سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴

معاون اول رئیس جمهور:

امنیت عربستان و امارات را هم ما تأمین می‌کنیم

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر کشور در شرایط حساس و پیچیده‌ای قرار دارد، گفت: در طول ۴۰ سال عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هرگز چنین شرایط پیچیده‌ای وجود نداشت.

جهانگیری

به گزارش قدس آنلاین، اسحاق جهانگیری ظهر سه شنبه در جمع مردم روستای دوتپه سفلی از توابع شهرستان خدابنده استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر کشور در شرایط خاص و پیچیده‌ای قرار دارد، وضعیت موجود را پیچیده و حساس در چهل سال عمر انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: در ۴۰ سال تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا و سازمان ملل چنین شرایطی وجود داشت، ولی ملت ایران نشان داد که مقاوم و با درایت است و در برابر همه تحریم‌ها سربلند و موفق ظاهر شد.

وی با بیان اینکه امروز در شرایطی قرار داریم که دشمن با بی توجهی به همه تعهدات و پیمان‌ها از جمله برجام رفتار متفاوتی از خود نشان داده، افزود: امروز آمریکا با خروج از برجام و توافقی که همه کشورهای بزرگ و مهم جهان در آن وجود داشته‌اند و ایران به همه وظایف و تعهدات خود در این توافق عمل کرده بود، رفتار متفاوت و متناقضی از خود نشان داد.

وی با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۴ گزارش، به پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام اعتراف کرده است، گفت: با تغییر رئیس جمهور آمریکا، توافق زیرپا گذاشته شد. ملت ایران هرگز تسلیم زورگویی‌ها و زیاده خواهی‌های آمریکا نخواهد شد، امروز با وجود اینکه دنیا به حقانیت عملکرد جمهوری اسلامی ایران در برجام اعتراف می‌کند، آمریکا به بهانه‌های مختلف تحریم‌های جدید اعمال می‌کند و اجازه خرید نفت و مبادلات تجاری سایر کشورها با ایران را نمی‌دهد.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: آمریکا با عنوان کردن حضور ناوگان دریایی خود در خلیج فارس سعی در ترساندن ملت ایران داشت که با توجه به عدم موفقیت در این حربه، خواستار مذاکره شد، ولی چه تضمینی وجود دارد که آمریکا به توافق جدید پایبند شود.ملت ایران اهل منطق و اخلاق است و هیچکس نمی‌تواند با زبان زور با این ملت سخن بگوید، بلکه راهبرد ما، راهبرد مقاومت در برابر زیاده خواهی ها است.

به گفته وی، راه مبارزه و مقاومت این است که هر چه می‌توانیم کالاهای موردنیاز کشور را بیشتر تولید و امنیت غذایی مردم را تأمین کنیم، باید در زمینه تولید کالاهای موردنیاز در کشور به خودکفایی برسیم تا برای نان دست خود را به سوی کشورهای دیگر دراز نکنیم.

جهانگیری به حوادث اخیر در خلیج فارس اشاره کرد و با تأکید بر اینکه ایران تأمین کننده امنیت منطقه است، تصریح کرد: امروز همه می‌دانند که امارات و عربستان نمی‌توانند امنیت منطقه را حفظ کنند و ما امنیت آنها را تأمین می‌کنیم.عربستان نمی‌تواند امنیت منطقه را تأمین کند. ایران ۲ روز خودش را از خلیج فارس کنار کشید حالا می‌گویند ایران بوده که کشتی ها را زد. ایران تا الان بود و حفاظت امنیت کرده و کسی جرأت نمی‌کرد در خلیج فارس و دریای عمان یا آب‌های بین المللی دست به چنین کارهایی بزند. فکر می‌کنند امنیت منطقه توسط عربستان، امارات یا بحرین تأمین می‌شود در حالی که امنیت خود این کشورها را هم ایران حفظ می‌کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظر شما