شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴

روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

برجام نیمه جان آمریکا را شکست داد/نه کشتی و نه پرچم کشتی‌های توقیف‌شده ایرانی نبود/ هشدار صریح تهران به ابوظبی

روحانی

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی با بیان این زمان ریشه‌کنی کرونا مشخص نیست، گفت: در موج دوم کرونا مردم به این نتیجه رسیدند که زمان کرونا کوتاه نیست بلکه بلند مدت است و باید سبک زندگی خود را تغییر دهند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: گزارشات این جلسه نشان داد روند شیوع ویروس کرونا در بسیاری از استان‌ها سیر نزولی دارد. برخی استان‌ها مانند خوزستان، کردستان و آذربایجان غربی عملکرد بسیار خوبی داشتند و روند بیماری نزولی شده که این خوشجال کننده است. امیدوارم استان‌های دیگر هم این روند را داشته باشند.

رییس جمهوری ادامه داد: موج اول بیماری که بیشتر در ماه اسفند سال گذشته و فروردین امسال بود برای مردم روشن کرد که این یک بیماری جدی است. روزهای اولیه شیوع این بیماری بعضی‌ها این ویروس را  جدی نمی‌گرفتند و آن را مانند سایر بیماری‌ها عنوان می‌کردند.

روحانی ادامه داد: مردم در موج اول احساس کردند که این بیماری جدی است اما برخی فکر کردن زمان آن بسیار کوتاه است و با رعایت دو تا سه هفته‌ای، این بیماری تمام می‌شود و در واقع زمان را کوتاه در نظر می گرفتند. 

وی گفت: اما در موج دوم این بیماری مردم به این نتیجه رسیدند که این بیماری کوتاه مدت نیست و باید بلندمدت‌تر به این بیماری نگاه کنند. بنابراین نه فکر این باشیم که دو هفته همه جا تعطیل شود و یا سفر نرویم، بلکه باید سبک زندگی را عوض کنیم. پروتکل‌های مراسم نه برای یک ماه و دوماه بلکه باید برای ماهها و حتی احتمال دارد برای سالها را تغییر دهیم. ممکن است این بیماری باشد حتی واکسن آن بدست بیاید اما سال بعد دوباره به شکل دیگری ظهور و بروز پیدا کند و ریشه کنی آن برای ما مشخص نیست. 

روحانی افزود: چون روشن نیست که زمان ریشه کنی این بیماری چه وقت است باید این بیماری را بلندمدت در نظر بگیریم و راه آن این است که برنامه ریزی بلندمدت‌تر مدنظر قرار دهیم. وقتی این طور در نظر بگیریم باید برای کسب و کارمان فکر کنیم. زمانی فکر می کردیم این بیماری برای سه هفته تا یک ماه است که آن وقت می‌شد برای یک ماه همه جا را تعطیل کرد اما زمانی می‌بینیم که این بیماری برای ۶ ماه یا حتی بیشتر است بنابراین باید برای همه فعالیت‌های ضروری زندگی برنامه ریزی کنیم و پروتکل‌های مخصوص را در برابر این بیماری و پیشگیری در برابر آن مراعات کنیم. الان دیگر بحث یک هفته و ۲ هفته نیست.

رییس جمهوری ادامه داد: باید سیستم آموزشی، کسب و کار، مراودات خانوادگی و مراسم‌ را با چارچوب خاص برنامه‌ریزی کنیم و خودمان را برای یک سبک جدید آماده کنیم. باید باور و قبول کنیم این بیماری برای یک مدت طولانی است که باید با آن زندگی کنیم بنابراین برای این کار هم مردم باید به صحنه بیایند و هم به وزارت بهداشت و درمان، متخصصان و به دستورالعمل‌های ستاد ملی اعتماد کنند و هم بین همه مسوولان و آنهایی که نفوذ کلام دارند و نخبه و فرهیخته هستند یک نوع وحدت و اتحادی به وجود بیاید.

روحانی گفت: اگر بنا باشد ستاد ملی کرونا که مرجع اصلی است دستورالعملی صادر کند و فرد دیگری که جایگاه و تریبونی در اختیار دارد طور دیگر برای مردم توضیح دهد. افکار مردم متشتت می‌شود و اضطراب برای مردم ایجاد می‌شود ما باید همه متحدانه و همدلانه در این مسیر حرکت کنیم و پیش برویم.

