سینمای ایران

کل اخبار:225

 • اکران نورزوی ۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۱:۰۰

  نوروز خوب سینمای ایران رقم خورد

 • ابد و یک روز ۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۰:۵۸

  نگاهی به اولین ساخته بلند سعید روستایی

  محکومیت مخاطب نوروزی به «ابد و یک روز»

  قدس آنلاین/ رضا استادی: فروش بیش از یک ونیم میلیاردی فیلم «ابد و یک روز» تا زمان نگارش این مطلب می‌تواند موضوعی تصادفی تلقی شود و بحساب دلایل مختلفی همچون: برنامه‌های ضعیف نوروز، نبود امکان سفر برای بسیاری از مردم و... گذاشته شود؛ اتفاقی که نوروز امسال کمابیش برای دیگر فیلم‌ها نیز رخ داده و سالن‌های سینما به یکی از شلوغ‌ترین روزها در سال تبدیل کرده است.

 • بادیگارد ۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۲۱

  نگاهی به «بادیگارد» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا

  تقابل دهه شصتی‌ها و دهه نودی‌ها

  قدس آنلاین/ آرش شفاعی: «بادیگارد» فیلم مهمی ‌است و باید آن را دید. مهم بودن به معنای این نیست این فیلم، بهترین ساخته کارگردان آن است. حاتمی‌کیا فیلم‌های بسیار بهتری از این فیلم ساخته است. فیلم‌های دوره اول فیلمسازی او مانند دیده‌بان و مهاجر تا فیلم‌هایی مانند از کرخه تا راین و آژانس شیشه‌ای، از فیلم‌های اخیر او بهترند؛ داستان منجسم‌تر و لحظات حسی قوی‌تری دارند و به سینما به معنای دقیق آن نزدیک‌ترند. اما چرا «بادیگارد» را باید دید؟

 • عبدالرضا اکبری ۱۳۹۴-۱۲-۲۴ ۱۶:۰۴

  عبدالرضا اکبری

  شرایط امروز سینما قانع‌کننده نیست

  عبدالرضا اکبری که مدت هاست دغدغه کارگردانی دارد درصدد است به طور جدی این تجربه را پیگیری کند.

 • غفوریان ۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۷:۰۶

  غفوریان با وعده انتخاباتی آمد/ تنابنده نبوغ بازیگری ایران است

  امیر جعفری در پنجمین برنامه «سه ستاره» به محسن تنابنده به عنوان بازیگر مرد رای داد و بیان کرد که او نبوغ بازیگری ایران است.

 • سلحشور ۱۳۹۴-۱۲-۲۰ ۰۹:۱۵

  مردم مشهد، ایوب سینمای ایران را ستودند

  فرج الله سلحشور معلمی برای همه

  قدس آنلاین/ مهدیه قمری: مراسم بزرگداشت فرج الله سلحشور در مسجد الزهرای مشهد با حضور جمعی از هنرمندان،مسؤولان، هیأت‌های مذهبی، مداحان و شاعران آیینی همراه با استقبال شهروندان مشهدی سه شنبه شب گذشته برگزار شد. در این مراسم که با قرائت قرآن و مداحی همراه بود، تعدادی از مسؤولان و هنرمندان به بیان نظرات خود در خصوص زنده یاد فرج الله سلحشور پرداختند که در ادامه می‌خوانید.

 • جشنواره فجر ۱۳۹۴-۱۲-۰۱ ۰۸:۱۸

  نگاه سیاسی، سیاست‌های سینمایی را شکل می‌دهد، نه تخصص و تعهد

 • طلا و مس ۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۲:۲۸

  چرا دین از سینما سهمی ندارد / مساجد به کمک سینما بیایند

  قدس آنلاین: جشنواره سی و چهارم فیلم فجر با همه فراز و فرود ها به پایان رسید و اینک پس از گذشت چند روز از اختتامیه آن جا دارد در گفت و گو با اهل فن سهم دین از هنر هفتم و نیز ناکاری های های سینما در موضوع سبک زندگی دینی را بررسی کنیم.

