. نکته مهم این بود که بتوانیم در جهت تثبیت جمعیت در مناطق مرزی، ایجاد اشتغال، رفاه و آسایش سرمایه گذاری کنیم و طرح ها را در چارچوب مقررات و حق آبه‌ها اجرا کنیم.

وزیر نیرو با یادآوری اینکه  از بعد انقلاب و در ۴ دولت قبل، تعداد  ۲۸ سد از این مجموعه‌ها اجرا شده است که این سدها ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب تنظیم قدرت کردند و می‌کنند، اظهار داشت:  در این دولت به تنهایی۲۴ سد با قدرت تنظیم ۲ و نیم میلیارد متر مکعب اجرا شده و هنوز هم طرح‌هایی از این دست در حال اجرا داریم.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۹۳ به بعد با اجازه رهبر معظم انقلاب برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، از محل این طرح‌ها در مرحله اول آب شرب ۴۶ شهر، ۱۰۳۶ روستا و ۴۷۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه های برق آبی ما اضافه شده و ده‌ها هزار هکتار شبکه‌های مدرن زه‌کشی اجرا می شوند. به همین واسطه توانستیم طرح‌های سازه‌ای بسیار پیچیده‌ای را اجرا کردیم.

اردکانیان افزود: ۵۰ کیلومتر تونل موسوم به تونل نوسود که از بافت‌های مختلف زمین شناسی برخوردار است ماموریت داشتند که آب‌های سرزمینی و حق آبه‌های ما را استحصال کنند. فردا - پنج شنبه - در قالب این پویش و با همکاری جهاد کشاورزی در دو استان کرمانشاه و ایلام ۲۳ هزار هکتار با سرمایه گذاری ۱۷۷۰ میلیارد تومان از مجموعه طرح‌های توسعه منابع خاک و آب ارزی افتتاح خواهد شد.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین درباره قرمز شدن وضعیت مصرف برق کشور طی دو روز گذشته با وجود سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، گفت:  بر اساس آمار سازمان هواشناسی امسال شاهد، زودرس‌ترین تابستان بودیم و از اواسط خرداد ماه دمای بالای مستمر داشتیم و با همکاری وسیعی که از ناحیه مردم در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات صورت گرفت، در کشور به هیچ وجه خاموشی برنامه‌ریزی شده نداشتیم و اوج بار را در حد افزایش یک درصدی نسبت به سال گذشته نگاه داشتیم.

اردکانیان افزود:  در عین حال ما موفق شدیم به طور متوسط ۴/۳ درصد انرژی بیشتری به مردم بدهیم و  بطور متوسط انرژی واگذار شده به بخش صنعت ۱۱ درصد بیشتر بوده است که واقعی ترین ترجمه و نشانه سال جهش تولید است.

وی تاکید کرد. ما در سالی به بخش صنعت ۱۱ درصد انرژی بیشتر دادیم که در همی بازه  زمانی در اروپا، چین و دیگر کشورهای صنعتی به دلیل شیوع کرونا  بین ۵ تا ۲۵ درصد کاهش مصرف انرژی داشتند که نشانه رکود در تولید آنها است. امسال پاسخ بسیار مثبتی که تولید کنندگان ما به جهش تولید دادن د شاهدش آمارهای ما است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.