جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸

اورژانس ریزگرد در خوزستان راه‌اندازی می‌شود

اهواز- مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان گفت: شست‌وشوی مستمر تجهیزات و تدوین تجهیزات متناسب با شرایط اقلیمی استان از برنامه‌های این شرکت است و همچنین قرار است اورژانس ریزگرد در استان راه‌اندازی شود.

ریزگردها

به گزارش قدس آنلاین، محمود دشت‌بزرگ در جلسه شورای اداری استان اظهار کرد: برای چهارمین بار در تیرماه سال جاری، رکورد مصرف برق در استان تغییر کرد. امیدواریم که با اعمال شاخص‌های مدیریت مصرف برق، این روند رو به رشد را کاهش دهیم.

وی افزود: روز سه‌شنبه ۲۷ تیرماه در ساعت ۱۵ با هشت هزار و ۲۲۰ مگاوات برای چهارمین بار رکورد مصرف برق تغییر کرد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۹ و نیم درصد پیک مصرف جابجا شده است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان گفت: موضوع پاسخگویی مسوولان موجب رضایتمندی، اعتماد و مدیریت مشارکت‌جویانه در کشور می‌شود. شاید بتوان گفت بعد از ۳۸ سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، هنوز شاهد شکاف توسعه در صنعت برق هستیم. من می‌گویم صنعت برق با سندرم توسعه مواجه است. دیوار بلند عدم تخصیص منابع، سد راه توسعه صنعت برق استان است. امیدوارم با مدلی که برای توسعه طراحی کردیم، این شکاف را برطرف کنیم و با یک جهش شتابان، به سمت زدودن آن حرکت کنیم.

دشت‌بزرگ گفت: همواره در صنعت برق کشور در اولین نیروگاه‌ها، اولین خط اتصال ۱۳۲ کیلووات، اولین نیروگاه آبی بزرگ ایران و اولین خطوط فشار قوی در استان بوده‌اند. برق منطقه‌ای خوزستان، دو استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان را با وسعت بیش از ۸۰ هزار کیلومتر مربع مدیریت می‌کند.

وی تصریح کرد: بالغ بر ۱۳ هزار مگاوات ذخیره منصوبه نیروگاه‌های ما هستند و ما از این نظر رتبه اول را در منطقه داریم. از نظر قدرت منصوبه، رتبه اول؛ از نظر مصرف بعد از تهران، رتبه دوم و از نظر ظرفیت پست‌ها نیز رتبه دوم کشور را داریم. همچنین از نظر طول خطوط، رتبه ششم کشور را داریم. شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با چهار برق منطقه‌ای کشورهای خارجی ارتباط دارد. همچنین یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک و ۲۵ مشترک بزرگ صنعتی در استان داریم و حدود ۱۳۵۳ مگاوات برق مصرفی استان است. متوسط پیک‌هایی که پشت سر گذاشته‌ایم، نسبت به سال گذشته ۵۱ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در سال ۹۵، ۲۹ بار از پیک عبور کردیم. در سال ۹۶ تاکنون ۱۰ بار از پیک سال قبل گذشته‌ایم. کمترین میزان مصرفی ما نیز مربوط به سال ۶۰ بوده است. در شروع انقلاب، کل ظرفیت منصوبه برق کشور هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات بود. در بدترین شرایط انتظار مصرف هشت هزار و ۴۸۶ مگاوات برق را داریم. البته پیش‌بینی می‌کنیم با مدیریت مصرف، تا هشت هزار و ۳۲۹ مگاوات را می‌توانیم مدیریت کنیم. در دماهای بیش از ۴۸ درجه به ازای هر یک درجه، ۱۱۲ مگاوات به پیک بار مصرفی شبکه اضافه می‌شود.

مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان گفت: اهواز با مصرف دو هزار و ۴۵۴ مگاوات در سال گذشته از ۹ برق منطقه‌ای دیگر در کشور مصرف بیشتری داشته است. لازم به ذکر است در مجموع ۱۶ برق منطقه‌ای در کشور وجود دارد. متوسط مصرف استان از کل کشور بیشتر است. متوسط مصرف در کل کشور حدود دو هزار مگاوات است و در خوزستان بالغ بر ۱۰ هزار کیلووات است. در شرکت توزیع نیروی برق استان ۵۰ درصد مصرف برای دیگر شهرهای استان، ۳۰ درصد برای اهواز و ۱۶ درصد نیز برای مشترکان صنعتی است.

دشت‌بزرگ افزود: در مقایسه مصارف خانگی برق در خوزستان و کل کشور متوجه می‌شویم متوسط مصرف خانگی در استان نسبت به کشور بالاتر است. با توجه به پایین بودن تعرفه برق در خوزستان، درآمد صنعت برق استان نسبت به دیگر استان‌ها کمتر خواهد بود. ۱۶ نیروگاه در استان باید ایجاد شوند. احداث نیروگاه در حال حاضر کُند است. موافقت‌نامه اصولی پنج نیروگاه به خاطر کندی کار باطل شده است.

وی ادامه داد: شرکت برق منطقه‌ای ۴۲ پروژه فاینانس بر عهده دارد که از پروژه‌های مهم ما است. همچنین با توجه به وقایع سال گذشته و وقوع گردوخاک‌ها، ۱۰۰ پست انتقال، شستشو داده شدند. ۹۵ هزار زنجیر مقره سرامیکی در استان وجود دارد که این عدد زیبنده استان نیست و قرار است همه آن‌ها حداکثر تا پایان سال ۹۷ تعویض شوند. همچنین قرار است اورژانس مبارزه با ریزگرد در سطح غرب کشور، در خوزستان راه‌اندازی شود. دستگاه مقره شو نیز هم اکنون خریداری شده است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای خوزستان افزود: احداث پست‌ها به صورت GIS، شستشوی مستمر تجهیزات و تدوین تجهیزات متناسب با شرایط اقلیمی استان، از برنامه‌های ما هستند. امیدوارم در دو یا سه سال آینده شاهد نمونه‌های بارز عملی توسعه به مردم استان باشیم.

منبع: ایسنا

نظر شما