سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷

اسناد تاریخی ‌مسجد گوهرشاد توسط آستان قدس رونمایی شد

رونمایی از اسناد مسجد گوهر شاد

اسناد تاریخی مرتبط با مسجد گوهرشاد مشهدمقدس از سوی آستان قدس رضوی امروز رونمایی شد

به گزارش قدس آنلاین، مراسم رونمایی و معرفی اسناد مسجد گوهرشاد و حکم ثبت اسناد گوهرشاد در حافظه ملی، موجود در گنجینه رضوی ظهر امروز در حرم منور رضوی برگزار شد.

حجت‌الاسلام عباسعلی احمدزاده در این مراسم اظهار داشت: این عملکرد کمک بزرگی به نسل امروز خواهد کرد که با گنجینه پیشینه تمدنی خود آشنا شوند.

وی ادامه داد: مسجد گوهرشاد یکی از مساجد مهم تاریخی ایران است که در قرن ۹ هجری قمری توسط گوهرشادبیگم؛ همسر شاهرخ تیموری و ما در بایسنقرمیرزا ساخته شده است. در اسناد نام مسجد گوهرشاد با نام‌های مسجد جماع، مسجدکبیر، مسجد جامع کبیر ارض اقدس، سرکار مسجد جامع، مسجد کبیر گوهرشاد ثبت شده است.

احمدزاده در زمینه اینکه بیش از ۲۵۰۰ برگ سند در آستان قدس موجود است گفت: حدود ۱۵۰ برگ از این مجموعه مربوط به دوره صفوی و بیش از ۸۰۰ برگ آن نیز متعلق به دوره افشاری و همچنین حدود ۱۵۰۰ برگ مربوط به دوره قاجاری هستند. در مجموع اسناد مسجد گوهرشاد با قدیمی‌ترین سند در موضوع مسجد گوهرشاد مربوط به سال ۱۰۱۷ هجری قمری است.

وی درپایان تصریح کرد:اسناد مذکور مشتمل بر تأمین سوخت قنادیل و مشعل، گزارش ماهانه هزینه دخل و خرج، صورت جمع کارکنان، تعمیرات مسجد، پرداخت بهای اجناس مسجد، امور روشنایی، پرداخت مواجب کارکنان، اداره امور کشیک، مشاغل مختلف مانند مشرف، حافظ، مؤذن، فراش، مواظب خدمات متفرقه، مستحفظ ابواب و شبستان‌های مسجد، چراغچی، فراش‌باشی، قهوه‌چی، صدرالحفاظ، روضه‌خوان، سقا، طباخ، کفشبان مسجد و...درآمدها و هزینه‌های موقوفات، متولیان سایر کارکنان موقوفات و همچنین اسناد برگزاری مراسم مذهبی را دربرمی‌گیرد.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.