جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷

بازار داغ "بام‌فروشی" در مناطق حاشیه‌ای مشهد/ نظارت‌ها تشدید می‌شود

بام فروشی

افزایش قیمت مسکن سبب شده تا برخی سودجویان پدیده بام‌فروشی را به ویژه در مناطق حاشیه شهر مشهد گسترش دهند.

به گزارش قدس آنلاین، یکی از معضلات جدید در برخی مناطق مشهد به ویژه مناطق بافت پیرامونی و حاشیه شهر مشهد، فروش پشت بام خانه‌ها برای ساخت منازل مسکونی جدید و واحدهای آپارتمانی است که این موضوع مورد تائید نیست. واگذاری این واحدها غیرمجاز است و البته باید افزایش قیمت زمین و مسکن را در این امر دخیل دانست و سبب شده خرید و فروش بام‌ها روی بورس باشد.

توصیه اصلی به شهروندان با توجه به گسترش این پدیده این است که قبل از هر اقدامی در بحث خرید و فروش، حتما از شهرداری مناطق استعلام لازم را بگیرند تا نسبت به این خرید و فروش آگاهی داشته باشند زیرا بعضا ضرر و زیان‌ها به دلیل ناآگاهی مردم زیاد بوده است.

از سوی دیگر ضعف قوانین و یا اطلاع‌رسانی را باید در بحث درگیر شدن مردم با ساخت‌وسازهای غیرقانونی دخیل دانست؛ نتیجه نهایی این مسئله ضرر و زیان و بعضا خطر جانی برای شهروندان است.

افرادی سودجو که برای جان و مال مردم احترامی قائل نیستند اقدام به ساخت این واحدها می‌کنند و مهمترین مسئله این است که خود شهروندان به صورت آگاهانه در این مسائل ورود داشته باشند.

احمد ابراهیمی، معاون شهرسازی منطقه۳ شهرداری مشهد در این زمینه و گسترش بام‌فروشی در مناطق حاشیه‌ای مشهدمقدس می‌گوید: این اتفاق معمولا در مناطق کم برخوردار رخ می‌دهد زیرا مردم توانایی مالی لازم برای سکونت در واحدهای شهری را ندارند و بعضا به صورت غیرمجاز از طریق بنگاه‌ها نیز واگذار می‌شوند.

ابراهیمی ادامه می‌دهد: عمده ساخت‌وسازها شبانه است و خارج از ضوابط شهرداری است و با آنها برخورد می‌شود و احکام قضایی لازم برای برخورد با آنها بلافاصله اخذ می‌شود تا جلوی ساخت و ساز غیرمجاز گرفته شود.

وی می‌گوید: قریب به اتفاق این ملک‌ها و حتی ملک اصلی که پشت بام خود را واگذار می‌کند غیرمجاز و فاقد استحکام بنا و به صورت قولنامه‌ای هستند و پشت‌بام‌ها نیز بدون پروانه احداث می‌شود.

ابراهیمی تصریح کرد: با توجه به اینکه این اتفاق یک رخداد غیرمجاز از نظر ضوابط شهری تلقی می‌شود این موضوعات از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود و بعضاً در مرحله ابتدای کار و ستون‌گذاری جلوی اقدام گرفته می‌شود.

ابراهیمی تصریح می‌کند: این ملک‌ها عمدتا فاقد استحکام هستند و اگر اتفاقی رخ دهد سبب بحران می‌شوند و از طریق مراجع قضایی احکام اخذ و برخورد صورت می‌گیرد.

معاون شهرسازی شهرداری منطقه ۳ مشهد ادامه می‌دهد: اداره مهندسی نظارت بر ساخت و سازها موضوع مقابله با این بام‌فروشی‌ها را دنبال می‌کند و بعضا مردم نیز از طریق سامانه ۱۳۷ این موارد احداث بنا را اطلاع‌رسانی می‌کنند و تلاش بر این است که اعمال قانون در همان ابتدا رخ دهد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.