جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸

قرارداد دیاباته خیلی هم بد نیست

دیاباته

شاید مهمترین نکته قرارداد که این روزها برای استقلال یک آپشن مهم به حساب می‌آید، تعیین نکردن حق ترانسفر او باشد.

قدس آنلاین: افشای قرارداد شیخ دیاباته، از نظر خیلی‌‎ها یک معنا و مفهموم دارد؛ اینکه باشگاه نمی‌خواهد او را نگه دارد. شیخ یک فصل دیگر با استقلال قرارداد دارد و بی شک افشای قراردادش او را عاصی می‌کند. استقلال هم در شرایط بد مالی است و چه چیز برایش بهتر از این خواهد بود که پرداخت دستمزد او را به باشگاه دیگری واگذار کند و از حق فروشش پولی به جیب بزند؟ در فوتبال حرفه‌ای دنیا پرداخت 800 هزار دلار به بازیکنی در سطح شیخ دیاباته عجیب نیست؛ بلکه در ایران است که به خاطر افزایش نرخ ارز، پرداخت چنین پولی با احتساب دستمزد و پاداش‌ها می‌تواند عجیب و غریب باشد. در کشورهای عربی به بازیکنان ایرانی رقمی بین 500 تا یک میلیون دلار و حتی بیشتر می‌دهند، بنابراین بازیکن با کیفیتی مثل دیاباته هم می‌تواند در آنجا قراردادهای کلانی ببیندد که شاید 700، 800 هزار دلار پول خرد آن باشد. بنابراین همه هواداران می توانند در این لحظه یک سوال درباره شیخ با کیفیت مطرح کنند؛ آیا او واقع گران است؟ 

*پکیج گل، پاس گل و پنالتی
دیاباته در روزهای اول مذاکره با استقلال درخواست 700 هزار یورویی داشت اما در نهایت توانستند او را به امضای قرارداد 525 هزار دلاری قانع کنند. روزی که قرارداد با شیخ بسته شد، دلار 11 هزار تومان بود و ارزش این قرارداد 5 میلیارد و 775 میلیون تومان می‌شد. در آن زمان با توجه به قرارداد بعضی بازیکنان استقلال، رقم قرارداد شیخ در این سطح، مناسب بود. 
یکی از نکات مثبت قرارداد شیخ دیاباته پیکیجی بودن گل ها، پاس گل ها و پنالتی‌هاست. بدین شکل که شیخ برای هر 5 گل 50 هزار دلار دریافت می‌کند. مثلا اگر او 4  گل بزند، پاداش گل منتفی است. در حال حاضر مجموع گل های زده دیاباته بدون احتساب پنالتی ها، 13 گل است. تا اینجا او 100 هزار دلار بابت گل ها پاداش می گیرد. اگر دو گل دیگر بزند عدد به 150 هزار دلار می رسد. شیخ روز اول اصرار داشت پنالتی در پکیج گل‌ها قرار بگیرد اما باشگاه یک روز با او در این باره بحث کرد و سرانجام پنالتی‌ها به آپشن پاس گل‌ها منتقل شد؛ به این شکل که مثل اگر او سه پنالتی زده باشد و دو پاس گل و مجموع آنها به عدد 5 برسد، 25 هزار دلار دریافت می‌کند. حالا اگر مثلا تعداد پاس گل و پنالتی او روی هم عدد 8 باشد، باز هم 35 هزار دلار را می گیرد چون پکیج ها 5 تایی بسته شده است. از سویی هم تعداد گل و هم جمع پنالتی و پاس گل سقف دارد و به بیشتر از 20 تا پاداش تعلق نمی گیرد. 


*یک اشتباه بزرگ
در قرارداد فاش شده اما یک اشتباه ترجمه‌ای وجود دارد؛ اینکه شیخ برای هر برد بین المللی 50 هزار دلار می گیرد. در قرارداد منظور از «نشنال کاپ» جام حذفی است، نه لیگ قهرمانان آسیا. چراکه اگر اینطور بود به عنوان مثال استقلال برای هر برد پلی آف 40 هزار دلار می گیرد و چرا باید 50 هزار دلار به شیخ بدهد؟! طبق این بند در صورتی که استقلال قهرمان حذفی شود 50 هزار دلار به شیخ می‌رسد. 


*پاداش سهمیه نیست
معمولا در قراردادهای خارجی حتی برای سهمیه هم پاداش تعیین می شود ولی در قرارداد شیخ دیاباته خبری از پاداش برای کسب سهمیه نیست و بنابراین این هم یک آپشن مثبت به حساب می‌آید. 
*بهترین نکته قرارداد شیخ
شاید مهمترین نکته قرارداد که این روزها برای استقلال یک آپشن مهم به حساب می‌آید، تعیین نکرد حق ترانسفر او باشد. در استقلال قراردادهایی بسته شده بود که مثلا اگر بازیکنی 200 هزار دلار می داد می توانست ترانسفر شود. در زمان مذاکره شیخ تاکید به گنجاندن بندی با رقم مشخص در صورت جدایی و ترانسفر داشت اما باشگاه موضوع را قبول نکرد. حالا این مسئله خود می تواند یک پوئن بزرگ باشد. در صورتی که دیاباته بخواهد از استقلال جدا شود، باشگاه می تواند رقم بالایی برای فروش او دریافت کند. تنها نکته این است که استقلال باید تلاش کند دستمزد این بازیکن را به موقع بپردازد تا مبادا او فسخ یکطرفه کند. در آن صورت قرارداد سال بعدش هم ملغی خواهد شد.

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.