دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶

انجام پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سر گرفته شد

پیوندکلیه

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در شرایط قرمز و فوق قرمز مشهد، پیوند کلیه متوقف شده بود و تنها پیوندهای ضروری مانند پیوند کبد انجام می‌شد.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر ابراهیم خالقی اظهار کرد: عمل‌های پیوند اعضا در شرایط قرمز کرونایی به دلیل اینکه بیمار دارای عضو پیوندی از سیستم ایمنی پایینی نسبت به سایرین برخوردار است و احتمال ابتلا به کرونا در این افراد وجود دارد، کاهش یافت.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: پیوند کبد از ابتدای سال با انجام مراحل تشخیصی مبنی بر اینکه اهداکننده مرگ مغزی دچار بیماری کرونا نبوده، انجام شده است.

وی با بیان اینکه بیمار نیازمند کلیه را می‌توان با دیالیز زنده نگه داشت، اما بیمار نیازمند کبد و قلب در صورتی که پیوند برای آنها انجام نشود؛ جان خود را از دست می‌دهند، بیان کرد: در سه ماه اول شیوع کرونا پیوند کلیه در هیچ دانشگاهی انجام نمی‌شد، اما به مرور و به خصوص در بهمن ماه پیوند کلیه نیز دوباره از سر گرفته شد.

خالقی گفت: در شیراز سه ماه بعد از شیوع کرونا پیوند کلیه آغاز شد، از همین رو کلیه اهدایی افراد مرگ مغزی برای پیوند به شیراز ارسال می‌شد تا در آنجا در اختیار تیم درمان برای پیوند قرار بگیرد.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در زمان اوج بیماری کرونا دو قلب مناسب پیوند وجود داشت که برای انجام پیوند به تهران فرستاده شد.

وی یادآور شد: وضعیت مشهد در بیشتر اوقات قرمز بود، از همین رو اعضایی که قابلیت پیوند داشت به شهرستان‌های دیگر ارسال می‌شد، اما خوشبختانه در حال حاضر کلیه عمل‌های پیوند در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.