روحانی تاکید کرد: امسال تا پایان سال ۱۰هزار تخت بیمارستانی و ۲ هزار تخت ICU ساخته و تهیه می‌شود. باید زیر ساختهای دیجیتال را در کشور توسعه دهیم.

وی با اشاره به اهمیت شرکت‌های دانش بنیان خاطر نشان کرد: همانطور که دنبال دارو و واکسن هستیم باید با کشورهای دیگر هم تبادل نظر و همکاری داشته باشیم. ضمن تلاش برای بدست آوردن واکسن در کشور، اگر مطمئن شدیم کشور و یا موسسه‌ای در دنیا واکسن را ساخته برای خرید اقدام کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: صادرات غیر نفتی برای ما مهم است. با ابتکارات جدید باید از اقشار ضعیف حمایت کنیم. تعطیل کردن هنر نمی‌خواهد؛ باید نشاط را برای مردم فراهم و در عین حال برای مبارزه با بیماری تلاش کنیم. هنر این است همه فعالیت‌ها انجام گیرد منتهی در چارچوب،  پروتکل‌های وزارت بهد اشت عمل کنیم.

روحانی با تاکید بر تصویب مجازات برای افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند گفت: باید برای ماه‌ محرم و کنکور دقیقاً پروتکل‌ها را رعایت کنیم. تصمیم این است کنکور اجرا شود. الان همه مردم اتوبوس سوار می‌شوند و خانه همدیگر می‌روند اما به کنکور که می‌رسد میگویند نروید؛ چطور آن جلسه برگزار می‌شود اما کنکور برگزار نشود.

وی اظهار داشت: همه باید مراقبت کنیم به بهترین شکل کنکور برگزار شود. برای ماه محرم هم همینطور؛ آخر این هفته آغاز ماه محرم است. عاشورا و مراسم عزاداری باید زنده باشد و همه دستور العمل‌های بهداشتی هم باید رعایت شود. می‌توانیم کنکور بدون مشکل و مراسم عزاداری داشته باشیم.

کشوری که یک سوم یک جزیره است به قطعنامه آمریکا رأی داد

وحانی در ادامه به توافق امارات با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: کشور مسلمانی که مردم متدینی و بسیار خوبی دارد، اما حاکمان دچار یک مسیر اشتباه و غلط شدند؛ آنها فکر می کنند اگر خود را به آمریکا و رژیم صهیونیستی بچسبانند امنیت انها تامین می شود و اقتصاد آنها رشد پیدا می کند.

رییس جمهوری برقراری رابطه با صهیونیست‌ها را از نظر جمهوری اسلامی ایران نادرست، غلط و صد در صد محکوم دانست و اقدام امارات را خیانتی به آرمان ملت فلسطین، مسلمان و آرمان قدس عنوان کرد و گفت: در شرایطی که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها (با معامله قرن) نسبت به قدس آن تصمیمات را گرفتند و برخی از کشورها مانند آمریکا سفارتخانه‌های خود را بر خلاف مقرارت و تصمیمات بین المللی منتقل کردند.  

روحانی گفت: صهیونیست‌ها به فکر این هستند که بخش دیگری از سرزمین فلسطین را غصب و اشغال کنند و خانه‌سازی‌ها را توسعه دهند، جنایات خود را بر علیه مردم مسلمان فلسطین ادامه دهند در این شرایط برای خوشامد حاکمی که در یک کشور غربی بنا است در انتخابات شرکت کند این توافق را انجام دادند، چرا در این ایام و این مقطع؟  

وی گفت: اگر یک رابطه غلطی ایجاد شده است و وجود دارد چرا این ارتباط از سوی طرف سوم یعنی آمریکا اعلام می‌شود؟  زیرا برای اینکه یک آقایی در واشنگتن رای بیاورد به کشور خود، ملت خود، مسلمانان و دنیای عرب خیانت می‌کنند و یا اینکه فکر می کنند اگر به دشمنان اسلام و ایران نزدیک شدند برای خود امنیت می‌آورند، که خطا و اشتباه است.

روحانی گفت: ما در کنار آنها و حافظ آنها بودیم، بارها در سخنرانی‌های خود اشاره کردم صدام از ما خواهش و التماس کرد که ما چیزی نگوییم تا بتواند تمام کویت، عربستان و بحرین و قطر و امارات را اشغال کند، ما بودیم که ایستادیم و اجازه ندادیم. اگر ما چراغ سبز می‌دادیم و اعلام می‌کردیم از نظر ما مانعی ندارد (صدام کار خود را انجام می‌داد) ما اولین کشوری بودیم در منطقه که تجاوز صدام به کویت را محکوم کردیم.

