چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۶

طرح جدید توانیر برای تقسیم بندی ساعت های پیک مصرف برق در کشور

۰

معاون هماهنگی توزیع شرکت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از طرح جدید توانیر برای تقسیم بندی ساعات پیک براساس مناطق کشوری خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از ایرنا، از توانیر، محمودرضا حقی فام افزود: مدیریت مصرف برق در فصل های گرم سال، یکی از مهمترین مسائل موردنظر توانیر است.
به گفته این مقام مسئول، سیاست های متنوعی در چند سال اخیر در این زمینه ابلاغ و اجرا شده و می توان این سیاست ها را بر مبنای تحقیقات انجام یافته و الگوهای جدید علمی، به سمت تکمیل شدن و موثرتر بودن سوق داد.
وی با اشاره به آیین نامه تکمیلی تعرفه های برق افزود: می توان ساعات پیک بار را بر اساس شرایط هر منطقه تعریف کرد.
حقی فام، با یادآوری اینکه سالانه یک هزار و 460 ساعت، زمان پیک برای مشترکان اعمال می شود، گفت: براساس طرح جدید، ساعت های اعلام شده می تواند در زمان های مختلف روز و شب و ماه های مختلف سال بر اساس شرایط منطقه ای شناور شده و امکان مدیریت مصرف به موقع را برای مشترکان بویژه صنعتی فراهم کند.
وی ادامه داد: شرکت ها می توانند ساعت های پر باری منطقه متبوع خود را بین یک تا هشت ساعت در شبانه روز شناور کنند و حتی ممکن است در شش ماهه دوم سال در این طرح، ساعات پرباری لحاظ نشود.
این مقام مسئول از اجرایی شدن این طرح از ابتدای سال آینده در سراسر کشور خبر داد.
پیشتر مصطفی جبی مشهدی معاون راهبری شبکه برق کشور اظهار کرده بود، امسال اقدامات بسیاری برای گذر از پیک بار انجام شد اما مهمترین اقدام، توسعه 900 مگاوات قدرت اولیه جدید در سال 1394 نسبت به سال قبل بود.
معاون راهبری شبکه برق کشور افزود: ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ، از دیگر از تمهیداتی بود که برای عبور از پیک بار امسال برنامه ریزی شد که در این زمینه با همکاری شرکت توانیر، مدیریت و برنامه ریزی، ذخیره عملیاتی 15 صنایع بزرگ در دستور کار قرار گرفت که نسبت به سال گذشته (سه صنعت بزرگ) 400 درصد رشد داشته است.