 • جلیل فرجاد ۱۳۹۴-۱۱-۲۵ ۰۸:۳۱

  گفت‌وگو با جلیل فرجاد بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما

  هنرمندان باید به نیاز و سلیقه جامعه نزدیک شوند

  قدس آنلاین/ داود آتش افروز : جلیل فرجاد متولد اسفند سال ۱۳۳۰ در مرند است. مدرک تحصیلی‌اش لیسانس بازیگری و کارگردانی است. اولین تجربهٔ سینمایی‌اش فیلم بازداشتگاه در سال ۱۳۶۱ بود. او در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار قدس درباره آخرین فعالیت‌هایش صحبت کرده است.

 • نقطه کور ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۹:۰۷

  آنچه درجشنواره سی و چهارم دیده شد

  افزایش سیاه‏ نمایی و کاهش سینمای سرگرم‏ کننده

  قدس آنلاین/ صبا کریمی: پرونده سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با فراز و نشیب‌های بسیاری بالاخره بسته شد. رویدادی که حاوی اتفاقات مهمی ‌بود. رویدادی که دست‌کم باعث شد سؤالات بسیاری را پیش‌روی ما قرار دهد و پاسخگویی به آن می‌تواند کمک شایان توجهی هم به اهالی سینما و هم به مخاطبان آن کند.

 • سینمای ایران ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۸:۵۹

  با اهدای بیشترین سیمرغ‌ها به فیلم اولی‌ها

  سینمای ایران جوانانش را ستود

  قدس ‌آنلاین/ آرش شفاعی: مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر روز پنج شنبه در برج میلاد برگزار شد و با اهدای سیمرغ‌های اصلی به دو فیلم «ابد و یک روز» و « ایستاده در غبار» سینمای ایران این دو فیلم را که نخستین فیلم‌های کارگردان‌های جوانش بود، ستود و با صدای بلند اعتماد خود را به نسل جوان هنر هفتم اعلام کرد.

 • سینما آفریقا ۱۳۹۴-۱۱-۲۴ ۰۸:۳۱

  گزارش « قدس» از

  حاشیه‌های سیزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد

  قدس آنلاین/ مهدیه قمری: سیزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در حالی از ۲۰ بهمن در دو سینمای آفریقا و هویزه آغاز شد که از نخستین روز آن، حاشیه‌های بسیاری داشت. عدم فروش اینترنتی بلیت در روز اول، تأخیر در اکران فیلم نخست جشنواره، تغییر قابل توجه در جدول اکران فیلم ها و... تنها بخشی از این حاشیه ها محسوب می‌شود.

 • جشنواره ۱۳۹۴-۱۱-۱۷ ۰۹:۱۹

  امید، همچنان حلقه مفقود سینمای ایران است

  فیلم فجر؛ جشنواره بی‏ نظم، حاشیه‏ ها داغ

  قدس آنلاین/ صبا کریمی: سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر به نیمه رسیده است و با آن که دبیر جشنواره وعده ضیافتی پرامید را داده بود، اما همچنان بازار ناامیدی، طلاق و خیانت در فیلم‌ها داغ است. ضمن اینکه بی‏ نظمی بی‏ سابقه باعث بروز بحث‏ های حاشیه ‏ای و انتقاد از مدیران جشنواره شده است به‏ گونه ای که دبیر جشنواره دیروز مجبورشد دستورالعمل تازه‏ای برای پایان دادن به آشفتگی های موجود صادر کند.

 • عدالت فرهنگی ۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۰۹:۲۴

  هزار و هشتاد و یک شهر بدون سینما

  عدالت فرهنگی در سینمای ایران فراموش شده است

  قدس/ هنر/ مهدی نصیری: دیدن فیلم سینمایی در سالن و سینما و همراه با تماشاگران دیگر روی پرده عریض و با امکانات صوتی و تصویری مناسب لطفی دارد که به هیچ وجه قابل مقایسه با تماشای آن در خانه و پای تلویزیون نیست.

 • فیلم سینمایی «شکاف» ۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۰:۵۰

  نگاهی به فیلم سینمایی «شکاف» ساخته کیارش اسد زاده

  والدین ایرانی، فضای اروپایی

  قدس/هنر/ رضا استادی: سینمای ایران در سال ۱۳۹۳ ساخت انبوهی از فیلم‌های ایرانی را تجربه کرد که در یک مسأله با هم اشتراک داشتند: «توجه به فرزند به عنوان موضوعی محوری».

