چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸

سکه ولی عهدی حضرت رضا (ع) در فهرست ملی ایران ثبت شد

سکه ولی عهدی حضرت رضا (ع)

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: ثبت سکه ولی عهدی حضرت رضا(ع) ضرب نیشابور در فهرست آثار ملی ایران مورد موافقت شورای ملی کشور قرار گرفت.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل مکرمی فر با اعلام این خبر افزود: مطالعات کارشناسی در مورد این سکه انجام و پس از این که از نظر ویژگی های فرهنگی، تاریخی و هنری واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داده شد فرآیند ثبت در فهرست آثار ملی ایران را طی کرده و به ثبت رسید.  

وی با بیان این که همکاری سازنده و موثری بین موزه آستان قدس رضوی و میراث فرهنگی استان شکل گرفته است اظهار کرد: این اثر ارزشمند در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شود و دستورالعمل و آئین نامه های مرتبط با نگهداری و حفظ آثار تاریخی به رییس موزه ها و اسناد آستان قدس رضوی ابلاغ شده است.
همچنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این باره گفت: پس از انتصاب امام علی بن موسی الرضا (ع) به ولی عهدی مأمون عباسی (خلافت: ۱۹۴ تا ۲۱۸ه. ق) در تاریخ هفتم ماه رمضان سال ۲۰۱هجری قمری، سکه های نقره(درهم) به این مناسبت و به نام آن حضرت در اصفهان، محمدیّه، فارس، مرو، نیشابور و سمرقند ضرب شد.
محمود طغرایی ادامه داد: متن روی این سکه ها عبارت است از مرکز: «لا اله الا/ الله وحده/ لا شریک له/ المشرق»، حاشیه داخلی: «بسم‌الله ضرب هذا الدرهم (محل ضرب/سال ضرب)»، حاشیه خارجی: «لله الامر من قبل و من بعد و یومئذٍ یفرح المؤمنون بنصرالله» (بخشی از آیه ۴ سوره مبارکه روم) و متن پشت این سکه ها به این شرح است: مرکز: «الله/ محمد رسول‌الله/ المأمون خلیفه‌الله/ مما امر به الامیر الرضا/ ولی عهد مسلمین علی بن موسی/ بن علی بن ابیطالب/ ذوالریاستین» و حاشیه: «محمد رسول‌الله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون» (بخشی از آیه ۳۳ سوره مبارکه توبه).
وی ادامه داد: گنجینه سکه موزه رضوی در حال حاضر ۱۲ عدد از این سکّه های تاریخی را که در اصفهان، محمدیّه، فارس، مرو، نیشابور و سمرقند در فاصله سال های ۲۰۲ تا ۲۰۴ هجری قمری ضرب شده اند را در اختیار داشته و به نمایش گذاشته است.
او اضافه کرد: به استناد اطلاعات مذکور در صفحه ۵۵ کتاب مرجع سکه شناسی اسلامی تألیف استیون آلبوم با عنوان «فهرست سکّه های اسلامی» - ویرایش سوم، نوامبر ۲۰۱۱- ضرب این سکهّ ها، در سه شهر اصفهان، محمدیّه و فارس یک تا دو سال پس از شهادت حضرت رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری نیز ادامه داشت.
مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی – فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی افزود: سکّه منتخب این گنجینه برای ثبت آثار در فهرست آثار ملی، ضرب نیشابور در سال ۲۰۳ هجری قمری است که توسط جناب آقای محمّد تقی صفار در تاریخ سوم مهر ۱۳۹۸ وقف موزه رضوی شده و دارای شماره اموال «س۱۰۸۹ ردیف ۱» است.

هم اکنون بیش از هزار و ۷۰۰ اثر و بنای تاریخی و فرهنگی استان خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.