یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۹

ارتقای شرایط تامین آب ۷۰۰روستا در خراسان رضوی

تامین آب شرب روستا

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی از ارتقای شرایط تامین آب شرب ۷۰۰روستا در این استان خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، سید ابراهیم علوی گفت: مشکل تامین آب شرب ۷۰۰ روستا پس از اجرای طرح یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی با تلاش بی وقفه همکاران  و با وجود کمبود منابع مالی رفع شده و یا کاهش یافته است که اقدام بزرگی در این حوزه محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی خاطر نشان کرد: بخشی از این روستاها مربوط به شهرستان‌های  تربت جام، سبزوار، بردسکن، خواف و نیشابور است که مدیران و همکاران این مناطق با دست خالی مشکل آب شرب ساکنان روستایی را حل کردند.

وی با اشاره به سقایی ۲ هزار و ۸۰۰ روستا توسط آبفا خراسان رضوی گفت: ۹۱درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش آبفا قرار دارند و ۹ درصد باقیمانده هم به صورت خود گردان اداره می‌شوند که بر اساس مصوبات استانداری این تعداد روستا هم تحویل آبفا خواهند شد.

مدیرعامل آبفای خراسان رضوی اعلام کرد: ۲۰۰ روستای استان به طور دائم و بین ۷۰ تا ۸۰ روستا هم به شکل متغیر با تانکر آبرسانی می‌شوند و در شرایط اضطرار هم ۱۳ دستگاه تانکر کمکی توسط استانداری در اختیار آبفا قرار می‌گیرد.

علوی همچنین از اختصاص یک‌هزار و ۲۰میلیارد ریال اعتبار صندوق توسعه ملی برای تکمیل ۲۸ مجتمع آبرسانی روستایی در خراسان رضوی خبر داد که تعدادی از این مجتمع‌ها در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. 

وی از جمله راه‌های تامین منابع مالی اجرای پروژه‌های آبرسانی و تامین آب در خراسان رضوی را استفاده از ظرفیت خیرین و سرمایه گذاری بخش خصوصی اعلام کرد که در دستور کار آبفا استان قرارگرفته و نتایح خوبی هم در این بخش عاید شده است.

مدیرعامل آبفای خراسان رضوی از مصرف آب بهداشتی و شرب برای دام و آبیاری باغ به عنوان چالش حوزه آب روستایی نام برد.

علوی  یاد آور شد: در هر شبانه روز ۱۲۰ لیترآب برای هر مشترک از طریق شبکه و یا تانکر تامین می‌شود در حالی‌که بخشی از این سهمیه صرف دام و طیور شده و کمبود آب را بعضا در روستاهای انتهای خط مجتمع های آبرسانی باعث می‌شود.

وی در ادامه از نحوه عملکرد برخی اصحاب رسانه در خصوص مشکل آب شرب روستاها به ویژه روستای بشیرآباد شهرستان تربت جام گلایه  کرد و متذکر شد: اطلاع رسانی یک سویه باعث تضییع زحمات شبانه روزی مدیران و کارکنان شرکت‌های تبصره ۲ و امورهای تابعه در تامین آب روستاها با وجود کمبودها و نیز نگرانی روستائیان می‌شود.

وی گفت: آبفا خراسان رضوی پس از طرح یکپارچه سازی و قبل از رسانه‌ای شدن مشکل آب این روستا و دیگر روستاهای استان، کار طراحی پروژه‌های آبرسانی به روستاها  و راه‌های تامین منابع مالی را با جدیت فراوان شروع کرده است و همچنان دنبال می‌کند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.