چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی مطرح کرد

آیا قیمت لبنیات باز هم افزایش خواهد داشت؟

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی گفت: در دو سه ماه آتی دیگر شاهد افزایش قیمت لبنیات نخواهیم بود. دولت سعی دارد که قیمت شیر خام را ثابت نگه دارد.

به گزارش قدس آنلاین،  مهدی هدایت‌نیا، در خصوص میزان افزایش قیمت لبنیات اظهار کرد: قیمت لبنیات نسبت به ماه گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش داشته‌ که تنها دلیل آن، افزایش قیمت شیر خام بوده و بازار صادرات شیر نیز سنگین‌تر شده است. تعهدات گاوداران در عرضه شیر خام قیمت ۳۱۰۰ تومان بوده که اجرا نشده و قیمت آن به ۵۰۰۰ تومان هم رسیده است. حتی تعهد جدیدی که اعمال کرده‌اند تا گاوداران شیر را به قیمت ۴۵۰۰ تومان به کارخانجات دهند نیز بعید است اجرایی شود.
وی افزود: دامدار علوفه مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کند، از همین رو محصولات خود را به قیمت بالاتری عرضه می‌کند. در حال حاضر قیمت محصولات لبنیات در بازار بر اساس شیر ۴۱۵۰ تومانی قیمت‌گذاری شده، در حالی که دولت قیمت شیر خام را به ۴۵۰۰ تومان افزایش داده است. قیمت شیر خام ۱۰ درصد افزایش یافته، در حالی که قیمت لبنیات در بازار افزایشی نداشته باشد. در همین رابطه کارخانجات نیمه‌دولتی استان ۸ میلیارد تومان زیان داشته، زیرا باید شیر خام را گران بخرد و به قیمت مصوب دولت به فروش برساند.
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تاکید داریم که کارخانجات باید شیر را به همان قیمتی که لبنیات در بازار عرضه می‌شود خریداری کنند اما قیمت شیر خام در خراسان رضوی حدود ۴۷۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان به کارخانجات عرضه می‌شود، حتی از قیمت مصوب دولت نیز بالاتر است.
هدایت‌نیا گفت: علوفه مورد نیاز دامداران که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود تا زمانی که به دست دامدار برسد، قیمتش دو تا سه برابر افزایش پیدا می‌کند. در این زمینه دستگاه‌های نظارتی وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.
وی بیان کرد: درخواست ما این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای علوفه مورد نیاز دامداران حذف شده و یارانه دولت مستقیما به دست مصرف‌کننده برسد. در حال حاضر دامدار ادعا دارد که از دولت یارانه‌ای دریافت نمی‌کند اما در آن صورت و پس از حذف یارانه علوفه دامداران که حدود ۹۰۰ میلیون دلار است، می‌توانند لبنیات را به صورت کوپن و یا بن خرید لبنیات در اختیار اقشار آسیب‌پذیر قرار دهند.
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی اضافه کرد: با حذف یارانه‌ علوفه دامداران ما نیز می‌توانیم به شکلی ساده‌تر معاملات خود را انجام دهیم. حتی گاوداران هم دیگر اعتراضی در این زمینه نخواهند داشت. اگر علوفه با ارز آزاد در اختیار دامدار قرار گیرد، قیمت شیر خام به ۷۱۰۰ تومان خواهد رسید. اگر این کار برای یک بار انجام شود تبعات آن کاهش خواهد یافت. با افزایش قیمت سودی نخواهیم برد. با وضعیت موجود کارخانجات ضرر کرده‌اند، البته ضرر اصلی را مردم می‌کنند که نمی‌توانند لبنیات مصرف کنند. اگر مردم لبنیات مصرف نکنند، بازار سرد خواهد شد.  
هدایت‌نیا تصریح کرد: وقتی یارانه علوفه دامداران حذف شود، قیمت لبنیات نیز با نوسانات ارز تغییر خواهد کرد. کاهش قیمت ارز ارتباطی به افزایش قیمت لبنیات ندارد، زیرا ارز مورد نیاز دامداران با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شود. تمام علوفه کشور با ارز دولتی در اختیار شبکه توزیع قرار می‌گیرد. مشکل عدم نظارت کافی در این مجموعه است که علوفه مورد نیاز با قیمت بیشتری به دست دامداران می‌رسد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا باز هم قیمت لبنیات افزایش خواهد داشت یا خیر، عنوان کرد: در دو سه ماه آتی دیگر شاهد افزایش قیمت لبنیات نخواهیم بود. دولت سعی دارد که قیمت شیر خام را ثابت نگه دارد.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.