شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲

رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اعلام کرد:

تولید سالانه ۸ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و دامی در خراسان رضوی

علی نوری

کشاورزی استان خراسان رضوی

رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: در سطح استان خراسان رضوی بیش از ۸۰ نوع محصولات زراعی و باغی تولید می شود و سالانه ۸ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و دامی تولید می شود.

 دکتر رضا اقنوم  در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین گفت: خوشبختانه استان خراسان رضوی در بسیاری از محصولات کشاورزی جایگاه اول تا سوم را دارا است  و یکی از استان های  مستعد کشاورزی و دامی در کشور است.

 وی بیان کرد:  خراسان رضوی به لحاظ تولیدات محصولات کشاورزی و زراعی بیش از ۸۰ نوع محصول دارد که تولید می شود  و شهرستان بردسکن دراین حوزه به عنوان قطب کشاورزی خراسان رضوی محسوب می شود.

 رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی به طرح های تحقیقاتی در حال انجام در استان اشاره کرد و گفت: اکثر طرح های تحقیقاتی با رویکرد مصرف بهینه آب و آبخوانداری و پوشش گیاهی  است.

دکتر اقنوم افزود: با توجه به خشکسالی های چند ساله اخیر  منابع زیرزمینی استان با افت شدید مواجه شده است  که برنامه داریم با اجرای طرح های تحقیقاتی ضمن حفظ و پایدار  شدن  منابع آبی موجود ،امنیت غذایی استان با مشکلاتی مواجه نشود.

 وی بیان اینکه استان خراسان رضوی دارای ۱۸ ایستگاه ، پایگاه و مزرعه تحقیقاتی  می باشد گفت:  اکثر فعالیت این مراکز تحقیقاتی روی روش های جدید زارعی و باغی  با محوریت مصرف بهینه آب است.

 وی عنوان کرد: شهرستان بردسکن  در بحث انگور و پسته جز مناطق تولید مهم در استان است  و در بحث تامین  بذر پنبه  از جایگاه ویژه ای برخوردار است  که در مزارع  آستان قدس رضوی  به عنوان یک برند کشت می شود.

وی  از دیگر طرح های تحقیقاتی در دست اقدام  در  ترشیز بزرگ را روی محصول زعفران  و دیم زار های  محصول بادام کوهسرخ  و همچنین  روی محصول انگور  نیز  در آینده خبرداد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.