چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹

روسیه از اقدامات تازه در وین برای بازگشت آمریکا به برجام خبر داد

برجام

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد با بیان اینکه سازوکار خودکاری برای بازگشت آمریکا به برجام وجود ندارد، گفت: فکر می‌کنم در این زمینه فعالیت‌هایی در وین در حال انجام است.

به گزارش قدس آنلاین، دیمیتری پولیانسکی در نشست خبری روز چهارشنبه با خبرنگاران این مطلب را مطرح کرد و افزود: فکر می‌کنم اکنون همه چیز روشن شده است، وقتی ایالات متحده نامه اولیه خود را که ادعا شده بود مکانیسم ماشه فعال شده است را پس گرفت.

وی ادامه داد: همه ما می‌دانستیم که مکانیسم ماشه فعال نشده و این تنها تصور دوستان آمریکایی ما بود. به امید اینکه آنها درک واقع بینانه ای از اهمیت برجام پیدا کنند، سر و صدایی در این مورد ایجاد نکردیم. ما فکر می‌کنیم این یک گام بسیار درست و منطقی است.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ایران اقدامات زیادی را انجام داده است که می‌تواند علیه برجام تعبیر شود. همانطور که می‌دانید ایران نخستین کسی نبود که این مراحل را آغاز کرد. آنها در پاسخ به خروج آمریکا از این توافقنامه و به دلیل تحریم‌های اعمال شده این کار را کردند.

پولیانسکی اظهار کرد: بنابراین ایران به این مراحل پاسخ می‌داد. ما همچنین اطمینان خاطر توسط ایران و همچنین آژانس‌های بین‌المللی را یادآوری می‌کنیم که تمام این اقداماتی که ایران انجام داده است قابل لغو است. در این زمینه ، ما از نتایج سفر اخیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران بسیار تشویق شدیم. او با اطمینان خاطر خاصی برگشت. به همین دلیل ما اکنون خوش‌بین هستیم. ما معتقدیم که شرایط کاملا قابل کنترل و پایدار است. اما هیچ کس نباید گام‌های غیرمسئولانه بردارد.

وی تاکید کرد: ما باید فرایند بازگشت ایالات متحده به برجام را بدانیم زیرا هیچ فرایند خودکاری در این مورد وجود ندارد. این اقدام باید با تصمیم مشترک شرکت کنندگان برجام باشد. فکر می‌کنم این کار در وین در جریان است.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد بحث درباره اینکه چه کسی گام نخست را بردارد، غیرسازنده خواند و اظهار کرد: برخی از راه‌های چگونگی اطمینان از بازگشت ایالات متحده به برجام و در عین حال تهدید نبودن مواضع ایران یافت می‌شود. روش‌هایی برای انجام این کار وجود دارد.

پولیانسکی خاطرنشان کرد: همکاران ما در وین اکنون مشغول کار بر روی سناریوهای نحوه بازگشت هستند. به نظر من، مهمترین چیز در این مرحله پرهیز از هرگونه شعارهای التهابی و تحریکاتی است که می‌تواند روندی را به خطر بیندازد که به نظر ما همه بسیار مثبت است.

وی تاکید کرد: بنابراین بیایید صبر کنیم و ببینیم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک اخبار دلگرم کننده‌ای درباره چگونگی انجام آن داشته باشیم.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد درباره اینکه چرا در مذاکره سه کشور اروپایی با آمریکا، دو عضو دیگر برجام یعنی روسیه و چین غایب بوده‌اند، گفت: از نظر ما چنین نشست‌هایی بین اروپا و آمریکا مشکلی نیست چرا که آنها متحدان یکدیگرند و حق این کار را دارند.

پولیانسکی افزود: نباید در این باره به صورت مبالغه‌آمیز بحث کرد، ما آنچه که درباره برجام در جریان است اختلاف نظری در نیویورک نداریم هرچند ممکن است تفاوت‌های اندکی وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد: ما کشورهای مختلفی هستیم و به روش‌های مختلفی کار می‌کنیم. اما به طور کلی، وحدت نظر وجود دارد. به همین دلیل ما حسادت نداریم که برخی کشورها بدون ما در مورد برخی ملاقات‌ها بحث و گفت‌وگو کنند.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ما می دانیم که جلسات بیشتری با ما برگزار خواهد شد و اطمینان داریم که تصمیمات نیز با مشارکت کامل ما اتخاذ خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.