جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷

آل اسحاق هشدار داد

وابستگی صادرات کشور به ۲ بازار عراق و افغانستان

آل‌اسحاق

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نامناسب بودن وضعیت صادرات کشور گفت: ۲۰ قلم کالا ۶۰ درصد صادرات ما را به خود اختصاص داده است و اگر رابطه ما با عراق و افغانستان به هم بخورد ۱۵ میلیارد دلار از درآمد صادرات ما به هوا می رود.

به گزارش تسنیم، یحیی آل اسحاق در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: رشد ۶ درصدی صادرات شش ماهه نخست امسال درست است اما در تبیین آن اشکالاتی وجود دارد. اینکه به دنبال رشد صادراتمان هستیم درست است اما در تشریح آن به تغییر فرمول و صورت مسئله دست می زنیم.

او ادامه داد: سال قبل با فرمول صادرات بدون نفت ، گاز و تجارت چمدانی ۴۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم اما درشش ماهه نخست امسال وقتی از رشد صادرات صحبت می کنیم استمرار حضور میعانات گازی را تلویحا بیان نمی کنیم.

آل اسحاق با بیان اینکه ۵ کشوری که بیشترین سهم از صادرات ما را به خود اختصاص می دهند چین ، امارات، ‌عراق ،‌ ترکیه و کره هستند افزود: درحوزه کالایی ۲۰ قلم ، ۶۰ درصد از صادرات ما را به خود اختصاص می دهد که نوع ترکیب کالای صادراتی ما عمدتا نفت و فرآورده های آن است ، واقعیت این است که اگر رابطه ما با عراق و افغانستان بهم بخورد ۱۵ میلیارد دلار از درآمد صادرات ما به هوا می رود.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: بر اساس جلسه رئیس جمهور و وزیر صنعت به نقل از آقای نعمت زاده حوزه صادراتمان باید به ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد و رئیس جمهور هم تاکیدش بر کیفیت و ایجاد رقابت در بازارهای جهانی است اما وضع فعلی چندان چنگی به دل نمی زند.

آل اسحاق گفت: نرخ ارز برای صادر کنندگان بسیار مهم، افزایش نرخ ارز برای وارد کنندگان ضرری بزرگ و برای دولت دغدغه و دردسر است.

او ادامه داد: نرخ ارز در کشور ما دست دولت است و نوسانات این نرخ از بخش خصوصی قدرت رقابت را می رباید اما از آن مهمتر سیاست های ارزی و نگرش ارزی است که کمتر به آن توجه می شود.

آل اسحاق تصریح کرد:‌ اگر با تک نرخی کردن قیمت ارز، نرخ ارز رسمی به بازار نزدیک شود بهتر است.

آل اسحاق عضو اتاق بازرگانی در مورد خواص معافیت های مالیاتی و مشوق های حمایتی از تولید کنندگان داخل گفت: استراتژی تولید ما همواره بر این بوده که برای داخل تولید کنیم، انبارهای ما پر است از کالا اما قدرت رقابت با خارج را نداریم و به نوعی برای جایگزینی واردات قدم بر می داریم تا تقویت صادرات .

آل اسحاق در مورد بسته های حمایتی دولت از بخش خصوصی گفت: ۹۴ درصد از واحدهای تولیدی که موفق به اخذ مجوز شده اند بنگاه های کوچک و متوسط هستند که ۳۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شوند اما توان صادرات و رقابت را ندارند.

عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه ادغام سازمان تجارت با وزارت صنعت اشتباه است گفت: تجارت همواره حوزه مهمی بوده و هست ولی فعلا بی سرپرست مانده و وظایفش در میان وزارتخانه ها تقسیم شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.