چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰

آغاز بازشماری انتخابات عراق

انتخابات عراق

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق صبح امروز (چهارشنبه) از آغاز بازشماری دستی آرا در بیش از دو هزار حوزه أخذ رأی خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق صبح امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، روند بازشماری دستی آرا با حضور نمایندگان احزاب سیاسی در بیش از دو هزار حوزه اخذ رأی آغاز شد.

بر اساس گزارش «سومریه»، انتخابات عراق در دهم ماه جاری میلادی (اکتبر) میان ۲۳۴۰ نامزد از جمله ۹۵۰ زن برگزار شد.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق دیشب (سه شنبه شب)خبر داد که بررسی شکایتها به نتایج اولیه انتخابات به پایان رسیده است.

این نهاد با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که قصد دارد آراء بیش از دو هزار مرکز اخذ رأی را در استانهای مختلف این کشور بازشماری کند.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) ضمن نقل این بیانیه گزارش داد، همه شکایتها روز گذشته دوشنبه ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ بررسی و تمامی ابعاد مربوط به بررسی آن شد. کمیساریا همچنین اقدامات لازم را انجام داد.

در ادامه بیانیه آمده است: شورای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق تصمیم دارد صندوقهای رای برخی از حوزه‌هایی را که درباره آن شکایت وجود دارد، باز کند.

کمیساریای انتخابات عراق تأکید کرد، فرآیند بازشماری آراء از استان نینوا و روز چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر آغاز خواهد شد و پس از آن در استان بابل در روز پنجشنبه و بغداد در روز جمعه بازشماری انجام می‌شود.

کمیساریا گفت که درباره شکایتها، نظرات خود را پس از مشخص شدن نتیجه شمارش دستی آراء، به سازمان قضایی انتخابات ارسال خواهد کرد.

این نهاد در پایان از وکلای نامزدهایی که شکایت داشتند، خواست که برای نظارت بر روند شمارش دستی، در مراکز اخذ رأی حضور داشته باشند.

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق که دهم اکتبر جاری (۱۸ مهرماه) برگزار شد، شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی به نتیجه اعلامی اعتراض کردند و از دستکاری در نتایج این انتخابات سخن گفتند.

 شماری از شهرهای عراق نیز شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به این نتایج است و معترضان خواستار شمارش دستی کلیه آراء هستند؛ زیرا معتقدند که در شمارش الکترونیکی آراء، دستکاری صورت گرفته است.

شمارش آرا در انتخابات عراق به صورت الکترونیک انجام شد، اما کمیساریای عالی مستقل انتخابات در روز انتخابات نیز اعلام کرد به منظور اطمینان از نتایج شمارش الکترونیک، آراء برخی مراکز را به قید قرعه به صورت دستی شمارش خواهد کرد و با شمارش الکترونیکی آراء مقایسه خواهد کرد. پس از شمارش دستی آراء در این شعب اخذ رأی، کمیساریا از انطباق کامل شمارش آرای دستی و الکترونیکی خبر داد. امری که با اعتراض مجدد ائتلاف‌های‌ سیاسی و طرفداران آن‌ها همراه شد.

برخی سیاستمداران عراقی نیز با تایید نفوذ امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات اخیر این کشور، فرضیه دستکاری و دخالت این طرف‌های خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را تایید می‌کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.