دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸

زمینه بازخوانی آئین‌های مرتبط با زیارت امام رضا(ع) فراهم می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: با ثبت زیارت رضوی به عنوان یک میراث ناملموس، زمینه بازخوانی آئین‌های مرتبط با زیارت امام رضا(ع) فراهم می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل مکرمی‌فر اظهار داشت: ثبت ملی زیارت رضوی مسئله‌ای است که از دیرباز پیگیری‌های لازم برای آن صورت گرفته تا در فهرست میراث ناملموس قرار گیرد و خوشبختانه در حال حاضر این اتفاق رقم خورده است.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: رخدادهای مهمی در طول قرن‌های گذشته پیرامون زیارت بارگاه منور رضوی شکل گرفته که در مجموع آئین‌ها و مناسک مرتبط با این مهم را تشکیل می‌دهند و مجموع این آئین‌ها را می‌توان به عنوان میراث ناملموس زیارت رضوی عنوان داد.

مکرمی‌فر تاکید کرد: اسناد و مستندات فراوانی از حیث زیارت رضوی در اختیار آستان قدس رضوی قرار دارد و این اسناد به صورت مداوم و در راستای نیت ثبت ملی این میراث ناملموس در اختیار ما قرار گرفته و سه ضلعی میراث فرهنگی، آستان قدس و معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی برای این مهم تلاش فراوانی صورت داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بازخوانی مراسم و آئین‌های مرتبط با سیره رضوی و زیارت امام رضا(ع) مسئله مهمی است که باید در دستور کار قرار گیرد و در قالب ثبت این میراث ناملموس باید آن را به صورت جدی پیگیری کرد.

مکرمی‌فر ادامه داد: قطعاً با این اتفاق مهم که ثبت ملی آن به استانداران سراسر کشور نیز ابلاغ شده شاهد اتفاقات خوبی در حوزه معرفی بیشتر سیره رضوی را با محوریت مشهدمقدس شاهد خواهیم بود.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.