 • رئیس حوزه هنری اصفهان ۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۰:۲۰

  رئیس حوزه هنری اصفهان:

  انعکاس تلخی‌های جامعه ضعف بزرگ سینمای ایران است

  قدس آنلاین: رئیس حوزه هنری اصفهان گفت: یکی از ضعف‌های بزرگ سینمای کشور ما انعکاس تلخی‌های جامعه و عدم پرداختن به بخش‌های روشن و شاد است.

 • سینمای ایران ۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۰۷:۵۸

  مسؤولان استان فارس فقط نظاره‌گر تعطیلی سالن‌ها هستند/ خداحافظ سینما!

  قدس/ شیراز/ محمد سلیمانی مهر : روزگار سینماهای فارس در غربت و فراموشی می‌گذرد و آنچنان غمناک و تلخ است که می‌رود به همراه بازیگران و حتی تماشاگرانش که زمانی جزیی از همین سینماها شده بودند، به بوته فراموشی سپرده شود و به تاریخ بپیوندد.

 • جشنواره فجر ۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۰۹:۲۶

  با فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره امسال آشنا شوید/ ۲۲ کارگردان پشت خط شروع

  قدس/ هنر/ تکتم بهاردوست : با اعلام اسامی ‌فیلم‌های پذیرفته شده در بخش مسابقه «سودای سیمرغ» سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، رقابت برای رسیدن به سیمرغ‌های بلورین عملاً آغاز شده است.

 • هادی حجازی فر ۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۰۹:۲۵

  گفت‌وگو با‌ هادی حجازی‌فر بازیگر نقش جاویدالاثر «احمد متوسلیان» / حاتمی کیا تحت تأثیر فیلم قرار گرفت

  قدس/ هنر/ تکتم بهاردوست : هادی حجازی‏ فر هر چند تا به حال چند تجربه تصویری داشته است ولی در واقع خودش را بیشتر کارگردان تئاتر می‌داند. «ملاقات بانوی سالخورده» آخرین نمایش او بوده است که در جشنواره سال گذشته تئاتر فجر مقام اول کارگردانی و طراحی صحنه را از آن خود کرد.

 • کیانیان ۱۳۹۴-۱۰-۱۴ ۱۷:۱۵

  سینمای ایران تنها سینمایی است که از آمریکا تبعیت نمی‌کند

  کیانیان: سینمای ایران پرچمدار شعار "مرگ برآمریکا"/ ذائقه‌سازی سینمای آمریکا برای مردم

  بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه سینمای ایران تنها سینمایی است که از آمریکا تبعیت نمی‌کند، گفت: هنرمندان و بازیگران سینمای ایران پرچمدار شعار مرگ بر آمریکا هستند.

 • قدس آنلاین ۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۲۱:۱۵

  عضو هيأت مديره انجمن صنفي شرکت‌ها و مؤسسه‌هاي فيلمسازي ايران:

  بازار پسر خاله دختر خاله بازي داغ است

  گروه هنر- تکتم بهاردوست: «رسول توکلي»، عضو هيأت مديره انجمن صنفي شرکت‌ها و مؤسسه‌هاي فيلمسازي ايران، خود يکي از بازيگران عرصه سينما و تلويزيون است.

 • علی حاتمی ۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۲۰:۲۲

  فیلم/ سعدی سینمای ایران (علی حاتمی)

  علی حاتمی (۲۳ مرداد ۱۳۲۳ تهران - ۱۵ آذر ۱۳۷۵ تهران) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سینما بود. اولین اثر سینمایی حاتمی در سال ۱۳۴۸ با عنوان حسن کچل ساخته شد و آخرین فیلم نیمه‌تمامش با نام جهان پهلوان تختی که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های سینمایی او بعد از مجموعهٔ هزاردستان بود، به علت مرگ ناشی از بیماری سرطان نافرجام ماند.علی حاتمی در تاریخ ۱۵ آذرماه ۱۳۷۵ درگذشت. پیکر وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا در فطعه۸۸ به خاک سپرده شد.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۴-۰۸-۱۵ ۲۲:۰۶

  آرش شفاعی

  سینمای پاکیزه می‌خواهیم

  موضوع وجود فساد در لایه‌هایی از سینمای ایران از موضوع‌هایی است که هرچند وقت یک‌بار مطرح می‌شود، سر و صدایی به پا می‌کند و بعد باز به فراموشی سپرده می‌شود.