رییس جمهوری بیان کرد: قبل از اینکه شورای همکاری خلیج فارس از خواب بیدار شود و یا از ترس حرفی بزند همان روز که روز عاشورا هم بود بعد ازظهر شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد و این تجاوز به کویت را محکوم کردیم و به مردم آواره کویت رسیدگی کردیم و پس از آن به مردم آواره عراق در سال بعد کمک کردیم.

روحانی تصریح کرد: ایران همواره به عنوان حامی مسلمانان، همسایگان خود و  امنیت ساز منطقه خلیج فارس نه فقط اکنون بلکه در طول هزاران سال بوده است؛ امارات متاسفانه خطای بسیار بزرگ مرتکب شده است، امیدوارم از این خطا برگردند و توجه کنند که این مسیر اشتباهی است که نه به نفع حاکمان کشور و نه به نفع امنیت خودشان است.

وی گفت: به امارات هشدار می‌دهیم که مبادا بخواهد پای رژیم صهیونیستی را به منطقه باز کند، آن زمان حساب دیگری خواهد داشت و برخورد دیگری با آنها خواهد شد حواسشان جمع باشد تا اینجا خطای بزرگ و عمل خائنانه‌ای انجام داده اند. امیدواریم متنبه شوند و این مسیر نادرست را ادامه ندهند که بخش تلخ ماجرای دیروز بود.

روحانی در ادامه به رد قعطنامه آمریکا علیه ایران در شورای امنیت اشاره کرد و گفت: روز جمعه روز مباهله بود که موفقیت بزرگ دیگری را در شورای عالی امنیت سازمان ملل متحد شاهد بودیم. برای اولین بار است که آمریکایی‌ها در شورای عالی امنیت سازمان قطعنامه‌ای را پیشنهاد می‌دهند و فقط کشور کوچک جزیره ای به آن رای می‌دهد. 

رییس جمهوری تاکید کرد: به یاد ندارم آمریکا از ماهها قبل برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران قطعنامه تهیه کند و این قطعنامه فقط یک رای بیاورد آن هم توسط دومینیکن که اگر بگویم جزیره اشتباه گفتم چرا که یک سوم یک جزیره است، یعنی یک کشور کوچک رای داده است. کار آمریکا به کجا رسیده و به چه خفتی افتاده است!

روحانی افزود: از طرف دیگر قدرت برجام را ببینید، برجامی که در طول این ۳ سال با جنایات آمریکا و رژیم صهیونیستی این همه ضربه خورده است. همین برجام رو به روی آمریکا ایستاد و آمریکا را شکست داد. 

رییس جمهوری یادآور شد: علت این که یازده کشور رای ممتنع دادند و ۲ کشور رای مخالف دادند این بود که حفظ برجام برای مصالح منطقه و جهان ضرورت دارد و لازم است. اما موفقیت بزرگ این بود که آمریکا در این توطئه با خفت و خواری شکست خورد. البته پیش بینی می‌شد که رای نیاورد یا این که بتواند رای جمع کند و با وتو. اما این قطعنامه نیازی به وتو نداشت چون اصلا رای نداشت.

روحانی اضافه کرد: به نظر من این مباهله روز ۲۴ ذیحجه امسال در تاریخ ایران در مبارزه با استکبار جهانی یک روز ماندگاری شد و در وسط این بحبوحه که آمریکا دید خیلی افتضاح شده چیزی را اعلام کرد که آن هم دروغ بود. گفت که  ۴ کشتی ایرانی را در آب‌های بین المللی توقیف کردیم در صورتی که آن کشتی‌ها و پرچم آنها ایرانی نبود و کل حرف دروغ بود این دروغ به دلیل این بود که آن خفت را تا حدی بپوشانند.

وی ادامه داد: بارها گفتیم جمهوری اسلامی ایران با قدرت و دوستانی که امروز در منطقه دارد و با کشورهایی که با جمهوری اسلامی ایران در اهداف مشترک حرکت می‌کنند موفقیت‌های بسیار بزرگی داشته است و دیروز -روز جمعه ۲۴ مرداد- یک موفقیت سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران و یک شکست سیاسی و حقوقی برای رژیم آمریکا بود. امیدواریم کشورهای منطقه درس بگیرند و خودشان را به یک رژیم غاصب و ظالم و رژیمی که علیه ملت‌های مسلمان در هفتاد و چند سال جنایت کرده است نزدیک نکنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.