یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴

دنیا روحیه مقاومت ایرانی را از آزادگان شناخت

بنیاد شهید خراسان

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی گفت: آزادگان در دوران اسارت بیشتر اثرگذار بودند تا اثر پذیر و دنیا روحیه مقاومت ایرانی را از آزادگان شاخت.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، حجت الاسلام حسین معصومی در همایش تجلیل از آزادگان خراسان رضوی که در سالن شهید باهنر استانداری به صورت ویدئو کنفرانس با حضور علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد شهدای غریب اسارت اظهار کرد: آنچه که امروز از آزادگان به افتخار و غرور یاد می‌شود، روحیه مقاومت و ایثار آزادگان است که در جهان و تاریخ ایران نظیر ندارد.

مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران خراسان رضوی به وضعیت آماری آزادگان در این استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مجموع کل آزادگان استان ۳هزار ۳۹۵ نفر که از این تعداد ۳ هزار و ۲۵۵ نفر اسیر زندان‌های عراق و ۴۰ نفر اسیر در بند رژیم ستم شاهی بودند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۳ هزار و ۷۴ نفر در قید حیات و ۳۲۱ نفر به رحمت ایزدی پیوستند، همچنین ۴۴ نفر در زندان‌های عراق بر اثر شکنجه‌های طاقت فرسا به مقام رفیع شهادت نائل آمدند و از آنان به عنوان شهید «غریب اسارت» یاد می‌شود.

معصومی با نقل خاطره‌ای از سید آزادگان سید علی اکبر ابوترابی فرد گفت: در یک برنامه‌ تفریحی ویژه آزادگان، افتخار حضور در کنار سید آزادگان را داشتم خاطره‌ای تعریف کردند از دوران اسارت خود، که صلیب سرخ به پادگان ما آمده بود و مصاحبه‌ای کرد وضعیت زندان‌ها و اخلاق زندانبان‌ها را پرسیدند؟ آقای ابوترابی گفتند: در زندان با اخلاق خوب با ما رفتار می‌کنند و هیچ گله وشکایتی نکرد، همه متعجب شدند، بعد خود فرماندهان عراقی پرسیدند؟ شما شکنجه شدید چه طور از ما تعریف کردی؟، گفت: ما و شما مسلمان هستیم و آن‌ها کافر، نباید مسلمان بدی مسلمان دیگر را پیش کافر بگوید ممکن است در آینده آنها بر شما مسلط شوند، این حرکت آقای ابوترابی بسیار تاثیر گذار بود.

وی ادامه داد: رفتار و منش و اخلاق آزادگان بسیار بر روی زندانبان‌ها اثر گذار بود، تا اثر پذیر و اخلاق‌های خوب اسرای ایران تغییرات اساسی در اعتقادات برخی از زندانبان‌ها ایجاد کرده بود.

مدیرکل بنیاد خراسان رضوی افزود: جهان مقاومت ایرانیان را از روحیه اسرای ایرانی در عراق شناخت و آزادگان با ایثار، گذشت و فداکاری فرهنگ ناب اسلامی و انقلاب اسلامی را به جهان معرفی کرد.

گفتنی است، ۴۳ هزار آزاده از ۶ ماه تا بیش از ۱۰ سال عمر خود را در زندان‌های رژیم بعث عراق سپری کردند، ۶۶ نفر از این تعداد، خانم‌های آزاده‌ای هستند که به اشکال مختلف به اسارت دشمن درآمدند و۵۷۰ نفر از عزیزان آزاده در غربت اسارت به مقام رفیع شهادت رسیدند و ۳ هزار و۳۹۵ آزاده نشان افتخار استان خراسان رضوی به شمار می‌روند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.