 • روز ملی سینمای ایران ۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۲۱:۴۶

  به انگیزه فرا رسیدن روز ملی سینمای ایران؛

  آیا سینمای ایران همچنان مهم است؟

  گروه هنر / رضا استادی - بیست و یکم شهریورماه هر سال به نام «روز ملی سینما» نامگذاری شده است. ...

 • سینمای ۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۳:۰۲

  گزارشی از وضعیت تولید سینمای ایران

  چرخ سینمای ایران با کدام کارگردان‌ها می‌چرخد؟/ از پروژه پرسروصدای حاتمی‌کیا تا فیلم کم‌خبر بهزادی

  طی یک سال همواره تمام سینماگران تلاش می‌کنند بر اساس دیدگاه خود و آنچه از سینما می‌خواهند فیلم‌های‌شان را بسازند و هر کدام از همان ابتدا سعی می‌کنند به نحوی برای رسانه‌ای کردن اثرشان کاری را در پیش گیرند اما در هر صورت چرخ سینما به همت این کارگردان‌ها می‌چرخد.

 • سینمای ایران ۱۳۹۴-۰۵-۳۰ ۲۳:۴۲

  گفت و گوی قدس با فرزاد موتمن، کارگردان ؛

  سینمای ایران با ملغمه سازی عجین شده است

  گروه هنر-  تکتم بهاردوست - فیلم سینمایی «خداحافظی طولانی» نهمین فیلم بلند فرزاد موتمن در مقام کارگردان است که براساس فیلمنامه‌ای از اصغر عبداللهی ساخته شده است.

 • رستاخیز ۱۳۹۴-۰۵-۱۵ ۰۱:۳۴

  وضعیت اکران فیلم سینمایی رستاخیز نامشخص است

  قدس آنلاین، بازیگر سینمای ایران گفت: متأسفانه هنوز وضعیت اکران فیلم سینمایی رستاخیز نامشخص است و درخواستم از آنها این است که رودررو با گارگردان این اثر هنری صحبت کنند تا واقعیات عنوان شود.

 •  فرزاد موتمن ۱۳۹۴-۰۵-۱۲ ۲۲:۴۰

  گفت و گوی قدس با فرزاد موتمن کارگردان فیلم خداحافظی طولانی؛ 

  سینمای ایران  با بلیت ارزان  نجات پیدا نمی‌کند

  احمد محمد اسماعیلی - پیش گفتار: تابستان، فصل رونق اکران است و موتمن بعد از چند ناکامی دراکران فیلمهایش (هفت پرده و سایه روشن)  ...

 • سینمای ایران ۱۳۹۴-۰۴-۱۷ ۲۲:۵۵

  گفت و گو با سعید همتی وند، فیلمساز؛

    در سینما برای همه افراد جا وجود دارد!

  سرور هادیان:  قدس ویژه خراسان - «سعید همتی‌وند»، متولد ۱۳۶۰ از خرم‌آباد لرستان است، او دانش‌آموخته رشته سینماست  ...

 • سینمای ۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۳:۰۶

  گفت‌وگوی تفصیلی با مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس

  برای برخی فیلم‌ها پاشنه‌های کفشم را بالا کشیدم/ اگر میرکریمی وارد تولید شود اطمینان داشته باشید نیازش تامین خواهد شد

  محمدرضا شرف‌الدین گفت: انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از آنچه دارد دریغ نخواهد کرد اما باید بدانید قبل از هر چیز فیلم‌نامه‌ها باید اصولی باشد. شخصاً برای بسیاری از فیلم‌ها با اینکه امکانات نداشته‌ایم پاشنه‌های کفشم را بالا کشیدم و به دنبال تهیه امکانات مورد نیاز فیلم رفته‌ام.