چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳

بیانیه وعاظ و خطبای مشهد پیرامون اقامه عزای حسینی در شرایط کنونی

امام حسین

جمعی از خطبا و و عاظ مشهد در خصوص نزدیکی ماه محرم و برپایی عزای سرور و سالار شهیدان در این شهر، بیانیه‌ای صادر کردند و خواستار مساعدت لازم از سوی نهادها و دستگاه­‌های مربوطه برای برپایی مراسم عزاداری در فضای باز شدند.

به گزارش قدس آنلاین، جمعی از خطبا و و عاظ مشهد در خصوص نزدیکی ماه محرم و برپایی عزای سرور و سالار شهیدان در این شهر، بیانیه‌ای صادر کردند که متن آن به شرح زیر است:

باسم ربّ الحسین

«قال رسول الله صلی الله علیه و آله: إنّ لقتل الحسین علیه السلام حرارۀ فی قلوب المومنین لاتبرد أبدا»

عاشورای حسینی، رمز ماندگاری همه ارزش‌های انسانی و مجالس عزای حسینی، رمز ماندگاری پیام عاشوراست. با وجود همه فراز و نشیب­‌ها و فشارها و محدودیت‌­ها در طول تاریخ، چراغ این مجالس، همواره فروزان بوده است: «یُریدون لیُطفئوا نورَ الله بأفواهِهم و الله مُتمُّ نورِه و لو کَره الکافرون».

در ماه­‌های اخیر که با فراگیری بیماری کرونا مواجهیم و متاسفانه به دلیل برخی بی‌­مبالاتی­‌ها در رعایت توصیه­‌های بهداشتی، شاهد شیوع مجدد این بیماری هستیم، همچنان که همه مراجع عظام تقلید تاکید نمودند، لازم است در برپایی مجالس عزا، همه الزامات بهداشتی مدنظر باشد و همچنان که رهبر معظم انقلاب تصریح نمودند، ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا، باید مبنای برنامه‌­­ریزی دست­‌اندرکاران جلسات عزاداری باشد.

طبعا با توجه به قالب‌­های گوناگون اقامه عزای حسینی مانند سیاه‌پوش کردن فضاها و برپایی روضه­‌های خانگی و تولیدات رسانه‌­ای و ظرفیت فضای مجازی، نیازی به تعطیلی هیئات که خود همواره در صف اول یاری‌­رسانی به آسیب دیدگان کرونا بوده اند، نخواهد بود. لذا از همه مسئولین هیئات و جلسات مذهبی می‌خواهیم با درک حساسیت شرایط و نگرانی‌­های به جای کادر دلسوز بهداشت و درمان، مسئولیت­شناسی خود را همچون گذشته به نمایش بگذارند.

همچنین با توجه به ممنوعیت برگزاری مراسم عزاداری در فضاهای سرپوشیده در ابلاغیه ستاد و نیاز به امکانات و تسهیلات ویژه برای برگزاری مراسم در فضاهای باز، از همه نهادها و دستگاه­‌های ذیربط می‌خواهیم مساعدت لازم را در این جهت مبذول داشته و از هر گونه ناهماهنگی و تغییر ناگهانی تصمیمات و توافقات، جدّا پرهیز کنند.

امیدواریم با همدلی و همکاری همه ارادتمندان به دستگاه سیدالشهدا علیه السلام، نقشه بدخواهان و فرصت‌­طلبان برای کم­‌فروغ کردن عاشورای حسینی نقش بر آب گشته و به برکت مجالس عزای حسینی و توسلات و دعاهای عزاداران، هر چه زودتر شرّ این ویروس حقیر خطیر از سر همگان به ویژه مردم ولایتمدارمان برطرف گردد.

۲۲ ذی الحجۀ ۱۴۴۱ برابر با ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

محمدکاظم راشد یزدی
محمدحسین رجایی خراسانی
محمد رضایی تهرانی
مهدی عدالتیان
غلامرضا باقری کیا
سید مرتضی حسینی
سید مهدی واعظ موسوی
محمدجواد نظافت یزدی
عباس فرازی نیا
علی اصغر تقوی
اسماعیل مقری
حسین دست پروری
سید حسین سپهر
جعفر اسلامی­‌فر
عبدالحمید واعظ شهیدی
مرتضی دهشت
محمد فردوسی پور
سید اسماعیل حاتمی
محسن حسین زاده
مرتضی حمیدی
سید مسعود عمرانی
عباس عزیزی
احمد صابری تولایی
مرتضی امین­‌نیا
محمد الهی خراسانی
محمدتقی حسین زاده
ابوالحسن ایزدخواه
محمدعلی فیض آبادی
حسن باقریه
ابوالفضل ناجی فروتن
علی غفوری منش
سید محمدجواد طباطبایی
محمدرضا رضایی
محسن امامی
حسین شوکتیان
محمدتقی واسعی
مسعود یوسفی
سید محمدرضا گروسی
امین خسروی
محمدحسین قربانپور

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.